Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow
Wyjątkowa podróż przez wielobarwne smaki . Niecodzienne kompozycje na talerzach i zaskakujące dekonstrukcje znanych dań. Kilkugodzinna kulinarna celebracja gwarantująca ekstazę podniebienia. Tak wygląda świat fine dining.
Fine dining stoi w opozycji do fastfoodu, bylejakości i prostych rozwiązań w kuchni. Fine dining to kultura celebrowania całego posiłku. To czas. Czas na pieczołowite przygotowanie posiłku przez najlepszych szefów kuchni. Czas na nieskrępowaną degustację tych kulinarnych dzieł.
Najpopularniejszym lokalem fine diningowym w Gdańsku jest restauracja Metamorfoza. Jak przyznaje szef kuchni, Adrian Klonowski, w swojej kuchni kieruje się… zachciankami i tym, na co ma ochotę. Pełen energii i pomysłów uwielbia dekonstruować dania, które doskonale znamy z tradycyjnej kuchni domowej. Jak podkreśla, kreatywność to jedno. Najważniejszy jednak zawsze jest produkt.
– W naszej kuchni bazujemy tylko i wyłącznie na polskich produktach. Mówimy: zero kilometrów, czyli bardzo staramy się, by produkty najwyższej jakości pochodziły z najbliższego sąsiedztwa. Na talerzu towarzyszy nam zasada trzech: jeden produkt jest gwiazdą, dwa pozostałe go uzupełniają. Chodzi nam o to, by maksymalnie czuć smak danego produktu – wyjaśnia Matylda Grzelak z restauracji Metamorfoza.
Produkt i smak. W fine dining to sprawy kluczowe. Potwierdza to Jacek Koprowski, szef kuchni słynnej w całej Polsce gdyńskiej restauracji Sztuczka. Danie ma mieć zbalansowany smak: słony, słodki, „czyszczący” kwaśny i „sycący” tłusty.
– Ważne są też punktowe odbicia w gorycz i dający pełnię smaku umami. Oprócz tego są jeszcze tekstury: delikatne mięso, chrupka kruszonka, puszyste purre, esencjonalny sos, napowietrzony mus, soczysty owoc, odświeżający żel – opowiada Jacek Koprowski.
I dodaje: – Rozkładamy klasyczne dania na czynniki pierwsze ukazując poszczególne elementy np. klasycznego żurku. Każdy jego element staramy się przygotować w jego optymalnej strukturze: perfekcyjnie ugotowane jajko na średnio-miękko-półtwardo, chrupiący boczek, świeży borowik, emulsja ziemniaczana na własnym zakwasie i klarowny, esencjonalny bulion pachnący wędzonką. Całość dopełnia majerankowa oliwa i świeże liście tego zioła.
Restauracje fine diningowe stawiają na menu degustacyjne. Kilkusetowe menu serwowane jest przez cały wieczór, a smakowanie poszczególnych dań ma być prawdziwym oderwaniem od ziemi.
W1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko szef kuchni nacisk kładzie przede wszystkim na dania z warzyw, dziczyzny i dzikich ryb wyłącznie z sąsiedzkich terenów. Przykłady? Schab z sarny z gruszką, pasternakiem i orzechem włoskim lub turbot bałtycki z dynią, szałwią i buerre noisette. Oprócz dań, które są w karcie goście spróbować mogą również: snack, amuse pre dessert i petti four.
Zdaniem Jacka Koprowskiego fine dining to kulinarna przygoda, której nie da się odtworzyć w domu. Wszystko ze względu na mnogość zastosowanych technik jak i dostępność produktów w ilościach detalicznych.
Choć restauracji typu fine dining w Polsce przybywa, ciągle jest ich niewiele. Gdy już są, znajdują się w większych miastach. 1906 Gourmet Restaurant jest tutaj wyjątkiem.
– Wszystko to się wiąże z poziomem zamożności naszej klasy średniej. Jeżeli ta się będzie bogacić, to będzie chciała wydawać swoje pieniądze na ciekawsze rzeczy. Na przykład lepsze restauracje. Zwłaszcza mówiąc o takiej restauracji jak 1906 Gourmet Restaurant – do nas trzeba przyjechać, a to wyprawa na cały dzień wliczając posiłek, który będzie trwał trzy godziny – mówi Paweł Dołżonek, szef kuchni 1906 Gourmet Restaurant.
Niemniej gości nie brakuje, bo coraz więcej gości jest w stanie pojechać dalej i zapłacić więcej za kulinarną przygodę najwyższych lotów.
Ponadto podkreślić trzeba, że fine dining to nie tylko to, co znajdziemy na talerzu To również entourage, który zaczyna się już w progu restauracji. Ważna jest obsługa kelnerska, sposób opowiadania o daniach, serwis, foodpairing. Jak przyznają szefowie kuchni, fine dining to kulinarna ekscytacja na najwyższym poziomie. W końcu kolacja typu fine dining, to ma być sprawa wyjątkowa.
Kontakt:
Restauracja Metamorfoza
ul. Szeroka 22/23 – 24/26, Gdańsk
Tel. +48 725 005 006
kontakt@restauracjametamorfoza.pl
Restauracja Sztuczka
ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia
tel: +48 (58) 622 24 94
e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com
1906 GOURMET RESTAURANT
Ciekocinko 9, Ciekocinko
Tel. + 48 58 572 25 08
e-mail: hotel@palacciekocinko.pl