Facebook Instagram Spotify

Dwa i pół tysiąca eksponatów, 240 stanowisk multimedialnych, sześć kondygnacji podziemnych i osiem naziemnych. Otwarte w marcu 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z najobszerniejszych ekspozycji na świecie traktująca o największej tragedii ludzkości XX wieku.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to największe muzeum historyczne w Polsce. Jego stworzenie i budowa trwała kilka lat, ale dziś gdańszczanie z uznaniem mogą powiedzieć, że charakterystyczna pochyła wieża muzeum dumnie wpisuje się w krajobraz Gdańska.

Wystawa główna znajduje się podziemiach, co ma przypominać o tym, że wojna to prawdziwe piekło. Podzielono ją na trzy części: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. W pierwszej części ekspozycji sporo miejsca poświęcono na wyjaśnienie genezy totalitaryzmów i przyczynków wybuchu wojny w 1939 roku, co w kontekście całej wystawy jest niezwykle ważne.

Już pierwsza sala robi ogromne wrażenie. Na ogromnym, panoramicznym ekranie wyświetlany jest film wprowadzający w wydarzenia z początku XX wieku. Dalej wystawę zwiedzamy przechadzając się głównym korytarzem i wchodząc po kolei do sal wystawowych. Dowiadujemy się o przesiedleniach ludności, budowie obozów koncentracyjnych, losach żołnierzy i zbrodniach popełnianych na jeńcach wojennych.

Wśród eksponatów zobaczymy zarówno napęd niemieckiej torpedy czy czołg jak i domek dla lalek, który mała mieszkanka Berlina zabierała ze sobą do schronu, gdy alianci przeprowadzali naloty bombowe.

Duże wrażenie robi rekonstrukcja uroczej, przedwojennej ulicy z polskimi witrynami sklepów oraz – już pod koniec ekspozycji – podobna ulica, która jest jednym wielkim gruzowiskiem z czołgiem przed wejściem do kamienicy. Nie da się też przejść obojętnie obok symbolicznej ściany stworzonej z kilkudziesięciu walizek przypominającej o drodze do obozów koncentracyjnych oraz o części, której filary wypełniają zdjęcia Żydów zamordowanych w tychże obozach. 

Pomyślano również o najmłodszych i przekazie, który łatwo zrozumieją. W najprostszy, ale najbardziej dobitny sposób pokazano, na czym polega dramat wojny każdego człowieka. W trzech salach zaaranżowano salon w jednym z typowych mieszkań w mieście objętym wojną. Wędrujemy od zadbanego, gustownie urządzonego pomieszczenia do  ruiny z dziurą w ścianie wybitej przez bombę…

Na wystawę składa się dwa tysiące eksponatów, filmy, zdjęcia, mapy. Nie brakuje również symulacji czy gier. Ciekawostką jest sala z symulatorem Enigmy, gdzie każdy chętny może spróbować szyfrowania. Co ważne, narracja odnosi się nie tylko do kluczowych postaci związanych z II wojną światową, ale pokazuje także twarze, nazwiska i historie cywili (także dzieci), którzy w wojnie cierpieli najbardziej. 

W gdańskim muzeum o dramacie wojny mówi się też w szerszym kontekście geograficznym – z wystawy dowiadujemy się również m.in. tego, na czym polegała okupacja japońska. 

Budynek Muzeum II Wojny Światowej to architektoniczna najwyższa światowa klasa. W konkursie na projekt budynku wystartowali najzdolniejsi architekci z różnych zakątków świata, jednak międzynarodowe jury zdecydowało się nagrodzić i wybrać projekt Studia Architektonicznego „Kwadrat” z Gdyni.

 

Muzeum składa się z sześciu kondygnacji podziemnych i ośmiu naziemnych. Część podziemna, jak już pisaliśmy, to wystawa stała. Obszerny Plac Władysława Bartoszewskiego, na którym znajduje się muzeum, to miejsce wypoczynku i wydarzeń plenerowych. Z kolei pochyła wieża, która „wyrasta” z ziemi z jednej strony odzwierciedla  zniszczenia, jakie niosą za sobą działania wojenne, z drugiej, wybijając się ku niebu, symbolizuje nadzieję, która nigdy nie umiera.

W muzeum wyznaczono także miejsce na salę kinową, sale konferencyjne, miejsce na wystawy czasowe i restaurację.

Zmotoryzowani samochód zostawić mogą na parkingu podziemnym.

Muzeum II Wojny Światowej zlokalizowano w niezwykle atrakcyjnym miejscu, nieopodal Motławy i Długiego Pobrzeża. Po obejrzeniu wystawy, warto przejść się brzegiem gdańskiej rzeki, by ułożyć myśli i oddać się refleksji. 

Muzeum II Wojny Światowej

www.muzeum1939.pl

Plac Władysława Bartoszewskiego 1

80-862 Gdańsk

Tel. 58 323 75 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia