Facebook Instagram Spotify

Młyn Gospodarczy w Pruszczu Gdańskim to obiekt wyjątkowy. Jest niczym żywe muzeum, w którym możemy kupić mąkę i inne wyroby piekarnicze. I chociaż młyn został wpisany na listę zabytków, ponad 100-letnie maszyny nadal pracują tu na najwyższych obrotach. To jeden z niewielu obiektów w Polsce z taką historią, który wciąż działa zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Młyn gospodarczy w Pruszczu Gdańskim znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 42. Ceglany budynek robi wrażenie, a swoim wyglądem przypomina o średniowiecznej historii tego miejsca. Pierwszy obiekt na miejscu dzisiejszego młyna powstał w II połowie XVI wieku za sprawą Michel’a Damnitz’a. Przez wieki młyn był wielokrotnie przebudowywany, a w 1920 roku zyskał swoją ostateczną formę. Dzisiejszym młynem zarządzają: Adam Mańczak i Andrzej Starba. Spółka zajmuje się przetwarzaniem zbóż oraz handlem jego przetworami. W młynie znajduje się również laboratorium, w którym badane są parametry przetworów i gotowych wyrobów.

Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, co jedzą. Dbają o jakość i czysty skład. Wracają do tradycji własnoręcznych wypieków. Coraz więcej osób przekonuje się do pieczenia własnego chleba. U nas zaopatrują się w mąkę, bo produkowana jest na miejscu w tradycyjny sposób – bez dodatków i standaryzacji, co oznacza, że zawsze wychodzi inna. Ciasto czy chleb z takiej mąki są wyjątkowe – mówi Joanna Starba z Młyna Gospodarczego w Pruszczu Gdańskim.

Jak mielić mąkę na 100-letnich maszynach?

Przekraczając próg młyna możemy poczuć się jak 100 lat temu. Wewnątrz znajdują się maszyny czyszczące, 4 pary dwustronnych mlewników oraz odsiewacze. Proces, który trwa nieprzerwanie od ostatniego stulecia polega na tym, że najpierw ziarna muszą zostać oczyszczone przed mieleniem, następnie zboże trafia do mlewników, a ostatecznie mlewo wędruje na odsiewacze, które oddzielają mąkę od plewy. Mlewniki o których mowa pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Efektem jest grubo mielona i ekologiczna mąka, która przyciąga do Pruszcza Gdańskiego miłośników klasycznego gotowania. Gospodynie domowe mówią, że z takiej mąki powstaje najlepszy chleb, a ciasto na pierogi nie może równać się z żadnym innym.

Produkty z młyna gospodarczego, które wykorzystasz w swojej kuchni

Mąka jest tutaj najcenniejszym towarem i można ją dostać niemal w każdej możliwej formie, ale asortyment młyna jest znacznie bogatszy. Klienci przyjeżdżają tu m.in. po: kasze, ziarna, pestki, otręby, płatki strączkowe, dodatki do wypieku chleba, suszone owoce i warzywa, oleje tłoczone na zimno, pasze i karmy, przyprawy oraz ziarna dla dzikich ptaków. Jeżeli chcemy upiec w domu chleb, w młynie znajdziemy wszystkie potrzebne produkty. Nowością są również herbaty i soki owocowe. To oczywiście nie wszystko. Aby poznać pełen asortyment, warto przyjechać do młyna osobiście.

Produkty, które oferujemy mają prosty skład. Jedna wizyta w naszym sklepie nie wystarczy, aby zapoznać się ze wszystkimi naszymi skarbami – podsumowuje Joanna Starba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane doświadczenia

  • Makowa Koza logo