Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Gdańsk uznany jest za światową stolicę bursztynu. Nie tylko sprzedaje i obrabia się tu najwięcej bryłek, ale także wydobywa się tutaj bardzo dużo tego surowca. O bursztynowym dziedzictwie Gdańska i regionu Mierzei Wiślanej od przeszło 20 lat przypominają branżowe targi Amberif.

P3261357 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261360 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261239 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261262 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Z bursztynem ma kojarzyć się to, co w Gdańsku najlepsze i najpiękniejsze. Targi Amberif mają więc miejsce w nowoczesnym Amberexpo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich, a uroczysta gala Amber Look Trends&Styles, kulminacyjny punkt imprezy, odbyła się w tym roku w architektonicznej chlubie miasta – Teatrze Szekspirowskim.

Podczas czterech dni targów w hali Amberexpo pojawiło się ponad 480 międzynarodowych wystawców i kupców nawet z tak odległych zakątków świata jak Etiopia czy Tajlandia. Nic dziwnego – każdy przedsiębiorca związany z branżą chce być obecny na największych targach bursztynu na świecie.

Wystawców jest tylu, że ich towary zaspokoją gust każdego klienta. Wybierać można w ultranowoczesnym designie, który w masowej świadomości konsumentów pojawi się dopiero za kilka sezonów lub w klasycznych, sprawdzonych patentach. Biżuteria może zadziwiać rozmiarami (np. pierścionki z potężnymi bursztynami wielkości śliwki), ale też zachwycać połączeniami (np. bursztynowy naszyjnik, któremu towarzyszy lapis lazuli, turkus lub kyanit). To rękodzieła wykonane z najwyższą pieczołowitością, projektowane przez pasjonatów i przez rzemieślników wykonywane wręcz z chirurgiczną precyzją.

P3261264 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261289 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261302 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261342 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261283 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Spora część wystawców specjalizuje się w bursztynowych dekoracjach. Królują motywy marynistyczne i żeglarskie – na targach zobaczyć można było m.in. ważący siedem kilogramów model żaglowca skonstruowany z bursztynowych kostek. Popularne są także ozdoby różnych rozmiarów: bursztynowy skorpion, który zabłyszczy nad kominkiem, niewielkie figurki zwierząt, które przyozdobią kolekcjonerską gablotę lub potężne drzewa z mosiężnymi gałęziami i bursztynowi listkami warte kilkanaście tysięcy euro. Zwiedzający mogli podziwiać również nieobrobione bryły bursztynu, którymi chwalili się posiadacze. Największe warzyły nawet ponad kilogram.

P3261256 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261274 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261329 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Najważniejszym wydarzeniem podczas Amberif jest gala Amber Look Trends&Styles. To pokazy mody docenianych projektantów biżuterii (np. Lewanowicz, Jacek Ostrowski), którzy współpracują z nie mniej utalentowanymi projektantami mody (m.in. Michał Starost, Mariusz Przybylski). To także szansa dla młodych adeptów jubilerskiego rzemiosła, którzy dopiero zaczynają odnosić pierwsze sukcesy w branży. Nie ma wątpliwości, że gala Amber Look to przegląd i zarazem promocja najnowszych trendów sztuki jubilerskiej i nowoczesnego wzornictwa.

MG 7127 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuMG 7771 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Podczas gali przyznawane są także najważniejsze nagrody branżowe, m.in. w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award czy konkurs Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego. W tym roku główną nagrodę Amberif Design Award otrzymała Marta Rżanek.

Gala Amber Look Trends&Styles każdego roku przyciąga setki osobistości z branży modowej, ale także artystów i celebrytów. Od 2013 roku ambasadorką bursztynu jest Kayah, jedna z najbardziej utytułowanych wokalistek i kompozytorek w Polsce, co targom Amberif nadaje jeszcze większego prestiżu.

Chociaż Gdańsk błyszczy bursztynem przez cały rok, podczas Amberif te cudowne, brązowo-złote bryłki lśnią wyjątkowo jasno. Warto skusić się i podczas wizyty w Gdańsku zakupić choćby jeden kamień. Podobno właścicielowi zawsze przynosi szczęście.

 

Miejsce: ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Organizator: MTG SA Centrum Konferencyjno Wystawiennicze Amber Expo

www.amberif.amberexpo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast