Galeria Styl – od zamysłu do bursztynowego dzieła sztuki

Galeria Styl to jedna z nielicznych galerii bursztynu w Gdańsku, połączona z pracownią, gdzie na co dzień projektuje się i wyrabia biżuterię. Spacerując po Długim Pobrzeżu warto tu zajrzeć nie tylko po to, by podziwiać artystyczne pierścionki i broszki, ale także po to, by posłuchać opowieści o bursztynie, którymi tak chętnie dzieli się właściciel.

Galeria Styl

Zbigniew Strzelczyk galerię i pracownię bursztynu prowadzi od 42 lat. Jako prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Mistrz Bursztyniarstwa, Złotnictwa i Rzemiosła Artystycznego należy tym samym do najbardziej zasłużonych bursztynników w Polsce.

P9070204 - Galeria Styl - od zamysłu do bursztynowego dzieła sztuki

W galerii Styl nie znajdziemy dwóch takich samych wyrobów. Nawet jeśli wzory mogą być zbliżone, różnić się będą kolorami. Zbigniew Strzelczyk pracuje bowiem w różnym kolorystycznie bursztynie – od białego jak mleko, poprzez nieprzeźroczyste, po przeźroczyste i łączone przebarwienia. To nie jedyna zaleta wyrobów gdańskiego mistrza. Biżuteria, którą znajdziemy w galerii Strzelczyk, nie jest zakrzyczana przez srebro. Pełni ono raczej formę konstrukcji technicznej, na której opiera się bursztyn. Szlachetny materiał sprzed milionów lat i przebarwienia kolorystyczne w biżuterii bronią się same.

P9070118 - Galeria Styl - od zamysłu do bursztynowego dzieła sztuki

Zbigniew Strzelczyk pracuje tylko i wyłącznie na bursztynie bałtyckim. To najstarszy materiał, dzięki czemu gwarantuje odpowiednią twardość. Podczas obróbki wydziela piękny zapach i posiada przebogate walory kolorystyczne.

Bursztyn to wdzięczny materiał, ale równocześnie nieprzewidywalny. Czasami trudno się domyślić, na co bursztynnik trafi po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy. W bursztynie znaleźć możemy inkluzje zwierzęce i roślinne, które mają ten sam wiek, co bursztyn, a więc co najmniej 45 milionów lat. Taki bursztyn jest zdecydowanie cenniejszy.

Galeria Styl pierścienieP9070161 - Galeria Styl - od zamysłu do bursztynowego dzieła sztuki

Zbigniew Strzelczyk wszystkie projekty biżuterii wykonuje samodzielnie. Własnoręcznie, w pracowni na tyłach galerii, tworzy także wszystkie wyroby.

Galeria Styl biżuteriaP9070218 - Galeria Styl - od zamysłu do bursztynowego dzieła sztuki

Tutaj także odbywają się warsztaty dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska i z Łodzi. Efektem tych zajęć jest wydawany co roku trendbook.

W pracowni mają miejsce również międzynarodowe warsztaty bursztyniarskie dla artystów, organizowane na zlecenie i przy współpracy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Urzędu Miasta Gdańska. Co roku do Gdańska przyjeżdżają artyści z innych krajów. W 2015 roku, podczas szóstej edycji, pracownię odwiedzą artyści z Francji.

Warsztaty to doskonała okazja, by pokazać Gdańsk jako światową stolicę bursztynu oraz zaprezentować możliwości gdańskich mistrzów bursztyniarskich. Po tygodniowych zajęciach u Strzelczyka artyści z zagranicy stają się świetnymi ambasadorami Gdańska, polskiego bursztynu i – co najważniejsze – dzielą się tą wiedzą z resztą świata.

 

Kontakt

ul. Długie Pobrzeże 31, Gdańsk

tel.: + 48 58 300 08 91

e-mail: galeria@amberstyl.pl

www.amberstyl.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast