Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow

08.12.2017

Wyjątkowa podróż przez wielobarwne smaki . Niecodzienne kompozycje na talerzach i zaskakujące dekonstrukcje znanych dań. Kilkugodzinna kulinarna celebracja gwarantująca ekstazę podniebienia. Tak wygląda świat fine dining.  

Fine dining stoi w opozycji do fastfoodu, bylejakości i prostych rozwiązań w kuchni. Fine dining to kultura celebrowania całego posiłku. To czas. Czas na pieczołowite przygotowanie posiłku przez najlepszych szefów kuchni. Czas na nieskrępowaną degustację tych kulinarnych dzieł.

Najpopularniejszym lokalem fine diningowym w Gdańsku jest restauracja Metamorfoza. Jak przyznaje szef kuchni, Adrian Klonowski,  w swojej kuchni kieruje się… zachciankami i tym, na co ma ochotę. Pełen energii i pomysłów uwielbia dekonstruować  dania, które doskonale znamy z tradycyjnej kuchni domowej. Jak podkreśla, kreatywność to jedno. Najważniejszy jednak zawsze jest produkt.

– W naszej kuchni bazujemy tylko i wyłącznie na polskich produktach. Mówimy: zero kilometrów, czyli bardzo staramy się, by produkty najwyższej jakości pochodziły z najbliższego sąsiedztwa. Na talerzu towarzyszy nam zasada trzech: jeden produkt jest gwiazdą, dwa pozostałe go uzupełniają. Chodzi nam o to, by maksymalnie czuć smak danego produktu – wyjaśnia Matylda Grzelak z restauracji Metamorfoza.

metmorfoza%20%282%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotowmetmorfoza%20%2814%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotowmetmorfoza%20%286%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow

Produkt i smak. W fine dining to sprawy kluczowe. Potwierdza to Jacek Koprowski, szef kuchni słynnej w całej Polsce gdyńskiej restauracji Sztuczka. Danie ma mieć zbalansowany smak: słony, słodki, „czyszczący” kwaśny i „sycący” tłusty.

– Ważne są też punktowe odbicia w gorycz i dający pełnię smaku umami. Oprócz tego są jeszcze tekstury: delikatne mięso, chrupka kruszonka, puszyste purre, esencjonalny sos, napowietrzony mus, soczysty owoc, odświeżający żel – opowiada Jacek Koprowski.  

I dodaje: – Rozkładamy klasyczne dania na czynniki pierwsze ukazując poszczególne elementy np. klasycznego żurku. Każdy jego element staramy się przygotować w jego optymalnej strukturze: perfekcyjnie ugotowane jajko na średnio-miękko-półtwardo, chrupiący boczek, świeży borowik, emulsja ziemniaczana na własnym zakwasie i klarowny, esencjonalny bulion pachnący wędzonką. Całość dopełnia majerankowa oliwa i świeże liście tego zioła.

17 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow22 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow24 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow

Restauracje fine diningowe stawiają na menu degustacyjne. Kilkusetowe menu serwowane jest przez cały wieczór, a smakowanie poszczególnych dań ma być prawdziwym oderwaniem od ziemi.

W1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko szef kuchni nacisk kładzie przede wszystkim na dania z warzyw, dziczyzny i dzikich ryb wyłącznie  z sąsiedzkich terenów. Przykłady? Schab z sarny z gruszką, pasternakiem i orzechem włoskim lub turbot bałtycki z dynią, szałwią i buerre noisette. Oprócz dań, które są w karcie goście spróbować mogą również: snack, amuse pre dessert i petti four.

Zdaniem Jacka Koprowskiego fine dining to kulinarna przygoda, której nie da się odtworzyć w domu. Wszystko ze względu na mnogość zastosowanych technik jak i dostępność produktów w ilościach detalicznych.

Choć restauracji typu fine dining w Polsce przybywa, ciągle jest ich niewiele. Gdy już są, znajdują się w większych miastach. 1906 Gourmet Restaurant jest tutaj wyjątkiem.

Dania%20%2892%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotowDania%20%28111%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotowDania%20%2898%29 - Fine dining. Kulinarna celebracja najwyższych lotow

– Wszystko to się wiąże z poziomem zamożności naszej klasy średniej. Jeżeli ta się będzie bogacić, to będzie chciała wydawać swoje pieniądze na ciekawsze rzeczy. Na przykład lepsze restauracje. Zwłaszcza mówiąc o takiej restauracji jak 1906 Gourmet Restaurant – do nas trzeba przyjechać, a to wyprawa na cały dzień wliczając posiłek, który będzie trwał trzy godziny – mówi Paweł Dołżonek, szef kuchni 1906 Gourmet Restaurant.

Niemniej gości nie brakuje, bo coraz więcej gości jest w stanie pojechać dalej i zapłacić więcej za kulinarną przygodę najwyższych lotów.

Ponadto podkreślić trzeba, że fine dining to nie tylko to, co znajdziemy na talerzu To również entourage, który zaczyna się już w progu restauracji. Ważna jest obsługa kelnerska, sposób opowiadania o daniach, serwis, foodpairing. Jak przyznają szefowie kuchni, fine dining to kulinarna ekscytacja na najwyższym  poziomie. W końcu kolacja typu fine dining, to ma być sprawa wyjątkowa.

 

Kontakt:

Restauracja Metamorfoza

ul. Szeroka 22/23 – 24/26, Gdańsk

Tel. +48 725 005 006

kontakt@restauracjametamorfoza.pl

www.restauracjametamorfoza.pl

 

Restauracja Sztuczka

ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia

tel: +48 (58) 622 24 94

e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com

www.sztuczka.com

1906 GOURMET RESTAURANT

Ciekocinko 9, Ciekocinko

Tel. + 48 58 572 25 08

e-mail: hotel@palacciekocinko.pl

www.palacciekocinko.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast