Łukasz Unterschuetz

Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim – żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
06.05.2021

Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim to obiekt wyjątkowy. Jest niczym żywe muzeum, w którym możemy kupić mąkę i inne wyroby piekarnicze. I chociaż młyn został wpisany na listę zabytków, ponad 100-letnie maszyny nadal pracują tu na najwyższych obrotach. To jeden z niewielu obiektów w Polsce z taką historią, który wciąż działa zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Młyn gospodarczy w Pruszczu Gdańskim znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 42. Ceglany budynek robi wrażenie, a swoim wyglądem przypomina o średniowiecznej historii tego miejsca. Pierwszy obiekt na miejscu dzisiejszego młyna powstał w II połowie XVI wieku za sprawą Michel’a Damnitz’a. Przez wieki młyn był wielokrotnie przebudowywany, a w 1920 roku zyskał swoją ostateczną formę. Dzisiejszym młynem zarządzają: Adam Mańczak i Andrzej Starba. Spółka zajmuje się przetwarzaniem zbóż oraz handlem jego przetworami. W młynie znajduje się również laboratorium, w którym badane są parametry przetworów i gotowych wyrobów.

mlyn gospodarczy 19 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb mlyn gospodarczy 16 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb mlyn gospodarczy 15 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb

Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, co jedzą. Dbają o jakość i czysty skład. Wracają do tradycji własnoręcznych wypieków. Coraz więcej osób przekonuje się do pieczenia własnego chleba. U nas zaopatrują się w mąkę, bo produkowana jest na miejscu w tradycyjny sposób – bez dodatków i standaryzacji, co oznacza, że zawsze wychodzi inna. Ciasto czy chleb z takiej mąki są wyjątkowe – mówi Joanna Starba z Młyna Gospodarczego w Pruszczu Gdańskim.

Jak mielić mąkę na 100-letnich maszynach?

Przekraczając próg młyna możemy poczuć się jak 100 lat temu. Wewnątrz znajdują się maszyny czyszczące, 4 pary dwustronnych mlewników oraz odsiewacze. Proces, który trwa nieprzerwanie od ostatniego stulecia polega na tym, że najpierw ziarna muszą zostać oczyszczone przed mieleniem, następnie zboże trafia do mlewników, a ostatecznie mlewo wędruje na odsiewacze, które oddzielają mąkę od plewy. Mlewniki o których mowa pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Efektem jest grubo mielona i ekologiczna mąka, która przyciąga do Pruszcza Gdańskiego miłośników klasycznego gotowania. Gospodynie domowe mówią, że z takiej mąki powstaje najlepszy chleb, a ciasto na pierogi nie może równać się z żadnym innym.

mlyn gospodarczy 1 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb mlyn gospodarczy 3 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb mlyn gospodarczy 6 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb

Produkty z młyna gospodarczego, które wykorzystasz w swojej kuchni

Mąka jest tutaj najcenniejszym towarem i można ją dostać niemal w każdej możliwej formie, ale asortyment młyna jest znacznie bogatszy. Klienci przyjeżdżają tu m.in. po: kasze, ziarna, pestki, otręby, płatki strączkowe, dodatki do wypieku chleba, suszone owoce i warzywa, oleje tłoczone na zimno, pasze i karmy, przyprawy oraz ziarna dla dzikich ptaków. Jeżeli chcemy upiec w domu chleb, w młynie znajdziemy wszystkie potrzebne produkty. Nowością są również herbaty i soki owocowe. To oczywiście nie wszystko. Aby poznać pełen asortyment, warto przyjechać do młyna osobiście.

mlyn gospodarczy 17 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chlebmlyn gospodarczy 8 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chlebmlyn gospodarczy 9 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chlebmlyn gospodarczy 2 - Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim - żywe muzeum, w którym kupisz nie tylko mąkę na chleb

Produkty, które oferujemy mają prosty skład. Jedna wizyta w naszym sklepie nie wystarczy, aby zapoznać się ze wszystkimi naszymi skarbami – podsumowuje Joanna Starba.

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast