Łukasz Stafiej/www.lukaszstafiej.pl

Brovarnia Gdańsk

Brovarnia Gdańsk to pierwszy browar restauracyjny w północnej Polsce, który z powodzeniem działa od 2008 roku. Dzięki wyśmienitym piwom własnej produkcji i klasycznej, przepysznej kuchni inspirowanej starogdańskimi recepturami lokal stał się jednym z najważniejszych punktów na gastronomicznej mapie nie tylko Gdańska, ale i całego Pomorza.

LUK 1674 2 - Brovarnia Gdańsk

Któż dziś nie zna Brovarni  Gdańsk? Mieszkańcy doskonale rozpoznają ten okazały obiekt, który znajduje się w ponad 500-letnim spichrzu „Góra”. Turyści zaglądają tu urzeczeni historią obiektu, który jako jedyny w tym miejscu przetrwał bombardowania po II wojnie światowej. Jedni i drudzy cenią sobie serwowane tu lokalne dania i warzone na miejscu piwa.

LUK 1586 1 - Brovarnia GdańskLUK 1590 2 - Brovarnia GdańskLUK 1699 2 - Brovarnia Gdańsk

– Piwa, z których jesteśmy najbardziej dumni, to style nawiązujące do starogdańskich tradycji piwnych. Dumą browaru jest zeszłoroczna warka polskiego ALE. Piwo zostało uwarzone z udziałem polskich, szlachetnych odmian chmielu. Były to odmiany ponad 100-letnie, które nasz chmielarz, Paweł Piłat, rekultywuje pomiędzy swoimi chmielnikami. Nie wszystkie z nich są dostępne w szerszej dystrybucji. Mogą pozyskać je browary, jak Brovarnia Gdańsk, dla której historia i dbałość o piwowarskie dziedzictwo kulturowe jest priorytetowa. Nasi goście degustując piwa Brovarni Gdańsk decydują się na podróż ze smakami historii, o które tak trudno w szybkim i zmieniającym się świecie XXI wieku – opowiada Mateusz Kinda z Brovarni Gdańsk.

LUK 1692 2 - Brovarnia GdańskLUK 1687 1 - Brovarnia Gdańsk

Szefem Kuchni Brovarni Gdańsk jest Jarosław Waloch. Dania, których koniecznie należy tu spróbować to kaczka z domowymi kopytkami i modrą kapustą, pierogi z kaszubską gęsiną czy golonka pieczona w miodzie serwowana na jabłkowym puree. Na miejscu wyrabiane są wędliny i mięsiwa, smalce, konfitury i powidła. W piecach piecze się chleb, a w słojach powstaje zakwas do zup.

Menu to wyraźna inspiracja starogdańską kuchnią i nawiązania do różnorodnej kultury kulinarnej hanzeatyckiego miasta.

IMG 0408 - Brovarnia GdańskIMG 0324 - Brovarnia GdańskIMG 6590 - Brovarnia Gdańsk

Kuchnia Brovarnii

– Nasza kuchnia to kuchnia, którą samy lubimy. Działamy w myśl zasady: jeżeli nam smakuje, to naszym gościom także będzie. Zdecydowanie jest to kuchnia polska i regionalna. Chwalimy się naszym lokalnym dziedzictwem , co potwierdza tytuł przyznany nam przez Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepsze regionalne danie – Pomorską Gęś Rozmarynową. Nie obniżamy swoich standardów a wręcz przeciwnie. Piąta gwiazdka Hotelu Gdańsk postawiła przed nami kolejne wyzwania – dodaje Mateusz Kinda.

Warto podkreślić, że w Brovarni Gdańsk kontynuowane są gdańskie tradycje piwowarskie, których korzenie sięgają X wieku. Piwo, warzone tylko z naturalnych składników, powstaje tu według ponad pięćsetletniego prawa czystości.

LUK 1669 2 - Brovarnia GdańskLUK 1646 2 - Brovarnia Gdańsk

Biorąc pod uwagę lokalizację Brovarni i Hotelu Gdańsk – tuż przy gdańskiej marinie, przy prestiżowej i niezwykle urokliwej ulicy Szafarnia, z widokiem na Żurawia i Długie Pobrzeże – naprawdę nie można wymarzyć sobie lepszego miejsca na spędzanie czasu w urokliwym Gdańsku.

 

Kontakt

ul. Szafarnia 9, 80-755 Gdańsk

tel. +48 58 320 19 70

e-mail: informacja@brovarnia.pl

www.brovarnia.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast