Facebook Instagram Spotify

Przyjeżdżających nad polskie morze kuszą szyldy smażalni i restauracji. Nie wszystkie ryby są „prosto z morza”, nie wszystkie z samego Bałtyku. To nie znaczy, że te inne są gorsze. Ale zanim zrezygnujemy z ryby i zamówimy pizzę, warto trochę rozeznać się w temacie, by spróbować tych najlepszych gatunków i wejść do sprawdzonych miejsc.

Wiele jest teorii na temat tego, które ryby są z Bałtyku. Co do śledzia nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Najpyszniejsze okazy tej swojskiej ryby to natomiast matiasy, czyli młodziutkie śledzie, które występują w Morzu Północnym. Są tłustsze, przez co mają delikatniejszy smak. Sezon na ich połów przypada na okres między majem a czerwcem. A już tradycyjne, bałtyckie śledzie poławiane są cały rok. I jedne, i drugie na Kaszubach podawane są w oleju z cebulką lub w śmietanie z ziemniakami w mundurkach.

Jeśli szukamy świeżo złowionej ryby, zwracajmy uwagę na turboty. Te smakowite ryby poławiane są z naszych wód od końca czerwca do sierpnia.

Kolejną rybą, która występuje w Bałtyku, jest sandacz. Ten zacny gatunek okoniowatych wpływa do morza z wód słodkowodnych i żyje w przybrzeżnych wodach, a więc także w Zatoce Gdańskiej.

Dorsz to jedna z najwyżej cenionych ryb, która także występuje na terenie polskich łowisk. – Są dwa stada dorsza: wschodnie i zachodnie. Dla polskiego rybołówstwa najważniejsze jest stado wschodnie, z którego my eksploatujemy dorsza, to jest od początku lipca do końca sierpnia – mówi dr Zbigniew Karnicki z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni. – Ale w Polsce często występuje też dorsz atlantycki – dodaje.

Wśród ryb bałtyckich znajdują się też często niedoceniane szproty i trocie.

Są jeszcze inne ryby, które zdarza się spotkać w Bałtyku. To na przykład makrela. – 90% makreli pochodzi z Morza Północnego czy Atlantyku. – mówi dr Zbigniew Karnicki. Podobnie łosoś, rzadko, ale pojawia się w wersji bałtyckiej.

Na koniec pamiętajmy, że Pomorze to nie tylko ryby morskie. To też bogata paleta ryb słodkowodnych, występujących na Pojezierzu Kaszubskim. Wśród nich znakomita płotka. Niektóre z nich pozyskiwane są ze specjalnych hodowli, dlatego nie musimy obawiać się o to, czy przypadkiem nie są nadmiernie eksploatowane.

Konsultacja merytoryczna: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo