Od brukwi przez gęsinę po kaszubską truskawkę, czyli sezonowość w pomorskiej kuchni

Pomorze słynie z najlepszych jakościowo produktów lokalnych. W lecie słynna, soczysta kaszubska truskawka podbija całą Europę. Jesienią na polowania i pomorską gęsinę zjeżdżają tu miłośnicy ptactwa i dziczyzny. Wiosną zajadamy się chłodnikiem z nowalijkami w roli głównej. Najlepsza kuchnia nie może obejść się bez sezonowych produktów, przekonują szefowie kuchni.Sebastian Truszkowski, szef kuchni w Hotelu Aubrecht na Kaszubach, wymienia całe bogactwo produktów sezonowych, z których dobrodziejstw w zależności od pory roku możemy korzystać. – Jesienią będą to przede wszystkim grzyby, gęsina, jagnięcina , tłuste ryby takie jak węgorz czy jesiotr. Nie zapominajmy też o warzywach korzennych takich jak buraki, brukiew, pasternak, topinambur i dynia. Z kolei wiosna w kuchni to przede wszystkim nowalijki. Zajadamy się szparagami, dorszem skrei (który gości na stołach od stycznia do kwietnia, przyp. red.), rybami bałtyckimi i słodkowodnymi, cielęciną czy kurą zielononóżką.

Za to lato to już bogactwo smaków, aromatów i kolorów.   Największym rarytasem letnim na Pomorzu są kaszubskie truskawki. Moje smaki krążą wokół chłodnika ziemniaczanego ze śledziem, młodym szpinakiem i bobem. Pyszne są też faszerowane kwiaty cukinii, dyni, sałaty z liści i kwiatów nasturcji – opowiada Sebastian Truszkowski.

 

aubrecht%20%281%29%20%E2%80%94%20kopia - Od brukwi przez gęsinę po kaszubską truskawkę, czyli sezonowość w pomorskiej kuchni

– Sezonowość w restauracji Sztuczka polega na wykorzystaniu w menu produktów, które w danym momencie są w apogeum dojrzałości. Zależy mi na tym, by szparagi, truskawki, kurki i kwiaty bzu trafiały na talerze naszych gości w momencie, kiedy osiągną pełnię smaku – przekonuje Jacek Koprowski, szef kuchni gdyńskiej restauracji Sztuczka.

Gdzie szukać najlepszych produktów sezonowych? Jak się okazuje, całą ich masę znaleźć można tuż za miedzą…- Najlepiej rozglądać się wokół siebie. Na obrzeżach Gdyni mamy kilka miejsc, gdzie zbieramy np. kwiaty czarnego bzu. Bardzo inspirującym miejscem jest również gdyńska Hala Targowa, gdzie u Karola zaopatrujemy się w najlepszej jakości naturalne warzywa, a Tadeusz ma dla nas zawsze przygotowane najlepsze bałtyckie ryby – mówi Jacek Koprowski.

sztuczka22kopia - Od brukwi przez gęsinę po kaszubską truskawkę, czyli sezonowość w pomorskiej kuchni

Jesienią sezonowość dla szefów kuchni to przede wszystkim przemyślane wykorzystanie darów natury.- Korzystamy ze wspaniałych smaków świeżych grzybów, owoców leśnych, jak np. żurawina i jesiennych warzyw takich jak dynia czy brukiew – opowiada Sebastian Szostak, szef kuchni Restauracji Hotelu Kozi Gród. – Szczególne miejsce w naszej kuchni ma również dziczyzna, która trafia do nas niemalże z pierwszej ręki – zarówno właściciel, jak i dyrektor Hotelu Kozi Gród, to myśliwi.

Wszystkie te dary natury wykorzystujemy w naszej karcie dań oferując takie dania jak smażone rydze, stek z jelenia w towarzystwie karmelizowanych buraczków i wędzonej kaszy gryczanej, królik z puree z dyni czy domowe pierogi z dziczyzną. W listopadzie natomiast bierzemy udział w akcji Gęsina na Świętego Marcina i oferujemy liczne dania z gęsią w roli głównej. To na przykład zupa brukwiowa na gęsinie, gęś wędzona w całości, pierogi z gęsią, gęsia wątróbka, okrasa z gęsi.

Jako reprezentant restauracji zlokalizowanej na Kaszubach i czerpiącej z bogactwa smaków tego regionu myślę, że możemy pochwalić się wyjątkową różnorodnością dań opartych na bazie świeżych, lokalnych produktów najwyższej jakości.

abc - Od brukwi przez gęsinę po kaszubską truskawkę, czyli sezonowość w pomorskiej kuchni

W jesiennej karcie restauracji Hotelu Aubrecht znajdziemy między innymi wyjątkową polewkę z brukwi. Jej skład to właściwie wszystko to, co jesienią na Pomorzu najcenniejsze. Polewka z brukwi gotowana jest na gęsinie, a szef kuchni wzbogaca ją chipsem z topinamburu. W menu znajduje się również między innymi siekana polędwica wołowa z marynowanymi rydzami, musztardą sarepską i kartuskim ogórkiem

Również na dostępnych owocach, korzeniowych warzywach i grzybach koncentruje się jesienna karta w restauracji Sztuczka. – Prym w naszej karcie wiodą takie dania jak: pierś z kaczki z puree z czerwonej kapusty podawane z wytrawnym strudlem z warzywami korzeniowym, kompresowaną śliwką i śliwkowym żelem. Nie może zabraknąć również grzybów, zatem proponujemy grzybowe risotto z piklowanymi grzybami, confitowanym żółtkiem, wędzonym parmezanem, puree z dyni i leśnymi ziołami. To jednak nie wszystko, bo polecam też bisque z raków i dyni  z wędzonym jesiotrem i cytrusami – opowiada Jacek Koprowski.

Warzywa uprawiane na zdrowych, ekologicznych pomorskich polach, owoce pochodzące z sadów najwyższej jakości, zwierzyna bytująca w czystych pomorskich lasach, gęsi z których Pomorze słynie na całą Europę… Każda z pór roku na Pomorzu to niezwykła kulinarna przygoda, w której rozsmakujemy się całym sercem.

Restauracja w Hotelu Aubrecht

Koprzywnica 4, Przechlewo

tel: +48 52 522 28 77

e-mail: rezerwacja@hotelaubrecht.pl

www.hotelaubrecht.pl

 

Sztuczka

ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia

tel.: +48 58 622 24 94

e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com

www.sztuczka.com

 

Hotel Kozi Gród

ul. Leśników 3, Pomlewo

tel.: + 48 601 610 453

e-mail:

www.kozigrod.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast