Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Browar Gościszewo: lokalne piwo pod patronatem krzyżackich mistrzów

Od kilku lat piwa rzemieślnicze robią furorę w całej Polsce. Rozsmakowują się w nich nie tylko miłośnicy i znawcy trunku, ale także osoby, które nie przepadają za piwami z dużych, komercyjnych browarów. W Gościszewie na Powiślu, nieopodal Malborka, w aurze średniowiecznej, krzyżackiej historii, od przeszło 20 lat rodzina Czarneckich warzy klasyczny, bursztynowy trunek. Piwo smakuje wybornie, a fanów Browaru Gościszewo nie brakuje.

Browarnicza tradycja na Pomorzu sięga setek lat wstecz. Gdańsk, Chojnice czy Tczew – w każdym z miast działał browar rzemieślniczy. Popyt był ogromny, bo według annałów w XIX wieku każdy szanujący się mieszkaniec Pomorza wypijał rocznie 120 litrów piwa. Pieczę nad ważką sprawą spożywania piwa sprawował gdański Cech Browarników.

Historia piwa na Pomorzu miała swoje wzloty i upadki. Na szczęście dziś można powiedzieć, że to, co najlepsze w pomorskim browarnictwie  na dobre wróciło do łask. Browar Gościszewo nieprzerwanie od 1991 roku cieszy się uznaniem wśród miłośników bursztynowego trunku. To browar rodzinny, założony przez Andrzeja i Stanisława Czarneckich. Jednocześnie jest to pierwszy browar w Polsce, który powstał po czasie przemian 1989 roku.

Browar Gościszewo - Napis na drewnieProdukcja piwa butelkowanego - Browar GościszewoPiwo butelkowane w Browarze Gościszewo

Oferta w Browarze Gościszewo

W Browarze Gościszewo warzy się 12 gatunków piw zarówno górnej, jak i dolnej fermentacji. To pils w dwóch odsłonach, porter, koźlak, piwo pszeniczne, wędzone, dwa rodzaje lagera, ciemny lager, a także piwa sezonowe. Jesienią, zaraz po zbiorach chmielu, do produkcji trafia lager na świeżej szyszce w chmielu. Na Boże Narodzenie tradycyjnie pojawia się piwo świąteczne, a latem lekkie piwo pszeniczne, niezwykle popularne na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej, gdzie rozsmakowują się w nim turyści z całej Polski i Europy.

– Nie będę ukrywał, że świetnie sprzedaje się też nasz ciemny lager sprzedawany pod nazwą Komtur – opowiada Chrystian Czarnecki, współwłaściciel Browaru Gościszewo.

Dla wielu piwoszy Komtur (nazwa nie jest przypadkowa i nawiązuje do krzyżackiej tradycji okolicznych terenów)  to najlepsze piwo w swoim gatunku na świecie.

– Stosujemy surowce najwyższej jakości, trzymamy się z dala od zamienników. Słód sprowadzamy z Gdańska i z Niemiec. Chmiel pochodzi od europejskich producentów, ale też z Lubelszczyzny. Jeśli chodzi o drożdże, tutaj wspiera nas gdański Browar Amber – opowiada Chrystian Czarnecki. – Jako jeden z pierwszych browarów wyprodukowaliśmy piwo niefiltrowane. Był to niefiltrowany lager. Dziś wszystkie nasze piwa są niefiltrowane, a swoją klarowność zawdzięczają długiemu leżakowaniu – dodaje.

Produkcja piw w Browarze GościszewoWarzelnia piwa w Browarze GościszewoWarzelnia piwaProces produkcji piwa w browarze Gościszewo

Piwo leżakuje do sześciu tygodni, a w przypadku portera może to być nawet pół roku. Ponadto w Browarze Gościszewo stosuje się fermentację bezciśnieniową, co też nie pozostaje obojętne na smak trunków.

– Staramy się urozmaicać naszą ofertę, ale nie robimy tego „na hurra”. Klienci przyzwyczajają się do konkretnych smaków i oczekują, żeby oferta była stała. Mamy też ograniczenia produkcyjne, nie możemy cały czas dokładać gatunków. Dlatego każdy nowy smak jest przemyślany – opowiada Chrystian Czarnecki.

Paradoksalnie, piwo z Browaru Gościszewo bardziej znane jest w Polsce centralnej i południowej, niż na rodzimym Pomorzu. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy Pomorza bardziej świadomi jakości, jaką gwarantują browary rzemieślnicze, coraz chętniej sięgają po wyroby sygnowane marką Browaru Gościszewo.

 

Kontakt

Browar Gościszewo

Gościszewo 11, Sztum

e-mail: biuro@gosciszewo.pl

www.browargosciszewo.vbiz.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast