Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smaczny

Czas końca i początku. Czas przełomu. Moment podsumowań i refleksji, a także wielkich postanowień i nadziei. 31 grudnia żegnamy stary rok i – jak zawsze – z nadzieją witamy nowy. Co nam przyniesie? Czy będzie lepszy? Popularne powiedzenie mówi: jaki sylwester, taki cały rok. A my dodajemy: by był dobry, musi być smaczny.

A zatem, 31 grudnia zapraszamy do stołu. Tym razem wyrwiemy się z miasta i zabawę sylwestrową spędzimy z dala od zgiełku wielkich ulic. Wybieramy spotkania w miejscach z duszą, w pałacach i na zamku.

Pałac Ciekocinko to hotel położony w sercu zabytkowego parku, otoczony dębami, bukami, łąkami i trawiastymi wzgórzami. Zabawa sylwestrowa w takim miejscu z pewnością na długo zapisze się w pamięci hotelowych gości. Szczególnie, że Paweł Dołżonek, szef kuchni hotelowej restauracji 1906 Gourmet Restaurant, w sylwestra zapewnia bajeczną podróż przez szeroką paletę smaków. – W sylwestrowej karcie powinny znaleźć się dania, które spowodują uśmiech na twarzy naszych bliskich. Jako szef kuchni zawsze szukam w życiu idealnych proporcji i równowagi. Moje potrawy powstają pod wpływem jakiegoś wspomnienia, pogody, nieuchwytnej myśli. I takie właśnie powinno być menu sylwestrowe, w którym każde danie będzie wyjątkowym podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń lub zapowiedzią przyszłych, kulinarnych podróży – opowiada Paweł Dołżonek.

Dania%20%2892%29 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyDania%20%28111%29 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyDania%20%2898%29 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smaczny

Szef kuchni zaserwuje kalafiora z białą czekoladą i czarną oliwką oraz duszoną cykorię z serem kozim, dzikim jabłkiem i esencją z czerwonej papryki. Do wyboru jest również jajko royal, emilgrana i puder z grzybów leśnych.

– Kolacja sylwestrowa musi być wystawna, okraszona dobrym trunkiem i zwieńczona pysznym deserem, co jest gwarantem dostatniego i słodkiego życia – przekonuje Renata Horczak z Pałacu Poraj. – Stosowny strój do kolacji ma z kolei przynieść w Nowym Roku powodzenie u płci przeciwnej. Konieczny tez jest szampan i wielkość bąbelków w kieliszku, ponieważ te duże sugerują wielkie zmiany, te małe natomiast spokój i stabilizację – dodaje.

Pałac Poraj, położony w niezwykle malowniczym zakątku Pomorza, słynie ze świetnej restauracji. Jej szef serwuje polski pasztet w szwedzkim sosie oraz gruszkę po słowińsku, czyli gotowany ryż z cynamonem i skórką pomarańczową z dodatkiem marynowanej w goździkach gruszki. Całość podana jest w towarzystwie prażonych włoskich orzechów podlanych rumem z rodzynkami.

LUK 2419 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyLUK 2407 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyLUK 2515 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smaczny

Dla spragnionych mięsiwa podaje się konfitowane udo gęsie w sosie wiśniowym z tradycyjnym puree z ziemniaków.

Szef kuchni restauracji w Zamku Krokowa jest pewny, że Nowy Rok powinno witać się bogato tak, by była to dobra zapowiedź kolejnych 365 dni. – Tego dnia pełni nadziei witamy Nowy Rok. Obok kieliszka dobrego szampana w sylwestrowym menu niech zagoszczą mięsiwa, zimne przekąski i cudownie czerwony barszcz. Niech nie zabraknie tatara i marynat z jesienią zebranych skarbów i gulaszu wołowego macerowanego w czerwonym winie. Czekoladowy tort z gorącymi wiśniami niech dopełni szaleństwa sylwestrowej nocy – opowiada Ryszard Okoń.

Na Zamku Krokowa sylwestrowa kolacja bogata jest w dania mięsne. To polędwica duszona w białym winie, z prażonym czarnym sezamem na rukoli z pomarańczą w czerwonym winie. Do picia rosół z bażanta z sakiewkami nadziewanymi warzywami, a następnie cielęcina z pieczonymi borowikami, truflowymi ziemniakami i borówką leśną. Na deser zawijaniec z orzechów laskowych z musem czekoladowym i malinami.

LUK 2642 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyLUK 2685 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smacznyLUK 2776 - Jaki sylwester, taki cały rok. A żeby był dobry, to musi być smaczny

A wszystko, co zjemy podczas kolacji sylwestrowej, wytańczymy na parkiecie. Bo, jak mawiają najstarsi górale, w Nowy Rok najlepiej wchodzić wesołym, tanecznym krokiem.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast