Gout de France 21 marca 2018 – wyjątkowe święto francuskiej kuchni

Ostrygi, małże i krewetki, wołowina po burgundzku, żabie udka, foie gras, a na deser obowiązkowo creme brulee. Francuska kuchnia to klasyka, na której opiera się wiele innych kuchni świata. Nie ma kraju, który nie czerpałby inspiracji z kulinariów znad Loary. 21 marca szefowie kuchni z całego świata już po raz czwarty oddadzą hołd francuskiej kuchni. W pierwszy dzień wiosny odbędzie się Gout de France – Good France.

Aperitif, przystawki, dania główne, deski serów i desery. To wszystko okraszone najwyższej jakości winami, szampanami i wykwintnymi alkoholami z serca Europy. W tym roku święto Gout de France – Good France obchodzone jest na pięciu kontynentach, a udział w nim bierze 3300 szefów kuchni.

– Jedzenie, przyjemność spotkania przyjaciół przy dobrym menu i winie jest typowe dla stylu życia Francuzów – mówi Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. – Francuska kuchnia jest nowoczesna, otwarta na nowe pomysły, dostępna dla wszystkich. Gastronomia jest wizytówką Francji i jej kultury – dodaje.

To już czwarta edycja Gout de France – Good France, święta, które wysławia francuską kuchnię. W 2018 roku wspólnie świętować będzie 130 restauracji z całej Polski, w tym aż 17 z Trójmiasta. Lokalni kucharze, choć na co dzień z niezwykłą finezją czerpią z dań regionalnych, chętnie proponują również dania klasyczne prosto znad Loary.

–       Jesteśmy zaszczyceni, że po raz drugi możemy brać udział w tym wydarzeniu. To dla nas szczególnie ważne, bo serwujemy kuchnię śródziemnomorską z francuskim twistem. Biorąc pod uwagę, że święto odbywa się na pięciu kontynentach, a udział w nim bierze 3300 szefów kuchni z całego świata, to naprawdę dla nas ważne wyróżnienie – mówi Aneta Sadowska z restauracji Correze w Gdańsku.

W menu Correze na 21 marca przygotowano między innymi gicz wołową confit, wątróbkę z gęsi z mille feuille i z owocami oraz crème brûlée z kasztanami i watą cukrową.

Marcin Popielarz, szef kuchni restauracji Biały Królik w Gdyni, postanowił, że swoim udziałem w tej edycji  Gout de France – Good France odda hołd wybitnemu kucharzowi pochodzącemu z Francji – Bernardowi Loiseau w 15. rocznicę jego śmierci.

– Dla mnie Gout de France to możliwość gotowania najbardziej czystej w formie i skomplikowanej w smaku kuchni, kuchni francuskiej. Na co dzień bazuję na wielu technikach kuchni francuskiej, lecz finalnym produktem jest kuchnia polska. Gout de France daje możliwość idealnego odwzorowania receptur francuskich – opowiada Marcin Popielarz.

foie%20gras%20%20%20figa%20%20mi%C3%B3d%20%20porto3 - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchni%C5%BCabie%20udko%20%20konfitura%20z%20dymki%20%20%20brioche - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchnimenu%2014 - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchni

W menu przygotowanym z tej okazji szef Popielarz proponuje między innymi żabie udka z czosnkiem i cytryną czy gęś glazurowaną z syropem klonowym z gruszką.

– Pierwszy dzień wiosny – 21 marca – to bardzo ważna data w kalendarzu kulinarnych wydarzeń Trójmiasta, a udział w akcji Good France jest dla nas punktem obowiązkowym – mówią właściciele Restauracji Filharmonia w Gdańsku, która również bierze udział w wydarzeniu. – Nasz szef kuchni Marcin Szlagowski przez ponad dwa lata współpracował z Ambasadorem Paul Bocuse Instytut. Efekty tej współpracy widać w naszym menu, gdzie łączymy kaszubskie smaki z klasyką kuchni francuskiej – dodają.

Akcja Good France zainicjowana została w 2015 roku przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego oraz światowej sławy szefa kuchni Alaina Ducasse’a.

Zdjęcia: Biały Królik

 

Biały Królik

ul. Folwarczna 2, Gdynia

tel.: + 48 58 351 03 30

e-mail: restauracja@bialy-krolik.pl

www.bialy-krolik.pl

 

Correze

ul. Stara Stocznia 2/7 , Gdańsk

tel.: + 48 58 719 60 60

e-mail: info@correze.pl

www.correze.pl

 

Restauracja Filharmonia

Ołowianka 1, Gdańsk

tel.:+48 799 000 003

e-mail: biuro@restauracjafilharmonia.pl

www.restauracjagdansk.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast