Gdańsk

Najstarsze ślady pracowni bursztynniczej w Gdańsku pochodzą z końca X wieku. Już wtedy surowiec i wyroby z bursztynem sprzedawano do innych miast na ziemiach polskich i Flandrii. Największy rozkwit twórczości artystycznej w Gdańsku, w której bursztyn stanowił główny surowiec do produkcji, przypada na XVII i XVIII wiek. W gdańskich pracowniach tworzono liczne dzieła z bursztynu na zamówienie bogatych mieszczan, szlachty, magnatów, duchowieństwa i królów polskich. Wyroby z Gdańska docierały na dwory książęce i królewskie całej Europy, były najcenniejszymi dyplomatycznymi podarunkami dla papieży, carów, sułtanów i kalifów oraz władców największych państw europejskich.

Gdańsk Neptun0319Ratusz%202 - GdańskGdańsk Bazylika Mariacka

Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu, skupia ponad 70 % światowej produkcji biżuterii i wyrobów bursztynowych wyróżniających się nowoczesnymi formami i najwyższą jakością wykonania. To właśnie w Gdańsku co roku odbywają się najważniejsze w branży bursztynniczej targi Amberif i Ambermart, Forum Miast Szlaku Bursztynowego, posiedzenia i seminaria Światowej Rady Bursztynu oraz warsztaty dla zagranicznych projektantów.

Nad Motławą znajduje się także Muzeum Bursztynu, jedna z najciekawszych atrakcji muzealnych miasta. Miłośnicy sztuki zdobniczej mają również niepowtarzalną okazję spaceru „Bursztynową Piątą aleją”: ulicami Mariacką, Długą i Długi Targ oraz Długim Pobrzeżem, gdzie w kilkudziesięciu sklepach i galeriach można kupić wyjątkową biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynem. Władze miasta wspierają także Pracownię Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu realizując projekt Trendbook, który systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu biżuterii z bursztynem. W Gdańsku nominuje się również Ambasadora Bursztynu. Goście odwiedzający Gdańsk otrzymują od władz miasta prezenty dyplomatyczne z bursztynem. Do tej pory otrzymali je m.in. David Gilmour, Günter Grass, Jean Michel Jarre, Lura i Rod Stewart.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast