Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Chłodne dni i zimne noce już za nami. Słońce coraz dłużej gości na niebie, a temperatura z dnia na dzień staje się coraz wyższa. W powietrzu czuć przyjemny zapach przyrody, która po zimowym śnie budzi się do życia. Wiosna wita nas z otwartymi ramionami. Skarby natury już kiełkują i wystają znad ziemi, a nowalijki coraz częściej pojawiają się na naszych stołach.

– Zaczyna się dla nas najlepszy okres,  czyli czas, gdy przyroda budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze warzywa: młoda kapusta, młoda marchew, botwina, ponoć nawet rabarbar widać na horyzoncie. Ja jednak z niecierpliwością czekam na szparagi oliwkowe. Przy sprzyjającej pogodzie jest duża szansa, że już przed majówką pojawią się w nowym menu, aby towarzyszyć polędwicy wołowej, aioli z czarnym czosnkiem i młodym ziemniakom. Drugim wczesno wiosennym darem natury, na który zacieram ręce są pędy sosny, które zapewne pojawią się w deserze z czekoladą i owocami leśnymi i myślę że to nie jedyne danie z ich udziałem – opowiada Jacek Koprowski, szef kuchni restauracji Sztuczka w Gdyni.

Nowalijki Sztuczka 3 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaNowalijki Sztuczka 2 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaNowalijki Sztuczka 1 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Wiosna potrzebuje czasu, by rozkręcić się na dobre. Wytrawni szefowie kuchni wiedzą, że na najbardziej wartościowe nowalijki warto poczekać nieco dłużej.

– Obecnie nowalijki możemy kupić w sklepie, ale te mają niewiele wspólnego z ,,dziadkowymi’’, wiosennymi nowalijkami z ogrodu pieczołowicie doglądanymi każdego dnia, chowanymi na noc pod folią, a czasem i pod kocem, tak aby nie zmarzły, a w dzień odkrywanymi aby złapały jak najwięcej słońca – opowiada Paweł Pawluk, szef kuchni hotelu Kozi Gród. – Takie nowalijki są sadzone na dobrej, wysezonowanej ziemi próchniczej, wcześniej wysiewane do skrzynek i flancowane do gruntu, bez nawozów i chemii. I z takich właśnie nowalijek najchętniej korzystam. Szczypior hodowany pod folią jest już dostępny – mały, ale własny i bardzo pyszny. Jarmuż przezimował wspaniale i zaczyna bardzo szybko rosnąć, wiec lada moment zrobi się zielono na talerzach. Na tą chwilę wykorzystuję w kuchni hotelu Kozi Gród sporo dzikich roślin, które osobiście bardzo lubię. To na przykład młoda lebioda i listki dzikiego szczawiu, które podawałem w przednówkowej świątecznej zalewajce. Chętnie wykorzystam też czarnuszkę oraz dziką gwiazdnicę, która rośnie szybko i jest wspaniała do sałatek.

LUK 7022 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7035 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7036 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

Coraz częściej szefowie kuchni starają się samodzielnie uprawiać warzywa i zioła. Zakładają „przydomowe ogródki” albo współpracują z ekologicznymi gospodarstwami, które – obdarzone pełnym zaufaniem – dostarczają do restauracji naturalne produkty najwyższej jakości. 

– Od kilku miesięcy sam uprawiam młode sałaty i micro zioła korzystając z lamp ledowych. To pozwala mi mieć dostęp do świeżych i ciekawych produktów przez cały rok. Oprócz tego mam pewność, że nie są one nawożone i pryskane chemią. Zwłaszcza przy nowalijkach jest to dla nas wyjątkowo niebezpieczne – zaznacza Paweł Dołżonek szef kuchni 1906 Gourmet Restaurant w Pałacu Ciekocinko. 

Szef Dołżonek w wiosennej karcie poleca między innymi jajko z zielononóżki gotowane w 63 stopniach, które podaje z espumą z chrzanu i sałatami z własnej hodowli ledowej. Gdy sałaty urosną same będą mogły stanowić pełnoprawne danie. Podawane będą z winegretem i smażoną słoniną.

Choć dla wielu nowalijki to samo zdrowie, są i tacy, którzy twierdzą, że z pierwszymi warzywami należy uważać…

– Najbezpieczniej jest jeść nowalijki z upraw ekologicznych, które nie są nawożone sztucznymi nawozami – wyjaśnia Paweł Dołżonek. – Jak wiadomo w młodych warzywach nawozy te się koncentrują i mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tak jak ze wszystkim – trzeba znać źródło pochodzenia jedzenia, które jemy.

LUK 7029 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życiaLUK 7042 - Nowalijki. Gdy przyroda budzi się do życia

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast