Na zamku w Krokowej

Znacie Krokową? Ta niewielka miejscowość w powiecie puckim to miejsce godne weekendowej wycieczki. Warto zapoznać się z dziejami tej wsi, odwiedzić zabytkowy kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej i pałac rodziny von Krockow (wraz z fascynującą historią tego rodu) z mieszczącą się w nim restauracją Krokowa, pospacerować po pięknym ogrodzie okalającym pałac. Całą historię poznacie w sali muzealnej znajdującej się w pałacu, a dzięki eksponatom (m.in. zestaw sztućców, suknia, talerze, dużo zdjęć) wyobrazicie sobie życie na zamku.

Zamek Krokowa 24 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 13 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 9 - Na zamku w Krokowej

Już sam spacer po pokojach zamku w Krokowej sprawia, że łatwo wczuć się w klimat sprzed wieków. Każda sala utrzymana jest w zamkowym stylu, nie ma tu przypadkowości.

Zamek Krokowa 11 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 10 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 8 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 7 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 3 - Na zamku w Krokowej

Wiekowy parkiet tajemniczo skrzypi, ciepłe światło lampek migocze, oświetlając ściany ze starymi fotografiami przedstawiającymi członków rodu von Krockow i samego zamku. Warto usiąść na kanapie, zamówić gorącą czekoladę i rozkoszować się panującą tu magią. Przydałoby się jeszcze tylko nieco śniegu, może zawita do Krokowej jeszcze grudniu?

Zamek Krokowa 12 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 6 - Na zamku w Krokowej

Sezonowe menu szefa kuchni w Zamku Krokowa

A jeśli zgłodniejecie, warto wybrać się do sali restauracyjnej, gdzie szef kuchni Ryszard Okoń, fascynat kuchni staropolskiej, kaszubskiej oraz myśliwskiej, wyczarowuje dania godne zamku Krokowa.

Zamek Krokowa 23 - Na zamku w Krokowej

Ja odwiedziłam to miejsce, gdy jesień powoli przechodziła w zimę i spróbowałam sezonowego menu z zupą dyniową.

Zamek Krokowa 16 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 15 - Na zamku w Krokowej

Na drugie danie jadłam miękkie, rozpływające się w ustach policzki z puree ziemniaczanym z nutą chrzanu, a karmelizowana marchewka dodawała całości miłej słodyczy.

Zamek Krokowa 19 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 17 - Na zamku w Krokowej

Było elegancko i wykwintnie, z głośnika sączyła się cicha muzyka i można było odnieść wrażenie, że między stolikami zaszeleści zaraz suknia hrabiny von Krockow. Wyobrażam sobie, że dania, które mi zaserwowano, spokojnie mogły pojawiać się na stole tej arystokratycznej rodziny. A deser, który jadłam, delikatna panna cotta, mógł zaistnieć w przeszłości jako włoska nowinka przywieziona z podróży przez szefa kuchni, wszakże takowe pojawiały się w polskiej kuchni.

Zamek Krokowa 22 - Na zamku w KrokowejZamek Krokowa 20 - Na zamku w Krokowej

W menu restauracji Krokowa króluje kuchnia polska, w której specjalizuje się szef kuchni, ale można też znaleźć kilka klasyków z europejskiej kuchni. Zamkowa kuchnia bogata jest w dziczyznę, ryby i ptactwo, wszystko pochodzi od lokalnych dostawców i producentów. Szef kuchni dba o to, by gotować zgodnie z zasadami sezonowości, na świeżych składnikach. W swojej kuchni bazuje na tradycyjnych recepturach z Pomorza, sięga również po przepisy przekazywane drogą ustną, jak i do starych książek kucharskich.

Wracając do teraźniejszości warto wspomnieć, że obok pozycji w menu, goście restauracji mają do dyspozycji również menu sezonowe. W okresie przedświątecznym szef kuchni  nawiązuje do świątecznych smaków, proponując zupę grzybową z łazankami oraz pierś kaczki w pomarańczach na kapuście z rodzynkami. A jeśli nabraliście ochoty na panna cottę z restauracji Krokowa, mam dobrą wiadomość: możecie jej spróbować w sezonowym menu, w grudniu szef kuchni serwuje ją z sosem piernikowym!

 

Kontakt

Zamkowa 1, Krokowa

tel. +48 58 774 21 11

e-mail: recepcja@zamekkrokowa.pl

www.zamekkrokowa.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast