Facebook Instagram Spotify

Tylko w Gdańsku, kolebce legendarnej „Solidarności”, powstać mógł obiekt taki, jak Europejskie Centrum Solidarności. To miejsce, które opowiada o dramatycznej, naznaczonej krwią, ale szczęśliwie zakończonej walce Polaków o wolność. To także jedna z czołowych instytucji kulturalnych i edukacyjnych w Pomorskiem, która powoli staje się coraz bardziej rozpoznawalna na całym świecie. W końcu – to budynek, który pod względem architektonicznym nie ma sobie w Gdańsku równych.

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce nowe na mapie Gdańska, otwarte zaledwie w sierpniu 2014 roku. Szybko jednak zyskało miano jednego z najważniejszych obiektów w mieście.

Jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i miejscem konferencji, szkoleń, wystaw czasowych, wydarzeń kulturalnych i przedsięwzięć edukacyjnych. Tutaj także swoje biuro ma legendarny działacz „Solidarności”, noblista, były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Wszystko o „Solidarności” w Europejskim Centrum Solidarności

Ważną część ECS zajmuje rozmieszczona na dwóch poziomach wystawa stała, która opowiada historię „Solidarności” i innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do obalenia systemu komunistycznego w Polsce i wielu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawa znajduje się w kilku salach i została opowiedziana w taki sposób, by trafić zarówno do starszych, jak i młodszych odbiorców.

W zwiedzaniu pomagają przewodnicy (posługujący się także językami obcymi) oraz audioprzewodniki dostępne dla każdego zwiedzającego.

W ECS swój kącik mają także najmłodsi. To z myślą o nich stworzono Wydział Zabaw, czyli małą stocznię, w której dzieci same budują statki, przeładowują towary i wysyłają okręty w rejs. Po drugiej stronie obiektu znajduje się zaś biblioteka z czytelnią, archiwum i mediateka ze zbiorami, na które składa się ponad 20 tysięcy woluminów.

Budynek jak okręt

Bez wątpienia na uwagę zasługuje sam budynek Europejskiego Centrum Solidarności, zaprojektowany przez gdańską pracownię architektoniczną należącą do dr inż. arch. Wojciecha Targowskiego. Bryła jest bardzo charakterystyczna – jej rdzawy odcień wyraźnie nawiązuje do budowy okrętu i jego elementów. Z kolei przeszklona fasada to „tchnienie” wolności, do której tak mocno nawiązuje instytucja.

Odwiedzających niezmiennie zachwyca pełen zieleni ogród zimowy, wokół którego poprowadzone zostały galerie. Zieleń kontrastuje z surowym, industrialnej wykończenie wnętrza, gdzie dominuje metal i szkło. Niezwykle przyjazne są przestrzenie wokół budynku, które – m.in. za sprawą nowoczesnej fontanny – sprzyjają odpoczynkowi, spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

W centrum historii

Symboliczna jest zarówno sama instytucja, budynek, jak i teren, na którym się znajduje. Europejskie Centrum Solidarności nie mogło powstać gdzie indziej, jak na terenach legendarnej Stoczni Gdańskiej, kilka metrów od Pomnika Poległych Stoczniowców i tuż przy historycznej bramie nr 2, nad którą w 1980 roku zawisły tablice z postulatami stoczniowców walczących o swoje prawa w komunistycznym państwie.

Dziś nie ma wątpliwości, że to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej każdego, kto odwiedza Gdańsk, a także nowoczesna, architektoniczna wizytówka miasta.

Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk, Polska https://ecs.gda.pl/ ecs@ecs.gda.pl + 48 58 772 40 00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo