Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Gdański Teatr Szekspirowski, otwarty we wrześniu 2014 roku, to jeden z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych obiektów kultury w Polsce. Ten niepowtarzalny obiekt przyciąga do Gdańska zarówno miłośników sztuki, jak i architektury. Zdaniem wielu obserwatorów GTS to znak nowej jakości teatralnej w Polsce.

P7160614 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Teatr zaprojektowany został przez Renato Rizziego, jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów. Włoch nie boi się przekraczać barier, celowo łamie normy, a przez to wyznacza nowe trendy w architekturze. Taki też jest Gdański Teatr Szekspirowski. To obiekt niezwykle oryginalny, wyróżniający się na tle zabudowy miasta, a za sprawą antracytowej elewacji znacznie od niej odstający, co u niektórych odbiorców budzi mieszane uczucia.

Jednak za 80 tysiącami ręcznie formowanych antracytowych cegieł kryją się niezwykle przyjazne, nowoczesne wnętrza obiektu. Główną rolę odgrywa drewno, z którego w sali teatralnej wykonana jest zarówno podłoga, jak i galerie dla widowni. W całym budynku przeważają jasne kolory i nawiązujące do tradycji, lecz wykonane zgodnie z najnowszymi trendami w designie kształty.

P7160589 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu GdańskaP7160607 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Gdański Teatr Szekspirowski słynie ze swojej wielofunkcyjności. Znajdują się tu trzy sceny: elżbietańska stworzona z myślą o spektaklach szekspirowskich, tradycyjna typu włoskiego oraz scena w kształcie areny, wokół której zasiada widownia.

P7160520 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Co ciekawe, dzięki nowoczesnemu systemowi zapadni, scena i widownia mogą zostać wypoziomowane i stworzyć jedną, wielką przestrzeń. Dzięki tak ogromnym możliwościom scenicznym, w GTS prezentować można dzieła teatralne najróżniejszych tradycji.

P7160513 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Głównym wyróżnikiem konstrukcji obiektu i jego największą atrakcją jest otwierany dach. Dzięki temu wybrane spektakle mogą być grane w świetle dziennym pod gołym niebem, tak jak miało to miejsce w czasach renesansowych. Otwierany dach to potężna konstrukcja, która waży około 90 ton i ma powierzchnię 420 m kw. Mimo to otwiera się zaledwie w ciągu trzech minut. Ciekawe rozwiązanie to także mur okalający obiekt, po którym można spacerować.

P7160561 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

Gdański Teatr Szekspirowski to pierwsza instytucja teatralna w Polce, która działa na zasadzie impresariatu. Nie ma więc stałego zespołu aktorskiego, a w przestrzeniach obiektu realizowane są zewnętrze przedsięwzięcia teatralne, muzyczne, a także różnego rodzaju imprezy (m.in. gala Amberif 2015). W czerwcu 2015 premierę miało przedstawienie „Wesołe kumoszki z Windsoru”, pierwsza w historii koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Spektakl grany jest przy rozsuniętym dachu, a scena zbudowana jest według klasycznych, renesansowych wytycznych (część widowni stoi pod sceną, część siedzi w lożach).

DSD1937 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańskafot Rafa%C5%82 Malko  2734 - Gdański Teatr Szekspirowski: renesansowa tradycja w sercu Gdańska

W ciągu roku GTS gości artystów z całej Polski: na gościnnych wstępach w GTS pojawili się m.in. artyści z Teatru Narodowego w Warszawie, krakowski Teatr Stu czy Wrocławski Teatr Pantomimy. Oprócz tego Gdański Teatr Szekspirowski otwarty jest dla zwiedzających. Wycieczki po GTS odbywają się z przewodnikiem, który włada zarówno językiem polskim, jak i angielskim i rosyjskim.

Skąd w Gdańsku angielska tradycja teatru szekspirowskiego? Jak się okazuje w XVI i XVII wieku do portowego miasta regularnie przybywali angielscy artyści. Sztuki Williama Szekspira prezentowali w Szkole Fechtunku, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego GTS. Na początku lat 90. postanowiono wskrzesić artystyczne zwyczaje sprzed setek lat, dzięki czemu wyrósł Festiwal Szekspirowski, a w konsekwencji Gdański Teatr Szekspirowski.

Patronem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest książę Walii Karol, najstarszy syn panującej królowej Anglii Elżbiety II.

 

Kontakt

ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk

tel.: +48 58 351 01 51

e-mail: sekretariat@teatrszekspirowski.pl

www.teatrszekspirowski.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast