Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szef kuchni Tomasz Szydzikowski przejął stery w kuchni odnowionej zarówno wizualnie, jak i koncepcyjnie restauracji na zamku w Bytowie. – To będzie miejsce dla miłośników gęsiny – zapowiada.
LUK 0277 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Gotycki zamek w Bytowie urzeka swoją monumentalną architekturą i jest jednym z ważniejszych zabytków w tej części Kaszub. Od niedawna miejsce to przyciąga nie tylko poszukiwaczy historycznych wrażeń, ale i miłośników regionalnych kulinariów. Wiosną skończył się remont tutejszej restauracji, która zyskała nowy wygląd oraz nowego szefa kuchni.

Został nim Tomasz Szydzikowski, który wcześniej kierował restauracjami w innych kaszubskich miasteczkach: Borczu i Przywidzu. Goście bywający w tych miejscach zdążyli się przekonać, że tak, jak on, gęsinę mało kto w regionie przyrządza. W Bytowie Szydzikowski będzie kontynuował swoją małą tradycję. Restauracja w zamku ma specjalizować się właśnie w tym mięsie.

Zamek w Bytowie

– Gęsiną zajmuję się już ponad siedem lat – opowiada szef kuchni. – Odkryłem ją szukając produktu, który mógłby być kulinarną wizytówką Kaszub i postawiłem sobie za cel, że stanie się ona również moją specjalizacją. Okazało się wtedy, że ludzie przyjeżdżają na nią z całego regionu, bo wcześniej brakowało im miejsc z dobrą gęsiną. Teraz to się zmienia, ale wciąż nie ma w okolicy restauracji, która specjalizowała by się w tym mięsie. Chciałbym, aby takim miejscem stała się właśnie restauracja na zamku w Bytowie.

LUK 0082 2 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0099 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szydzikowski promować chce gęsiną pod różną postacią – nie tylko pieczoną, czyli tę najbardziej znaną. W zamkowej restauracji zjemy m.in. tatara z gęsiny. Dla miłośników tego mięsa to pozycja obowiązkowa – mięso jest aromatyczne i lekko tłuste, smakuje wybornie z lokalnymi marynatami i mikroziołami.

LUK 0128 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szef kuchni proponuje również m.in. krupnik przygotowany na długo gotowanym wywarze na gęsi i podawany z grzybami leśnymi, kawałkami gęsiny oraz pęczakiem.

LUK 0122 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0105 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Albo wątróbkę z gęsi w towarzystwie karmelizowanych kawałków jabłka złota reneta, żurawiny i konfitury z czerwonej cebuli na miodzie i czerwonym winie.

LUK 0213 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0197 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

– Nawiązujemy do tradycyjnych dań i przepisów, ale podajemy je w autorski i nowoczesny sposób. Stawiamy też na lokalne i sezonowe składniki, bo chcemy chwalić się bogactwem kulinarnym Kaszub – mówi szef kuchni. – W karcie znajduje się również kilka popularnych dań kuchni międzynarodowej i polskiej, ale to właśnie gęsina będzie naszą wizytówką. Już niebawem w menu będzie wkładka „Król Gęsiny poleca” z sezonowymi potrawami z tym mięsem w roli głównej.

LUK 00862 - Król Gęsiny na zamku w BytowieWystrój we wnątrz restaruacji. Zamek w Bytowie

Nie tylko menu, ale i wnętrze zamkowej restauracji zostało zmienione. Zniknął siermiężny klimat piwnicy, a jego miejsce zajął lekki, jasny i nowoczesny wystrój. W oczy rzuca się odsłonięta cegła oraz metalowa rozeta z kaszubskim wzorem na jednej ze ścian. Osoby, które szukają kameralnej i intymnej przestrzeni, mogą wynająć wyjątkowe loże zaaranżowane na dwóch piętrach wyremontowanej baszty.

Kontakt

ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów

Tel. +48 59 822 20 94

e-mail: recepcja@hotelwzamku.pl

www.facebook.com/restauracjazamekbytow

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast