Facebook Instagram Spotify

Mówi się, że najlepszymi przyjaciółmi kobiety są diamenty. Bursztyn może śmiało konkurować o tę pozycję. Ciepła barwa, subtelny połysk i tajemnica skrywana wewnątrz każdej bryłki składają się na sukces tego szlachetnego surowca. O bursztynie mówi się, że jest równie piękny, co magiczny. W czym tkwi jego sekret?

Bursztyn można wykorzystać na wiele sposobów. Pięknie prezentuje się jako główny bohater biżuterii czy wystroju wnętrz. Dodaje ciepła, elegancji i klasy. Wielu docenia jego właściwości zdrowotne – piją bursztynowe nalewki, używają bursztynowych kosmetyków, a nawet wspomagają leczenie takich dolegliwości jak reumatyzm czy zbyt wysokie ciśnienie. Bursztynowi od tysięcy lat przypisuje się również takie właściwości jak przyciąganie sukcesu, a nawet zachowanie długiej młodości. Jednak największa wartość bursztynu jest związana z jego historią.

Historia zaklęta w złotej bryłce

Aby zrozumieć, jak powstawał bursztyn należy cofnąć się o mniej więcej 40 mln lat, do okresu środkowego paleogenu. W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Morze Bałtyckie, rozciągała się roślinność zwana bursztynowym lasem. Drzewa iglaste, które dominowały na niegdysiejszym terenie, najprawdopodobniej wskutek wybuchów wulkanicznych zaczęły intensywnie żywicować. Zjawisko miało stanowić barierę ochronną przed atmosferą i było jednocześnie ratunkiem dla uszkodzonych miejsc. Żywica spływała lub kapała, a następnie zastygała, często zaklinając w swoim wnętrzu owady czy fragmenty roślin. Dlatego właśnie mówi się o bursztynie, że przemyca pamięć dawnych czasów, a każda bryłka kryje w sobie tajemnicę. Ponadto, jest wdzięcznym i plastycznym materiałem do pracy – pokochali go więc nie tylko historycy, ale również jubilerzy i projektanci mody na całym świecie.

Pomorskie bursztynem stoi

Kiedy wybierzemy się na spacer do centrum Gdańska w sezonie letnim, zobaczymy jak dużą rolę w tym mieście odgrywa bursztyn. Ulica Długa, Mariacka i Długie Pobrzeże pełne są stoisk, gdzie kupimy wyroby z bursztynu: naszyjniki, pierścionki, kolczyki, a nawet rzeźby. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli podpatrzeć bursztynników przy pracy. Ponadto, piękną biżuterię z bursztynem zakupimy u pomorskich artystów docenionych na całym świecie – Ostrowski Design, Filimoniuk Design czy Points of View Anna Kamińska.

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zobaczymy przepiękny 12-metrowy bursztynowy ołtarz, opleciony latoroślą. A jeżeli interesuje nas historia, wstąpmy do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Znajdziemy tam wiele wyjątkowych eksponatów i ciekawostek.

Ponadto, w Gdańsku rokrocznie odbywają się międzynarodowe targi bursztynnictwa Amberif, które przyciągają kupców, miłośników i jubilerów z całego świata. W tym roku, wydarzenie zostało przełożone z marca na sierpień i odbędą się w dniach 26-29.08.2020.

Targi bursztynowe Amberif

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo