Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Gdańsk uznany jest za światową stolicę bursztynu. Nie tylko sprzedaje i obrabia się tu najwięcej bryłek, ale także wydobywa się tutaj bardzo dużo tego surowca. O bursztynowym dziedzictwie Gdańska i regionu Mierzei Wiślanej od przeszło 20 lat przypominają branżowe targi Amberif.

Targi AmberifP3261360 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuTargi Amberif wiolonczelaP3261262 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Z bursztynem ma kojarzyć się to, co w Gdańsku najlepsze i najpiękniejsze. Targi Amberif mają więc miejsce w nowoczesnym Amberexpo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich, a uroczysta gala Amber Look Trends&Styles, kulminacyjny punkt imprezy, odbyła się w tym roku w architektonicznej chlubie miasta – Teatrze Szekspirowskim.

Podczas czterech dni targów w hali Amberexpo pojawiło się ponad 480 międzynarodowych wystawców i kupców nawet z tak odległych zakątków świata jak Etiopia czy Tajlandia. Nic dziwnego – każdy przedsiębiorca związany z branżą chce być obecny na największych targach bursztynu na świecie.

Wystawców jest tylu, że ich towary zaspokoją gust każdego klienta. Wybierać można w ultranowoczesnym designie, który w masowej świadomości konsumentów pojawi się dopiero za kilka sezonów lub w klasycznych, sprawdzonych patentach. Biżuteria może zadziwiać rozmiarami (np. pierścionki z potężnymi bursztynami wielkości śliwki), ale też zachwycać połączeniami (np. bursztynowy naszyjnik, któremu towarzyszy lapis lazuli, turkus lub kyanit). To rękodzieła wykonane z najwyższą pieczołowitością, projektowane przez pasjonatów i przez rzemieślników wykonywane wręcz z chirurgiczną precyzją.

Targi Amberif pawP3261289 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261302 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261342 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuP3261283 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Spora część wystawców specjalizuje się w bursztynowych dekoracjach. Królują motywy marynistyczne i żeglarskie – na targach zobaczyć można było m.in. ważący siedem kilogramów model żaglowca skonstruowany z bursztynowych kostek. Popularne są także ozdoby różnych rozmiarów: bursztynowy skorpion, który zabłyszczy nad kominkiem, niewielkie figurki zwierząt, które przyozdobią kolekcjonerską gablotę lub potężne drzewa z mosiężnymi gałęziami i bursztynowi listkami warte kilkanaście tysięcy euro. Zwiedzający mogli podziwiać również nieobrobione bryły bursztynu, którymi chwalili się posiadacze. Największe warzyły nawet ponad kilogram.

P3261256 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w GdańskuTargi Amberif bursztynTargi Amberif statek

Najważniejszym wydarzeniem podczas Amberif jest gala Amber Look Trends&Styles. To pokazy mody docenianych projektantów biżuterii (np. Lewanowicz, Jacek Ostrowski), którzy współpracują z nie mniej utalentowanymi projektantami mody (m.in. Michał Starost, Mariusz Przybylski). To także szansa dla młodych adeptów jubilerskiego rzemiosła, którzy dopiero zaczynają odnosić pierwsze sukcesy w branży. Nie ma wątpliwości, że gala Amber Look to przegląd i zarazem promocja najnowszych trendów sztuki jubilerskiej i nowoczesnego wzornictwa.

Targi Amberif wybiegMG 7771 - Targi Amberif. Kiedy bursztyn króluje w Gdańsku

Podczas gali przyznawane są także najważniejsze nagrody branżowe, m.in. w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award czy konkurs Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego. W tym roku główną nagrodę Amberif Design Award otrzymała Marta Rżanek.

Gala Amber Look Trends&Styles każdego roku przyciąga setki osobistości z branży modowej, ale także artystów i celebrytów. Od 2013 roku ambasadorką bursztynu jest Kayah, jedna z najbardziej utytułowanych wokalistek i kompozytorek w Polsce, co targom Amberif nadaje jeszcze większego prestiżu.

Chociaż Gdańsk błyszczy bursztynem przez cały rok, podczas Amberif te cudowne, brązowo-złote bryłki lśnią wyjątkowo jasno. Warto skusić się i podczas wizyty w Gdańsku zakupić choćby jeden kamień. Podobno właścicielowi zawsze przynosi szczęście.

 

Miejsce: ul. Żaglowa 11, Gdańsk

Organizator: MTG SA Centrum Konferencyjno Wystawiennicze Amber Expo

www.amberif.amberexpo.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast