Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Chłodne dni i zimne noce już za nami. Słońce coraz dłużej gości na niebie, a temperatura z dnia na dzień staje się coraz wyższa. W powietrzu czuć przyjemny zapach przyrody, która po zimowym śnie budzi się do życia. Wiosna wita nas z otwartymi ramionami. Skarby natury już kiełkują i wystają znad ziemi, a nowalijki coraz częściej pojawiają się na naszych stołach.

– Zaczyna się dla nas najlepszy okres,  czyli czas, gdy przyroda budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze warzywa: młoda kapusta, młoda marchew, botwina, ponoć nawet rabarbar widać na horyzoncie. Ja jednak z niecierpliwością czekam na szparagi oliwkowe. Przy sprzyjającej pogodzie jest duża szansa, że już przed majówką pojawią się w nowym menu, aby towarzyszyć polędwicy wołowej, aioli z czarnym czosnkiem i młodym ziemniakom. Drugim wczesno wiosennym darem natury, na który zacieram ręce są pędy sosny, które zapewne pojawią się w deserze z czekoladą i owocami leśnymi i myślę że to nie jedyne danie z ich udziałem – opowiada Jacek Koprowski, szef kuchni restauracji Sztuczka w Gdyni.

Nowalijki Sztuczka 3 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaNowalijki Sztuczka 2 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaNowalijki Sztuczka 1 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Wiosna potrzebuje czasu, by rozkręcić się na dobre. Wytrawni szefowie kuchni wiedzą, że na najbardziej wartościowe nowalijki warto poczekać nieco dłużej.

– Obecnie nowalijki możemy kupić w sklepie, ale te mają niewiele wspólnego z ,,dziadkowymi’’, wiosennymi nowalijkami z ogrodu pieczołowicie doglądanymi każdego dnia, chowanymi na noc pod folią, a czasem i pod kocem, tak aby nie zmarzły, a w dzień odkrywanymi aby złapały jak najwięcej słońca – opowiada Paweł Pawluk, szef kuchni hotelu Kozi Gród. – Takie nowalijki są sadzone na dobrej, wysezonowanej ziemi próchniczej, wcześniej wysiewane do skrzynek i flancowane do gruntu, bez nawozów i chemii. I z takich właśnie nowalijek najchętniej korzystam. Szczypior hodowany pod folią jest już dostępny – mały, ale własny i bardzo pyszny. Jarmuż przezimował wspaniale i zaczyna bardzo szybko rosnąć, wiec lada moment zrobi się zielono na talerzach. Na tą chwilę wykorzystuję w kuchni hotelu Kozi Gród sporo dzikich roślin, które osobiście bardzo lubię. To na przykład młoda lebioda i listki dzikiego szczawiu, które podawałem w przednówkowej świątecznej zalewajce. Chętnie wykorzystam też czarnuszkę oraz dziką gwiazdnicę, która rośnie szybko i jest wspaniała do sałatek.

LUK 7022 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7035 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7036 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Coraz częściej szefowie kuchni starają się samodzielnie uprawiać warzywa i zioła. Zakładają „przydomowe ogródki” albo współpracują z ekologicznymi gospodarstwami, które – obdarzone pełnym zaufaniem – dostarczają do restauracji naturalne produkty najwyższej jakości. 

– Od kilku miesięcy sam uprawiam młode sałaty i micro zioła korzystając z lamp ledowych. To pozwala mi mieć dostęp do świeżych i ciekawych produktów przez cały rok. Oprócz tego mam pewność, że nie są one nawożone i pryskane chemią. Zwłaszcza przy nowalijkach jest to dla nas wyjątkowo niebezpieczne – zaznacza Paweł Dołżonek szef kuchni 1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko. 

Szef Dołżonek w wiosennej karcie poleca między innymi jajko z zielononóżki gotowane w 63 stopniach, które podaje z espumą z chrzanu i sałatami z własnej hodowli ledowej. Gdy sałaty urosną same będą mogły stanowić pełnoprawne danie. Podawane będą z winegretem i smażoną słoniną.

Choć dla wielu nowalijki to samo zdrowie, są i tacy, którzy twierdzą, że z pierwszymi warzywami należy uważać…

– Najbezpieczniej jest jeść nowalijki z upraw ekologicznych, które nie są nawożone sztucznymi nawozami – wyjaśnia Paweł Dołżonek. – Jak wiadomo w młodych warzywach nawozy te się koncentrują i mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tak jak ze wszystkim – trzeba znać źródło pochodzenia jedzenia, które jemy.

LUK 7029 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7042 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast