Facebook Instagram Spotify

Czas jesieni to okres niezwykle łaskawy dla szefów kuchni i pasjonatów kulinariów. Sady i ogrody obradzają w wyśmienite jesienne owoce, które stanowią podstawę przepysznych dań.

Gdyby przeprowadzić sondę i zapytać, który owoc najbardziej kojarzy się z jesienią, w ścisłej czołówce z pewnością znalazłaby się dynia. To owoc, którego rodzina obejmuje aż 760 gatunków! Najpopularniejsze dynie to lekko żółta piżmowa o gruszkowatym kształcie i mocno pomarańczowa, bardzo słodka muszkatołowa. Najprostsza w obróbce jest z kolei dynia Hokkaido. Jest słodka, ma lekko orzechowy posmak i, co najważniejsze, jej skórka nadaje się do jedzenia.

Dynia to powód, by w kuchni aż się zagotowało! Ten niezwykle wdzięczny, choć często niełatwy w obróbce, owoc można piec, smażyć, dusić. Z dyni powstanie doskonała zupa krem, fantastyczne kopytka lub oryginalne ciasto dyniowe.

Smażona dynia i emulsja z tego owocu wspaniale komponują się z ciecierzycą, kompresowanym selerem, marynowanym burakiem (klasyczne warzywo jesieni!) i są godnym uzupełnieniem szlachetnej polędwicy z dorsza. To danie zjemy w tradycyjnej restauracji Gdański Bowke.

Dynia to jedna z głównych bohaterek dania w menu degustacyjnym 1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko. Tutaj dynia serwowana jest z kopytkami, szałwią i palonym masłem.

Dynię jadamy w różnych postaciach, również w formie musu. Stanowi on niezwykle smaczną bazę dla boczku, który w Restauracji Zafishowani w Gdańsku proponowany jest z karmelizowanym jabłkiem i prażonymi kasztanami.

No właśnie – jabłka i kasztany to kolejne jesienne owoce, obok których nie możemy przejść obojętnie. Jabłka to nie tylko desery, w tym tradycyjny polski jabłecznik lub szarlotka według przepisu babci, ale również fenomenalny dodatek do mięs. To one (obok również bardzo jesiennej gruszki) są jednym z głównych składników klasycznej gęsi szmurowanej, dania, które stanowi o długiej tradycji kulinarnej Kaszub. Zresztą do gęsi szmurowanej oprócz jabłek i gruszek koniecznie dodać należy również jesienną żurawinę dobroczynnie działającą na organizm człowieka.

Wcześniej wspomniane kasztany możemy prażyć, piec, smażyć i gotować. Niezwykle pożywne mogą stanowić smaczną przekąskę lub być oryginalnym dodatkiem do innych dań.

Mówiąc o owocach jesieni koniecznie należy wspomnieć o rokitniku. Dzięki bardzo wysokiej zawartości witaminy C i E te niewielkie, niepozorne pomarańczowe kuleczki wygrywają rankingi najzdrowszych owoców. Rokitnik to jednocześnie źródło betakarotenu i kwasów tłuszczowych (omega-3, -6 i -9). Owoce są kwaśne, dlatego najlepiej spożywać je w połączeniu ze słodkościami tak, jak proponuje to restauracja Brovarnia Hotelu Gdańsk. Tutaj w karcie znajdziemy sernik brownie z sosem coulis z rokitnika i bezą.

Do deseru oczywiście rozgrzewająca herbata. Najlepiej z pigwą, taką w postaci małych cząstek, konfitury, soku lub nalewki.

Jesienne Owoce mają tę zaletę, że możemy je spałaszować natychmiast lub przerobić i odstawić do spiżarni. Dynie, pigwy, jabłka, gruszki, śliwki możemy zalać octem i wrzucić do słoika tak, by w zimie pobudzały spragnione witamin kubki smakowe. Co najważniejsze, możemy stworzyć z nich konfitury, powidła, dżemy, musy i zajadać się nimi przez cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo