Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Miał zostać biskupem Tours, jednak odmówiwszy papieskich zaszczytów ukrył się w szopie, gdzie chowano gęsi. Gdy wysłannicy głowy Kościoła pojawili się w okolicy poszukując Marcina, to właśnie gęsi, podnosząc niezwykłą wrzawę, zdradziły kryjówkę skromnego człowieka. I tak Marcin został biskupem, a następnie świętym. Jak się okazuje, legenda jest wiecznie żywa i każdego roku na cześć św. Marcina 11 listopada obchodzimy święto gęsi.

Święty Marcin, patron ubogich, kojarzony jest z doroczną ucztą z gęsiną w roli głównej. Na stołach w polskich domach kultywujących tę niebywale smaczną tradycję pojawia się wtedy tradycyjna gęś pieczona. Na Kaszubach będzie to gęś szmurowana, czyli powoli pieczona w brytfannie z obfitym sosem, nadziewana suszonymi śliwkami, żurawiną, gruszkami i polewana czerwonym winem. Do tego modra kapusta podsmażona na gęsim tłuszczu. Ta mistrzowska interpretacja gęsi szmurowanej przyniosła szefowi kuchni Tomaszowi Szydzikowskiemu Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego.

Nagroda przyznawana jest regularnie i stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla pomorskich gastronomów. Jej laureatem jest również restauracja Brovarnia Hotelu Gdańsk. W tym przypadku zwyciężyła gęś rozmarynowa. Przygotowywana jest ona na specjalne życzenie gości, ponieważ czas jej pieczenia to aż osiem godzin! Wszystko po to, by mięso było kruche i rozpływało się w ustach. Co ciekawe, mięso przygotowywane jest według starej, gdańskiej receptury.

Brovarnia - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztag%C4%99%C5%9B%20rozmarynowa Brovarnia - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Gęś pieczoną serwuje również Restauracja Filharmonia. Gęsinę zjemy tu w towarzystwie kaszubskich golców (kluski ziemniaczane), modrej kapusty i sosu żurawinowego.

LUK 0868%20Filharmonia - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztaLUK 0892%20Filharmonia - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztaLUK 0897%20Filharmonia - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Restauracja Polskie Smaki w Hotelu Sheraton w Sopocie stawia na tradycję w stuprocentowym tego słowa znaczeniu. Będą to zatem klasyczne polskie pierogi z nadzieniem z gęsi i słodką żurawiną.

LUK 1169%20Polskie%20Smaki - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztaLUK 1198%20Polskie%20Smaki - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Z kolei restauracja Biały Królik w Gdyni zaprasza na gęsie żołądki w sosie rydzowym z naleśnikiem ziemniaczanym. Całość dopełniają grzyby: rydz, borowik, boczniak królewski oraz szlachetna pieczarka brunatna.

g%C4%99sie%20%C5%BCo%C5%82%C4%85dki%20w%20sosie%20rydzowym%20z%20nale%C5%9Bnikiem%20ziemniaczanym%20%281%29 - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Fot. W.Kic.

Dodatkowo restauracja już od 9 listopada rozpoczyna święto gęsi prezentując ją przez miesiąc w specjalnym menu. Spotkamy tam półgęsek z owocami czarnego bzu i wędzonym kawiorem z pstrąga, kapuśniak z gęsim żołądkiem oraz pierś gęsi z marynowanym czerwcowym rabarbarem i selerem. Całość dopełni deser – knedle z kruszonką smażoną na gęsim tłuszczu, dynią i mirabelką. Cena kolacji z wine pairingiem to 160 zł/os.

Gęsi nigdy za wiele, dlatego 10 listopada w restauracji na Zamku w Bytowie odbędzie się wyjątkowa uczta z gęsiną w roli głównej. Inicjatorem święta gęsi w murach krzyżackiej twierdzy jest wcześniej wspomniany szef kuchni Tomasz Szydzikowski, znawca tematu i propagator gęsiny nie tylko na Kaszubach, ale w całym regionie. – Tego wieczoru gęś serwować będziemy na 11 sposobów. W ramach ciepłego i zimnego bufetu proponować będę między innymi pierogi z gęsią, czerninę, tatar z gęsi, wątróbki z gęsi. Nie zbraknie oczywiście pieczonej gęsi, prawdziwego rarytasu – opowiada Tomasz Szydzikowski.

Święto gęsi na zamku w Bytowie to również muzyka na żywo, live cooking i degustacja win dobieranych przez sommeliera. Bilety na ucztę kosztują 110 złotych.

Zamek w Bytowie 11 - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztaZamek w Bytowie 1 - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa ucztaZamek w Bytowie 9 - Gęsina na św. Marcina, czyli doroczna listopadowa uczta

Listopad to czas gęsiobicia, albowiem wtedy gęsi są najbardziej dorodne. Szefowie kuchni są zgodni co do faktu, że mięso z gęsi to jedno z najzdrowszych, jakie możemy zjeść. Wprawdzie jest dość kaloryczne, ale dietetycy zapewniają, że jest to zdrowy tłuszcz, który nasz organizm świetnie przyswoi. Gęsi chowane są przyzagrodowo, na wolnym wybiegu. Jest to zatem chów ekologiczny, a gęsi karmione mogą być np. rozmarynem, dzięki czemu mięso zyskuje niepowtarzalny smak.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast