Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

Co dwa tygodnie w sobotę w zabudowaniach dawnej stajni na terenie gdyńskich Kolibek spotykają się regionalni producenci i znawcy ekologicznej żywności na kameralnym targowisku Jadłostajnia.

P8080068 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

W Trójmieście targów z ekologiczną lub niskoprzetworzoną żywnością od lokalnych, niewielkich producentów funkcjonuje kilka. Łączy je podobna formuła – w różnych miejscach w określonych dniach tygodnia wystawcy rozstawiają swoje kramiki i sprzedają klientom produkty. Targ Jadłostajnia, który odbywa się co dwa tygodnie w sobotę, wyróżnia unikatowe miejsce – tutaj handluje się w zabytkowych wnętrzach dawnej stajni zespołu pałacowo-parkowego w gdyńskich Kolibkach.

P8080075 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

Te tereny pamiętają jeszcze króla Jana III Sobieskiego i jego żonę Marysieńkę, dla której władca ów przybytek kazał odpowiednio przystosować i z rycerskiego folwarku przekształcił w szlachecką rezydencję. Pałac i stajnię wybudowano dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to majątek w Kolibkach przeżywał renesans. Obecnie obiekty są wyłączone z codziennego użytku – odbywają się tutaj od czasu do czasu działania artystyczne oraz regularnie wspomniane już spotkania znawców i miłośników zdrowej żywności pod hasłem Jadłostajnia.

P8080079 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

Targ jest kameralny – w stajennej hali rozstawia się zaledwie kilku wystawców, jednak dobierani są w taki sposób, aby można było zakupić produkty z niemal każdej kategorii. Sprzedawane są m.in. świeże wędliny z małej wędzarni z mięsa zwierząt hodowanych w niewielkim gospodarstwie. Na miejscu spróbujemy również kozich serów, m.in. z gospodarstwa Malinowy Chruśniak, gdzie przygotowuje się ser z dodatkiem np. czosnku niedźwiedziego czy czarnuszki. Od pszczelarza z Pasieki Wędrownej z Potęgowa kupimy miody lipowe i wielokwiatowe, a obok zaopatrzymy się w chleby wypiekane na zakwasie oraz uprawiane naturalnymi metodami warzywa i owoce. Jest nawet wystawca, który proponuje wyłącznie przetwory z ekologicznego czosnku, który uprawia w swoim gospodarstwie od wielu lat.

P8080077 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajniP8080081 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajniP8080082 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajniP8080084 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajniP8080094 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajniP8080096 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

Do Jadłostajni warto przyjechać również po alkohol. Rzemieślniczy Cydr Słowiański sprzedawany jest tutaj w kilku smakach, m.in. rzadko spotykanym truskawkowym, malinowym lub agrestowym. Natomiast firma Vin-Kon z Konina sprzedaje wina owocowe, m.in. jarzębinowe, aroniowe oraz ze śliwki czy dzikiej róży, które przygotowywane są zgodnie z tradycyjnymi, domowymi metodami. Z kolei na straganie obok można kupić naturalne oleje tłoczone m.in. z maku, lnu, kozieradki czy ostropestu przez poznańską firmę Cameleon.

P8080098 - Jadłostajnia: targ regionalnych smaków w starej stajni

Jadłostajnia zachęca do odwiedzin regionalnymi produktami z całej Polski, nie tylko Pomorskiego. Dla osób szukających nowych smaków oraz – przede wszystkim – chcących się zdrowo odżywiać to obowiązkowe miejsce na zakupy oraz przyjemna alternatywa dla supermarketów.

 

Data: wakacje – od 11.06.2014 (co druga środa), po wakacjach – co druga sobota

Godzina: 10:00

Miejsce: Aleja Zwycięstwa 291A, Park Kolibki, Gdynia

www.facebook.com/jadlostajniakolibki

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast