Marcin Popielarz w finale San Pellegrino Young Chef

21.05.2018

13 maja w Mediolanie odbył się światowy finał San Pellegrino Young Chef – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych dedykowanych młodym kucharzom, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Ten stosunkowo świeży konkurs cieszy się ogromną rozpoznawalnością w związku z wysokim poziomem organizacyjnym i kryteriami oceny.

Adepci, składając aplikację, szczegółowo opisują swoje popisowe danie, jego składniki i temat przewodni. Całość dokumentują zdjęciem. W następnej kolejności wybrańcy dostają zaproszenie do regionalnych półfinałów, z których wyłaniani są finaliści.

I tak między 10 a 13 maja 21 szefów z całego świata przygotowywało w Mediolanie pod okiem swoich mentorów popisowe danie dla wymagającego grona jury składającego się z tak wybitnych postaci jak Ana Roš, Dominique Crenn, Brett Graham, Margarita Forés, Annie Féolde, Paul Pairet oraz Virgilio Martínez Véliz.  

Polskę, a zarazem Europę Środkowo-Wschodnią, reprezentował Marcin Popielarz, szef gdyńskiej restauracji Biały Królik, którego mentorem był Wojciech Amaro, a podczas ścisłego finału (w związku z nieobecnością tego ostatniego) Matteo Monti.

popielarz - Marcin Popielarz w finale San Pellegrino Young Chef

Marcin przygotował halibuta wędzonego dymem z siana zebranego na Mierzei Wiślanej. Ryba podana była z kwaśną śmietaną, ogórkiem, koperkiem, chrzanem i młodymi ziołami. Chodziło o nawiązanie do kuchni regionalnej, która zna z rodzinnego domu. Całości dopełniała granita aromatyzowana cydrem, ginem i wodą z kiszonych ogórków oraz chipsy z pudrem z polskich wodorostów. Danie, jak i cała kuchnia Marcina, opierało się na sezonowych i lokalnych produktach właściwych dla północnej Polski.

To właśnie smak oraz konsekwentna filozofia, która stała za daniem, urzekły jury. W konsekwencji Marcin został wybrany do pierwszej siódemki, a następnie do wielkiej trójki finalistów jako jedyny przedstawiciel Europy. Jest to ogromny sukces Polski oraz Trójmiasta, pokazujący, że nasza kuchnia może być konkurencyjna na skalę światową, a nasi szefowie to ogromne talenty.

Dla Marcina, który prężnie i konsekwentnie realizuje stawiane sobie cele, San Pellegrino Young Chef, to kolejny krok na drodze ku rozpoznawalności, udowodniający, że ciężka praca połączona z pasją naprawdę przynoszą efekty.

 

Tekst: Marta Dworak

Foto: Małgosia Minta www.mintaeats.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast