Facebook Instagram Spotify

Żeglarstwo to coś więcej niż dyscyplina sportu czy forma turystyki. Na przestrzeni lat uprawiane przez miliony ludzi na świecie, które ewoluowało i stało się stylem życia, a dla niektórych nawet sposobem na życie. Obcowanie z wodą kształtuje charakter, uczy pokory, ale przede wszystkim daje niezwykłą przyjemność tym, którzy spędzają na niej swoje życie. Poczucie wolności i bliskość dwóch żywiołów – wiatru i wody, nie można poznać tak dobrze nigdzie indziej niż na jachcie, a w tym aspekcie region pomorski ma wiele do zaoferowania. Bliskość do morza, liczne jeziora oraz rozbudowana sieć rzeczna to sprzymierzeńcy żeglarstwa morskiego, śródlądowego oraz bojerów, do których chętnych nie brakuje.

Żeglarstwa morskiego w regionie pomorskim można posmakować zarówno w Zatoce Gdańskiej jak na otwartym morzu: Mierzei Helskim i Wiślanej, więc możliwości jest bez liku. Zatoka Gdańska będąca przedsionkiem Bałtyku jest idealnym miejscem zarówno do nauki jak i rekreacji dla już doświadczonych żeglarzy. Na bardziej zaawansowanych czeka otwarte morze z wiatrem w żaglach i niezapomnianymi wrażeniami.

Żeglarstwo śródlądowe to przede wszystkim Kaszuby i Żuławy Wiślane. Pod żaglami na Kaszubach na pewno nikt nie będzie się nudził, bo jezior jest co nie miara. Charzykowskie z najstarszym w Polsce Klubem Żeglarskim łączy się przez fragment przepływającej Brdy z jeziorem Długim i Karsińskim o powierzchni 2.039 ha – to razem daje 12 miejsce co do wielkości w Polsce. Z tego ostatniego wpłynąć można rzeką Brdą na jezioro Witoczno, Łąckie, Płęsno, Kosobudno, Dybrzyk. Duży akwen wodny to także jezioro Wdzydze nazywane także Kaszubskim Morzem, Wielka Woda lub Szerzawa, który położony jest w powiecie kościerskim. Z jeziorem Wdzydze łączą się aż 4 jeziora: jezioro Radolne, jezioro Gołuń, jezioro Jelenie oraz jezioro Słupinko. Łącznie to aż 1570, 3 ha do żeglowania. A więc jest gdzie popływać. Szereg możliwości wodnych dostarcza również Pętla Żuławska, czyli atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przebyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.

Natomiast Bojery to fascynująca i widowiskowa dyscyplina żeglarstwa, którą można uprawiać zimą gdy jeziora pokryte są grubą pokrywą lodową. Tradycje tego sportu sięgają XVII wieku, początki miały miejsce w Holandii, by stopniowo rozszerzyć się na inne kraje w tym miedzy innymi Niemcy, Austrię, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję i Polskę. Pomorskie aktywnie rozwija swoje doświadczenia bojerowe organizując cykliczne regaty i zawody sportowe. To aktywność dla ludzi lubiących wyzwania, szybkość, wiatr i poczucie wolności. Tylko w Pomorskim te niesamowite emocje są na wyciagnięcie ręki.

fot: Robert Hajduk – ShutterSail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo