Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieście

Festiwal Gdynia Design Days to świetna okazja, aby sprawdzić, jak mogłoby wyglądać nowoczesne miasto, gdyby do upiększenia jego przestrzeni zaangażować designerów.

Gdynia Design Days to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz ważnych, letnich wydarzeń w Trójmieście. I tak jak dla fanów muzyki świętem jest odbywający się w tym samym czasie w Gdyni festiwal Open’er, tak przez miłośników designu festiwal GDD traktowany jest jako jedna z najważniejszych branżowych imprez w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie projektanci znajdą tutaj coś dla siebie. Wręcz przeciwnie – program wystawienniczy Gdynia Design Days otwiera się na każdego z mieszkańców: zarówno eksperta, jak i laika. Kuratorzy przekonują, że to, co użyteczne, może swoim wyjątkowym wyglądem cieszyć każde oko.

P7040004 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieścieP7040019 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieścieP7040023 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieście

Motyw przewodni Gdynia Design Day

Motywem przewodnim imprezy co roku jest przestrzeń miejska – przede wszystkim ulice, place, skwery i budynki w Gdyni. Program konstruowany jest tak, aby miasto stało się bohaterem imprezy. Wystawy, warsztaty i wydarzenia towarzyszące w jak największym stopniu mają dotyczyć refleksji nad otoczeniem, w którym żyjemy.

W tym roku impreza odbywała się w dwóch lokalizacjach. W siedzibie organizatora – Centrum Designu Gdynia w kompleksie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego mieściło się centrum wystawiennicze festiwalu. Na wystawie głównej zatytułowanej „Sieci” zobaczyć można było osiem przygotowanych przez designerów z Polski i zagranicy prototypów urządzeń i przedmiotów. Myślą, która przyświecała autorom było zaprojektowanie rzeczy, która mogłaby usprawnić codziennie działanie przestrzeni publicznej w Gdyni, otworzyć ją na mieszkańców i sprowokować do wchodzenia w relacje ze sobą oraz która cieszyłaby oko połączeniem funkcjonalności i estetycznego, wyjątkowego wyglądu.

P7040008 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieście

Projekty podczas Gdynia Design Days

Co przygotowali projektanci? Na przykład prosty, a zarazem nienarzucający się swoim wyglądem wózek przeznaczony do handlu ulicznego, który każdemu chętnemu mikroprzedsiębiorcy, rzemieślnikowi czy nawet mieszkańcowi chcącemu sprzedać warzywa z działki mógłby być wynajmowany przez urzędników. Albo mobilny stragan połączony z tablicą ogłoszeń – urządzenie, w które mogłyby być wyposażone wspólnoty mieszkaniowe czy osiedla i udostępniać je podczas sąsiedzkich podwórkowych wymian. Bardzo ciekawą propozycją jest projekt sztućców przeznaczonych do jedzenia bałtyckich ryb czy system głośników i nadajników zbierających nadmorskie dźwięki, których możemy na żywo odsłuchać w swoim smartfonie, w każdym miejscu na świecie.

Ta wystawa to świetna okazja, aby w niewielkiej skali sprawdzić, jak mogłoby wyglądać nowoczesne miasto, gdyby do upiększenia jego przestrzeni zaangażować projektantów. Zresztą niewykluczone, że niektóre z zaprezentowanych prototypów kiedyś trafią na gdyńskie ulice czy pod strzechy mieszkańców.

P7040013 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieście

Drugie festiwalowe centrum to plac Kaszubski, gdzie organizatorzy zbudowali Terminal Designu. Pustą na co dzień przestrzeń ożywiono miasteczkiem kontenerów, w których uruchomiono butiki designerskich bibelotów, księgarnię, pub z piwem rzemieślniczym czy minipracownię, gdzie każdy z uczestników może wziąć udział w warsztatach. Motyw przewodni większości zajęć to krzesło, bo też temu meblowi oraz twórczej jego interpretacji poświęcona jest tutejsza interaktywna wystawa zaadresowana (nie tylko) dla najmłodszych pt. „Co to jest design? Krzesła”. W Terminalu udostępniono również przestrzeń do relaksu – można tutaj odpocząć na pufach i leżakach, spróbować przekąsek z oferty parkujących nieopodal foodtrucków czy posłuchać muzyki i obejrzeć filmy na wieczornych projekcjach.

P7040053 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieścieP7040049 - Gdynia Design Days, czyli święto designu w mieście

Festiwalowi kuratorzy przygotowali również niewielkie atrakcje dla przechodniów pokonujących codziennie drogę między Śródmieściem a Redłowem. W niektórych punktach na trasie umieszczono tymczasowe ogólnodostępne ławy i hamaki, aby stworzyć przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. W wybranych punktach miasta ustawiono również prototypy designerskich mebli ulicznych i stojaków rowerowych.

Festiwal Gdynia Design Days odbywa się w pierwszej połowie lipca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast