Kuchnia kaszubska

Kaszuby to region, w którym dziedzictwo kulturowe jest niezwykle bogate, a tradycje bardzo szanowane. Jednym z elementów kultury regionalnej jest kuchnia kaszubska. Kulinarne dziedzictwo Kaszub oparte jest na naturalnych składnikach, które znaleźć można w lokalnych lasach, sadach, jeziorach, polach oraz na łąkach, a także w Morzu Bałtyckim. Kulinarne tradycje mieszkańców Kaszub związane są bezpośrednio z ich codziennym życiem.

Kuchnia kaszubska i jej tajemnice

Kaszuby to region jezior i morza, dlatego tak ważnym elementem tutejszej kuchni są ryby. Regionalne potrawy nieodmiennie oczarowują turystów, którzy chętnie rozsmakowują się w lokalnych przysmakach. Kuchnia kaszubska nie jest skomplikowana. Dania charakteryzują się atrakcyjną prostotą i niezwykłą kompozycją smaków. Głównym składnikiem najpopularniejszych potraw są ryby z okolicznych jezior oraz morza. Przygotowuje się je na wiele różnych sposobów. Smażone, wędzone, w zalewie lub galarecie, a także w formie gotowanych pulpetów czy apetycznych zapiekanek. Kuchnia kaszubska to sielawy, sieje, węgorze, szproty i dorsze. Te ostatnie znane są jako szmurowany pomuchel, zapiekane w brytfannie wraz z aromatycznymi przyprawami, słoniną lub boczkiem. Z pewnością każdy jadł lub słyszał o śledziach po kaszubsku. Ponadto w tradycyjnych daniach regionu nietrudno znaleźć grzyby. Nie brakuje ich w okolicznych lasach. W kaszubskim menu można znaleźć także leśne jagody, warzywa i dziczyznę. Na specjalne okazje jada się tutaj również gęsinę czy mięso kaczki, a na codziennym stole nie brakuje drobiu oraz pożywnych i aromatycznych zup wytrawnych, a także owocowych. Kuchnia kaszubska jest zatem niezwykle ciekawa i oryginalna, co zawdzięcza bogactwom środowiska naturalnego występującym regionie.

Bogactwo kuchni kaszubskiej to także:

Kuchnia kaszubska na słodko

Po treściwym obiedzie przychodzi czas na odrobinę słodyczy. W kuchni kaszubskiej nie brakuje bowiem pysznych deserów, które urzekają prostotą i niezwykłym połączeniem smaków. Miodny kuch, drożdżowe kugle czy szpajza to tylko niektóre regionalne określenia, za którymi kryją się prawdziwe rarytasy. Kuchnia kaszubska to także popularne wśród turystów ruchanki, czyli regionalne racuchy, które dawniej powstawały z ciasta chlebowego. Dziś ich podstawą są drożdże, mąka żytnia lub orkiszowa, mleko, jaja i cukier. Można je podawać z cukrem pudrem lub pachnącą konfiturą.

Kuchnia kaszubska stanowi prawdziwą skarbnicę smaków. Oto lista potraw, których nie sposób pominąć w swoim jadłospisie, podczas pobytu w tym regionie:

  • zylc – galaretka z mięsa lub ryb
  • zupa brukwiowa po kaszubsku
  • dziadówka – zupa z maślanki
  • ferkase – gotowane mięso kury z ryżem i białym sosem
  • kaczka po pomorsku
  • zupa z węgorza
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast