Gout de France 21 marca 2018 – wyjątkowe święto francuskiej kuchni

Ostrygi, małże i krewetki, wołowina po burgundzku, żabie udka, foie gras, a na deser obowiązkowo creme brulee. Francuska kuchnia to klasyka, na której opiera się wiele innych kuchni świata. Nie ma kraju, który nie czerpałby inspiracji z kulinariów znad Loary. 21 marca szefowie kuchni z całego świata już po raz czwarty oddadzą hołd francuskiej kuchni. W pierwszy dzień wiosny odbędzie się Gout de France – Good France.

Aperitif, przystawki, dania główne, deski serów i desery. To wszystko okraszone najwyższej jakości winami, szampanami i wykwintnymi alkoholami z serca Europy. W tym roku święto Gout de France – Good France obchodzone jest na pięciu kontynentach, a udział w nim bierze 3300 szefów kuchni.

– Jedzenie, przyjemność spotkania przyjaciół przy dobrym menu i winie jest typowe dla stylu życia Francuzów – mówi Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce. – Francuska kuchnia jest nowoczesna, otwarta na nowe pomysły, dostępna dla wszystkich. Gastronomia jest wizytówką Francji i jej kultury – dodaje.

To już czwarta edycja Gout de France – Good France, święta, które wysławia francuską kuchnię. W 2018 roku wspólnie świętować będzie 130 restauracji z całej Polski, w tym aż 17 z Trójmiasta. Lokalni kucharze, choć na co dzień z niezwykłą finezją czerpią z dań regionalnych, chętnie proponują również dania klasyczne prosto znad Loary.

–       Jesteśmy zaszczyceni, że po raz drugi możemy brać udział w tym wydarzeniu. To dla nas szczególnie ważne, bo serwujemy kuchnię śródziemnomorską z francuskim twistem. Biorąc pod uwagę, że święto odbywa się na pięciu kontynentach, a udział w nim bierze 3300 szefów kuchni z całego świata, to naprawdę dla nas ważne wyróżnienie – mówi Aneta Sadowska z restauracji Correze w Gdańsku.

W menu Correze na 21 marca przygotowano między innymi gicz wołową confit, wątróbkę z gęsi z mille feuille i z owocami oraz crème brûlée z kasztanami i watą cukrową.

Marcin Popielarz, szef kuchni restauracji Biały Królik w Gdyni, postanowił, że swoim udziałem w tej edycji  Gout de France – Good France odda hołd wybitnemu kucharzowi pochodzącemu z Francji – Bernardowi Loiseau w 15. rocznicę jego śmierci.

– Dla mnie Gout de France to możliwość gotowania najbardziej czystej w formie i skomplikowanej w smaku kuchni, kuchni francuskiej. Na co dzień bazuję na wielu technikach kuchni francuskiej, lecz finalnym produktem jest kuchnia polska. Gout de France daje możliwość idealnego odwzorowania receptur francuskich – opowiada Marcin Popielarz.

foie%20gras%20%20%20figa%20%20mi%C3%B3d%20%20porto3 - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchni%C5%BCabie%20udko%20%20konfitura%20z%20dymki%20%20%20brioche - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchnimenu%2014 - Gout de France 21 marca 2018 - wyjątkowe święto francuskiej kuchni

W menu przygotowanym z tej okazji szef Popielarz proponuje między innymi żabie udka z czosnkiem i cytryną czy gęś glazurowaną z syropem klonowym z gruszką.

– Pierwszy dzień wiosny – 21 marca – to bardzo ważna data w kalendarzu kulinarnych wydarzeń Trójmiasta, a udział w akcji Good France jest dla nas punktem obowiązkowym – mówią właściciele Restauracji Filharmonia w Gdańsku, która również bierze udział w wydarzeniu. – Nasz szef kuchni Marcin Szlagowski przez ponad dwa lata współpracował z Ambasadorem Paul Bocuse Instytut. Efekty tej współpracy widać w naszym menu, gdzie łączymy kaszubskie smaki z klasyką kuchni francuskiej – dodają.

Akcja Good France zainicjowana została w 2015 roku przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego oraz światowej sławy szefa kuchni Alaina Ducasse’a.

Zdjęcia: Biały Królik

 

Biały Królik

ul. Folwarczna 2, Gdynia

tel.: + 48 58 351 03 30

e-mail: restauracja@bialy-krolik.pl

www.bialy-krolik.pl

 

Correze

ul. Stara Stocznia 2/7 , Gdańsk

tel.: + 48 58 719 60 60

e-mail: info@correze.pl

www.correze.pl

 

Restauracja Filharmonia

Ołowianka 1, Gdańsk

tel.:+48 799 000 003

e-mail: biuro@restauracjafilharmonia.pl

www.restauracjagdansk.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast