Brovarnia Gda┼äsk – kulinarna i piwowarska tradycja w najlepszym wydaniu

W 500-letnim spichrzu „Góra”, w otoczeniu murów pamiętających dawne, nadmorskie miasto, znajduje się Brovarnia Gdańsk. To obiekt niezwykły, bo jako jedyny w tym miejscu przetrwał bombardowania pod koniec II wojny światowej. Dziś w Brovarni Gdańsk kontynuowane są najlepsze gastronomiczne i piwowarskie tradycje hanzeatyckiego miasta.

Brovarnia Gdańsk działa od 2008 roku będąc pierwszym browarem restauracyjnym nie tylko w Gdańsku ale i w całej północnej Polsce.

Restauracja Brovarnia w Gdańsku - nocne ujęcie z zewnątrz

– W kwestii kulinarnej stawiamy przede wszystkim na podkreślanie smaków zdrowej regionalnej kuchni ze świeżych produktów. Wszystkie dania przygotowywane są na miejscu po bezpośrednim zamówieniu przez gości – nie mrozimy składników, a najważniejsze produkty (mięso, ryby, warzywa) kupujemy codziennie w małych ilościach dbając tym samym o najwyższą jakość serwowanych u nas dań. Nasza karta wyróżnia się sezonowością i regionalnością potraw. Każdego miesiąca mamy premierę bardzo krótkiego menu tematycznego skomponowanego w oparciu o dostępne w danym okresie produkty, np. szparagi, dynię, gęsinę, kurki, rydze. Naszym gościom proponujemy również tradycyjne potrawy wielkanocne oraz bożonarodzeniowe – wyjaśnia Mateusz Kinda, Dyrektor Brovarni Gdańsk.

Do kuchni każdego dnia trafiają świeże ryby pochodzące z niewielkich połowów. Wśród nich są dorsze, turboty, łososie, flądry i śledzie, a więc to, co najsmaczniejsze i najzdrowsze w Morzu Bałtyckim. Wśród popisowych dań znajdziemy m.in. świeżego dorsza w sosie Prosecco ze słodką musztardą, maślanym puree i warzywami julienne lub zupę gdańskiego rybaka.

Danie w restauracji Brovarnia - Dorsz z kremem i fasoląWykwintna zupa serwowana przez Kucharzy w restauracji Brovarnia.

To jednak nie wszystko, bo Brovarnia Gdańsk w swojej karcie ma także bogatą ofertę dań mięsnych. To na przykład tradycyjna kaczka gdańska z domowymi kopytkami i żurawiną  lub poliki wołowe serwowane z pieczonymi warzywami i kaszubskimi kluskami. Popularnością cieszy się także polska gęś faszerowana  serwowana przez Szefa Kuchni w wyjątkowy sposób – Szef Kuchni kroi gęś przy gościach w czasie trwania spotkania, nawiązując przy tym do starogdańskich tradycji, gdzie gospodarz dzielił główny posiłek dla zgromadzonych przy wspólnym stole gości. Owe danie w 2017 roku wygrało najważniejszy konkurs kulinarny organizowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego  otrzymując tytuł „ Najlepszej Potrawy Regionalnej 2017”

Danie mięsneDanie mięsne podawane przez kucharzapieczona gęś z kopytkami i żurawiną w restauracji BrovarniaŻurek w chlebie podany na talerzu - Brovarnia

Moja kuchnia oparta jest na ekologicznych, lokalnych produktach. Jest tradycyjna i zarazem nowoczesna. W Brovarni Gdańsk bez przerwy aktualizujemy naszą kartę, tworzymy wiele tematycznych i sezonowych menu. Jednym słowem staramy się tworzyć własną koncepcję kuchni, a nie naśladować inne restauracje. Jest to menu autorskie, ale są w nim potrawy tradycyjne, jak pieczona kaczka czy żur staropolski. Pracuję z ludźmi, dla których gotowanie to pasja, a nie tylko zawód. Właśnie dlatego wszystkie przyrządzane przez nas potrawy to małe dzieła sztuki  z których jesteśmy niezwykle dumni – podkreśla Szef Kuchni Jarosław Waloch (na zdjęciu w środku).

Przed restauracją Brovarnia Gdańsk - Szef kuchni restauracji

W Brovarni  Gdańsk kontynuowane są gdańskie tradycje piwowarskie, których korzenie sięgają X wieku. Piwo, warzone tylko z naturalnych składników, powstaje tu według ponad pięćsetletniego prawa czystości.

Warzelnia piwa w restauracji - Brovarnia GdańskWarzelnia piwa

– Warzymy trzy gatunki tradycyjnego gdańskiego piwa – Jasne dedykowane Janowi Heweliuszowi, Starogdańskie ciemne i Pszeniczne. Do ich produkcji używamy jedynie wody, wysokojakościowego słodu z jęczmienia i pszenicy, polskiego  chmielu oraz drożdży. Nasze gatunki piwa są naturalne i bez jakichkolwiek konserwantów, dzięki czemu odznaczają się wyśmienitym smakiem są bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Każdego miesiąca zapraszamy na premiery piw specjalnych uwarzonych w limitowanych ilościach ok 800 litrów . Podczas warzenia kierujemy się najstarszą na świecie, obowiązującą do czasów obecnych, normą prawdą dotyczącą produkcji piwa, tzw  Prawa Czystości  z 1516 i jako jeden z niewielu browarów możemy się pochwalić tradycyjną techniką fermentacji w otwartych kadziach – wyjaśnia Mateusz Kinda.

Piwa butelkowana wyprodukowane w BrovarniiPiwa butelkowane i kufel piwa z restauracji Brovarnia Gdańsk

Na życzenie gości organizowane są również seminaria piwne, połączone z uroczystym odbiciem beczki, zwiedzaniem warzelni i podziwianiem niezwykłej kolekcji kufli piwnych, które mają nawet ponad 250 lat.

Dodatkową atrakcją jest wystrój Brovarni Gdańsk. Ponieważ znajduje się ona w historycznym obiekcie, wnętrza nawiązują do spichrza z XVII wieku i starego Gdańska. W Restauracji oraz w części Spichrz Hotelu Gdańsk zachowane są oryginalne odrestaurowane belki z 1690 roku. Wizyta w Brovarni  Gdańsk  to zatem nie tylko uczta dla podniebienia, ale wyjątkowe spotkanie z historią portowego miasta.

 

Kontakt:

Szafarnia 9, Gdańsk

tel.: +48 58 320 19 70, +48 726 03 04 00

e-mail: informacja@brovarnia.pl

www.brovarnia.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Tw├│j adres email nie zostanie opublikowany. Pola, kt├│rych wype┼énienie jest wymagane, s─ů oznaczone symbolem *

Wielko┼Ť─ç czcionki
Kontrast