Facebook Instagram Spotify

Jest jednym z najmłodszych miast w Polsce. Niebawem zagłębicie się w jej wspaniałe życie rozrywkowe, kulturalne i gastronomiczne. Ale najpierw poznajcie tę krótką, ale fascynującą historię miasta stworzonego przez ludzi, którzy mieli odwagę marzyć.

Przechadzając się ulicami Gdyni, czuć odmienny klimat. Może to modernistyczna architektura z symetrycznym rozkładem ulic sprawia wrażenie, że duch tego miasta przesiąknięty jest nowoczesnością i czymś jeszcze. W powietrzu czuć wolność. To miasto nad morzem, z świetnie prosperującym portem i wibrującym życiem kulturalnym. Być może ta świeżość i żywotność wynikają z faktu, że Gdynia powstała później niż wiele, młodych w porównaniu z europejskimi, miast w Stanach Zjednoczonych, bo dopiero w XX wieku. To miasto to dziecko dwudziestolecia międzywojennego – krótkiego okresu, w którym Polska po 123 latach zaborów zyskała nowe siły witalne i chciała pokazać, na co ją stać.

Gdynia powstała z potrzeby utworzenia pierwszego nowoczesnego portu, należącego w całości do Polski. Władze nowo odrodzonego kraju miały wówczas problemy z korzystaniem z tego w Wolnym Mieście Gdańsk. Budowę rozpoczęto więc w 1920 r., zaraz po oficjalnym przyłączeniu terenu dzisiejszej Gdyni do Polski. Kilka lat później, dokładnie 4 marca 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. W 1930 r. uruchomiono pierwszą stałą trasę linii pasażerskiej Gdynia – Nowy Jork. Pierwszy, historyczny rejs transatlantycki z Gdyni odbył się słynnym dziś statkiem „Batory”. W kilka lat Gdynia stała się najlepiej prosperującym i najnowocześniejszym portem na Bałtyku. Szybki rozwój przemysłu morskiego przełożył się na rozwój urbanistyczny, a za myślą inżynierów od maszyn poszła myśl architektów. Powstały nowe przedsiębiorstwa, mające swoje modernistyczne siedziby. Potrzebowano rąk do pracy. Nad morze zjeżdżali Polacy z głębi kraju. W 1939 roku do niedawna jeszcze wieś rybacka była już zamieszkiwana przez 127 tysięcy osób.

Historia Gdyni, jak wielu miast i miasteczek w Polsce, urywa się wraz z wybuchem II wojny światowej. Pod nazistowską okupacją większość Polaków, która zdążyła się tu osiedlić, została na nowo przesiedlona. W 1945 roku nastąpiło wyzwolenie z rąk Armii Czerwonej. Na szczęście oprócz portu i kolei, zniszczonych przez uciekających nazistów, miasto nie doznało większego uszczerbku. Dalej Gdynia przeszła bolesną część historii – komunistyczny reżim. W latach 50. i 60. dla zwykłych obywateli życie toczyło się dalej. Niestety w 1970 r. Gdynia stała się jednym ze świadków dramatycznych wydarzeń, będących wynikiem strajku ludności przeciwko władzy – tym razem był to strajk gdyńskich stoczniowców. Wydarzenia, znane jako Grudzień 1970 r., zostały upamiętnione przez pomnik mieszczący się na Alei Piłsudskiego.

Dzisiaj to piękne miasto znowu jest jednym z największych i najprężniej działających portów na Morzu Bałtyckim, a modernistyczna architektura to nadal znak rozpoznawczy miasta. Szlakiem gdyńskiego modernizmu oprowadzają tutejsi przewodnicy, którzy opowiadają o historii powstania najważniejszych obiektów.

Gdyńskie trolejbusy pokazywane są dziś w międzynarodowych mediach i na konferencjach jako przykład ekologicznego rozwiązania dla transportu publicznego. Zresztą tutaj wszystko zostało przemyślane – najważniejsze punkty miasta mieszczą się w centrum, które można obejść pieszo. Osobne, nieco oddalone dzielnice stanowią Redłowo i Orłowo – to części willowe. W Orłowie mieści się nowoczesny Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Nauki Experyment – centrum edukacyjne dla dzieci, wprowadzające je w świat interesujących zjawisk przyrodniczych.

Gdynia to też raj dla fanów zakupów. To tutaj znajdziecie największe w Polsce Północnej centrum handlowe – Riviera. Sam gmach, choć wielkich rozmiarów, nie jest nachalny, a dyskretnie wkomponowany w przestrzeń krajobrazową. Tak jak reszta potrzebnych miejsc, Riviera jest położona bardzo blisko centrum, przy głównej arterii miasta.

Wreszcie Gdynia to jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku w Polsce. Szeroka plaża, promenada upstrzona małymi knajpkami i kafejkami i widowiskowa marina przyciągają ludzi. Do tego mamy tu ciekawie ukształtowany teren ze wzgórzami i klifem. Tu po prostu chce się być. Co ciekawe, choć jesienią i zimą można tego nie dostrzec, Gdynia jest najbardziej nasłonecznionym miastem w Polsce.

Znajdziecie tu mnóstwo kulturalnych ciekawostek – muzeów, centrów kultury i sal koncertowych. Ale nie moglibyśmy cieszyć się tym wszystkim, gdybyśmy chodzili głodni. W Gdyni o to trudno. W ostatnich latach powstało tu mnóstwo świetnych restauracji. I znowu, nie musicie daleko szukać, wystarczy, że przejdziecie się po reprezentatywnej ulicy Świętojańskiej lub odbijecie w jedną z odchodzących od niej uliczek. A kiedy zwiedzacie miasto, nie zapomnijcie o porcie, który ma też coś dla zwiedzających. To nowo powstałe Muzeum Emigracji w budynku dawnego dworca morskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo