Facebook Instagram Spotify

Równo 316 km – tyle liczy długość linii brzegowej w regionie pomorskim. To teren, który zachwyca zarówno ze względu na walory przyrodnicze, jak i ofertę kierowaną do turystów. Znajdziemy tu wszystko – z jednej strony plaże i kąpieliska, parki (również narodowe) i wyjątkową roślinność. Z drugiej strony nie będziemy się tu nudzić. Miejscowości na Wybrzeżu Bałtyckim swoją ofertą zainteresują nawet najbardziej wybrednych turystów. Problem jest tylko jeden – wybór jest tak szeroki, że czasami trudno się zdecydować, gdzie spędzić urlop.

Najbardziej ukochany przez turystów kurort w regionie pomorskim to bez wątpienia Sopot. Niewielkie, bo nieco ponad 37-tysięczne miasto, zachwyca zarówno walorami przyrodniczymi, jak i ofertą rozrywkową i kulturalną. Wizytówką Sopotu jest drewniane molo spacerowe, którego historia budowy sięga przełomu XIX i XX wieku. Część spacerowa liczy przeszło pół kilometra, z czego ponad 450 metrów wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. To miejsce idealne na spacer o każdej porze dnia i nocy. Przy sprzyjającej aurze widać stąd nie tylko Gdynię i Gdańsk, ale nawet Półwysep Helski. Oddana do użytku w 2011 nowoczesna marina to miejsce, gdzie cumują luksusowe jachty i łodzie. Dysponuje także rzędem ławek, na których spragnieni lata zażywają słonecznych kąpieli.

W upalne dni orzeźwienie gwarantują drzewa znajdujące się w Północnym i Południowym Parku. Znajduje się tu ponad 60 gatunków drzew i wiele chronionych roślin, plac rekreacyjny, małe boisko piłkarskie i malownicze alejki, którymi spacerować można bez końca. W Parku Południowym koniecznie trzeba zatrzymać się przy grzybkach inhalacyjnych, skąd – ja przystało na kurort – zaczerpniemy solanki leczniczej.

Spacerując po Sopocie koniecznie trzeba przejść również pasem nadmorskim, który ciągnie się aż do gdańskiego Brzeźna. Długa aleja, otoczona niewielkimi wydmami i lasem, to miejsce aktywnego wypoczynku. Każdego dnia spotkamy tu rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Bardziej leniwi skorzystać mogą z przejażdżki rikszą. Spragnieni i głodni nie wahajmy się zajrzeć do licznych knajpek, które zachęcają do odpoczynku z widokiem na plażę i Zatokę Gdańską.

Sopot to również reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny, dzięki swej architekturze, Krzywy Domek.

Z Sopotu spacerem wzdłuż linii brzegowej łatwo dostać się do gdyńskiego Orłowa, najbardziej urokliwej części portowego miasta. Tu również przespacerujemy się po molo, jednak znacznie krótszym niż to sopockie. Niewątpliwą zaletą Orłowa jest majestatyczny klif. Warto na niego wejść, bo widok, który roztacza się z góry przy pięknej pogodzie potrafi zapierać dech w piersiach. W sezonie na plaży działa Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. To niebywała okazja, by oglądać najlepsze spektakle w morskiej scenografii.

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Pomorskiem wśród turystów jest również Półwysep Helski. W sezonie zjeżdżają tu tysiące gości, którzy doceniają niezwykłe położenie Półwyspu – z jednej strony rozciąga się bowiem widok na Zatokę Gdańską, po której tak chętnie pływają żeglarze i surferzy, a z drugiej oglądać można bezkres Bałtyku. Co ciekawe, w najwęższym miejscu, pomiędzy Kuźnicą a Chałupami, szerokość Półwyspu to niecałe 100 metrów.

Często spotkamy tu rybaków, którzy bladym świtem na swych kutrach wypływają w morze, do pracy. Latarnie morskie w Helu i w Jastarni każdego dnia wskazują im drogę powrotną do domów. Drewniane chaty rybackie, sieci porozwieszane na płotach, łodzie… Półwysep Helski ceniony jest właśnie za folklor, którego mieszkańcy wielkich miast doświadczają tu każdego dnia.

Wjeżdżając na Półwysep od strony Władysławowa po kolei mijamy Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię z Juratą, po czym docieramy do Helu. Każde z tych miejsce cechuje inna atmosfera i warto przekonać się samemu, które z nich najbardziej przypadnie nam do gustu.

Miłośnicy przyrody na pewno docenią położoną na Wybrzeżu Słowińskim Łebę. Największym skarbem natury znajdującym się w tej miejscowości jest Słowiński Park Narodowy z jeziorami Łebsko i Gardno i ruchomymi wydmami, które – w zależności od kierunku wiatru – zmieniają swoje położenie. Dzięki temu spacer po parku nigdy nie będzie taki sam.

Jednak pomorska riwiera to nie tylko zachodnia część wybrzeża. To również Mierzeja Wiślana na wschodzie Pomorskiego, wraz z Krynicą Morską. Dzięki czterem przystaniom morskim, letnim kąpieliskom i coraz atrakcyjniejszej ofercie turystycznej z roku na rok Krynica Morska zyskuje coraz większą popularność.

Na całym Wybrzeżu Bałtyckim znajdziemy także liczne latarnie morskie, które górują nad wodą od Czołpina do Krynicy Morskiej. Najpiękniejsze to te w Rozewiu, Czołpinie, Ustce i Stilo (w pobliżu Sasina). Zwiedzanie latarni morskiej to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wybierając się na urlop na Wybrzeże Bałtyckie, warto zastanowić się, czego oczekujemy. Wybrać można gwarne lub bardziej kameralne miejsca. Miejscowości, gdzie przede wszystkim zażywać będziemy letnich kąpieli lub takie, gdzie stawiamy na aktywny wypoczynek (polecamy rowerowy przejazd wzdłuż Półwyspu Helskiego). Ponieważ baza hotelowa powiększa się z roku na rok, wybór miejsca noclegowego nie sprawia większych problemów. Pokój z widokiem na morze to marzenie, które bardzo łatwo spełnić.

Bo w regionie pomorskim wszystko jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo