Tworzenie biżuterii i obróbka bursztynu
W dniach 5-9 września 2023 r., w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku, odbył się konkurs EuroSkills, jest to największe wydarzenie w Europie, związane z kształceniem zawodowym. Jednym z partnerów wydarzenia była Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Izba wraz z partnerami zaprezentowała stoisko w strefie „Try – a – skill”, zachęcając do pracy w zawodach złotnik jubiler i bursztyniarz dodatkowo podkreślając specyfikę tego rzemiosła oraz potencjału Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.



Bursztynem zachwycano się od pradziejów, wierzono w jego magiczną moc, wykonywano talizmany, korzystano z jego wartości leczniczych, był towarem wymiany na szlaku bursztynowym. Obrabiano go w warsztatach, w średniowieczu powstawały z niego naszyjniki, bransolety, zapinki, ołtarzyki, kasetki, szkatuły, figurki, ale też kadzidła i inne dzieła codziennego użytku. W 1477 rok w Gdańsku zarejestrowano cech bursztynników, była to grupa bursztynników która specjalizowała się w wytwarzaniu, obróbce bursztynu, ale też ochronie interesów tej grupy. W XVI wieku było w Gdańsku 46 warsztatów bursztynniczych, a pracę w zawodzie miało ponad 300 osób od mistrzów, przez czeladników i na terminatorach kończąc. Współczesnym nawiązaniem do XVI wieku w zawodach bursztynniczych było zachęcanie młodzież do edukacji w klasie złotnik – jubiler ze specjalizacją w obróbce i konserwacji bursztynu w Pomorskiej Szkole Rzemiosł im. Wiesława Szajdy w Gdańsku.



Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw wraz z partnerami zaprezentowała stoisko w strefie „Try – a – skill”, zachęcając do pracy w zawodach złotnik jubiler i bursztyniarz dodatkowo podkreślając specyfikę tego rzemiosła oraz potencjału Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.
W ramach stoiska pokazowego Mistrzowie w zawodach złotnik – jubiler oraz bursztyniarz prezentowali proces tworzenia biżuterii i obróbki bursztynu. 7 września pod okiem Pani Doroty Ceneckiej odwiedzający stoisko mogli wybrać bryłkę bursztynu, usiąść i przy maszynie do obróbki i szlifowania pod okiem Ekspertki nadawali kształt i blask kawałkowi tzw. żywego kamienia czyli bursztynu. W pozostałych dniach targów EuroSkills wiedzę praktyczną przybliżali bursztyniarze Pan Dariusz Grzenkowski oraz Pan Zbigniew Strzelczyk oraz rzeczoznawca Pan Włodzimierz Luks z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.