Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szef kuchni Tomasz Szydzikowski przejął stery w kuchni odnowionej zarówno wizualnie, jak i koncepcyjnie restauracji na zamku w Bytowie. – To będzie miejsce dla miłośników gęsiny – zapowiada.
LUK 0277 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Gotycki zamek w Bytowie urzeka swoją monumentalną architekturą i jest jednym z ważniejszych zabytków w tej części Kaszub. Od niedawna miejsce to przyciąga nie tylko poszukiwaczy historycznych wrażeń, ale i miłośników regionalnych kulinariów. Wiosną skończył się remont tutejszej restauracji, która zyskała nowy wygląd oraz nowego szefa kuchni.

Został nim Tomasz Szydzikowski, który wcześniej kierował restauracjami w innych kaszubskich miasteczkach: Borczu i Przywidzu. Goście bywający w tych miejscach zdążyli się przekonać, że tak, jak on, gęsinę mało kto w regionie przyrządza. W Bytowie Szydzikowski będzie kontynuował swoją małą tradycję. Restauracja w zamku ma specjalizować się właśnie w tym mięsie.

LUK 0280 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

– Gęsiną zajmuję się już ponad siedem lat – opowiada szef kuchni. – Odkryłem ją szukając produktu, który mógłby być kulinarną wizytówką Kaszub i postawiłem sobie za cel, że stanie się ona również moją specjalizacją. Okazało się wtedy, że ludzie przyjeżdżają na nią z całego regionu, bo wcześniej brakowało im miejsc z dobrą gęsiną. Teraz to się zmienia, ale wciąż nie ma w okolicy restauracji, która specjalizowała by się w tym mięsie. Chciałbym, aby takim miejscem stała się właśnie restauracja na zamku w Bytowie.

LUK 0082 2 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0099 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szydzikowski promować chce gęsiną pod różną postacią – nie tylko pieczoną, czyli tę najbardziej znaną. W zamkowej restauracji zjemy m.in. tatara z gęsiny. Dla miłośników tego mięsa to pozycja obowiązkowa – mięso jest aromatyczne i lekko tłuste, smakuje wybornie z lokalnymi marynatami i mikroziołami.

LUK 0128 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Szef kuchni proponuje również m.in. krupnik przygotowany na długo gotowanym wywarze na gęsi i podawany z grzybami leśnymi, kawałkami gęsiny oraz pęczakiem.

LUK 0122 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0105 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Albo wątróbkę z gęsi w towarzystwie karmelizowanych kawałków jabłka złota reneta, żurawiny i konfitury z czerwonej cebuli na miodzie i czerwonym winie.

LUK 0213 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0197 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

– Nawiązujemy do tradycyjnych dań i przepisów, ale podajemy je w autorski i nowoczesny sposób. Stawiamy też na lokalne i sezonowe składniki, bo chcemy chwalić się bogactwem kulinarnym Kaszub – mówi szef kuchni. – W karcie znajduje się również kilka popularnych dań kuchni międzynarodowej i polskiej, ale to właśnie gęsina będzie naszą wizytówką. Już niebawem w menu będzie wkładka „Król Gęsiny poleca” z sezonowymi potrawami z tym mięsem w roli głównej.

LUK 00862 - Król Gęsiny na zamku w BytowieLUK 0087 - Król Gęsiny na zamku w Bytowie

Nie tylko menu, ale i wnętrze zamkowej restauracji zostało zmienione. Zniknął siermiężny klimat piwnicy, a jego miejsce zajął lekki, jasny i nowoczesny wystrój. W oczy rzuca się odsłonięta cegła oraz metalowa rozeta z kaszubskim wzorem na jednej ze ścian. Osoby, które szukają kameralnej i intymnej przestrzeni, mogą wynająć wyjątkowe loże zaaranżowane na dwóch piętrach wyremontowanej baszty.

Kontakt

ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów

Tel. +48 59 822 20 94

e-mail: recepcja@hotelwzamku.pl

www.facebook.com/restauracjazamekbytow

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast