Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Justyna Michalkiewicz - Waloszek
21.08.2020

Podole Wielkie to gospodarstwo i niewielka gorzelnia rodzinna w jednym, gdzie trunki produkuje się z pasją i szacunkiem dla polskiego gorzelnictwa. Tutaj wszystko robi się od podstaw, a butelkowanie poprzedza przynajmniej rok ciężkiej pracy. O rodzinny interes dbają właściciele, którzy w myśl zasady, że najważniejsza jest jakość, każdego dnia oddają gorzelni kawałek swojego serca. 

Gorzelnia Podole Wielkie 12 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 11 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 13 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Właścicielami gospodarstwa i gorzelni Podole Wielkie jest rodzina – Irena i Andrzej Paszota, którzy 30 lat temu kupili to miejsce i ciężką pracą stworzyli doskonałą bazę pod dzisiejsze działania, a także ich syn Michał z małżonką Pauliną. Dla Michała, gorzelnia od zawsze była domem. Tutaj się wychowywał i zdobywał pierwsze doświadczenia zawodowe. Tak zostało do dziś.

150 lat historii 

Pierwsze wzmianki o gospodarstwie pojawiają się już w XV wieku. Do II wojny światowej, majątek należał do rodów niemieckich, a następnie został przejęty przez państwo. Sama gorzelnia rolnicza liczy natomiast 150 lat. Jak podkreśla Michał Paszota – niegdyś takich gorzelni było w Polsce około tysiąca. Dzisiaj, zostało zaledwie 30, może 40. Wynika to z niezwykle niskiej opłacalności produkcji. Mimo niesprzyjających warunków rynkowych, w których cena jest ważniejsza niż jakość, gorzelnia rolnicza w Podolu Wielkim nadal funkcjonuje, produkując rolniczy destylat ziemniaczany używany do produkcji komercyjnych wódek. Sprzeciwiając się ciężkim realiom i stawiając jakość na pierwszym miejscu, w 2019 roku w gorzelni uruchomiono produkcję destylatów rzemieślniczych najwyżej próby.

Gorzelnia Podole Wielkie 5 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 10 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 23 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Od pola do butelki

Gospodarstwo znajduje się w województwie pomorskim, zaledwie 20 km od wybrzeża Bałtyku. Jest oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone lasem. A co kryje się za hasłem – od pola do butelki? Zanim alkohol zostanie zamknięty w szkle, musi przejść długą drogę. Jej początku należy szukać właśnie na polu.

– Zależało nam, żeby alkohol, który produkujemy zaczynał swoją drogę i kończył ją w Podolu Wielkim. Produkcję destylatów zaczynamy rok wcześniej w momencie siania zboża czy sadzenia ziemniaków. Zapewniamy jak najlepsze warunki wzrostu, bo wiemy, że w produkcji jakościowych alkoholi najważniejszy jest surowiec, z którego powstają – dodaje Michał Paszota.

Gorzelnia Podole Wielkie 6 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 18 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 17 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Zebrane surowce najpierw przechodzą proces fermentacji, a następnie powolnej i jednorazowej destylacji w miedzianej kolumnie. Siłą jest prosty skład – wyłącznie destylat i woda. Trunek nie jest ani filtrowany, ani uzupełniany o sztuczne dodatki. Dzięki kompleksowemu podejściu – produkowane tu destylaty są wysokojakościowe. Ręczą za to właściciele, którzy mają kontrolę nad całym procesem produkcji oraz klienci, doceniający smaki i aromaty najwyższej próby. Najlepiej samemu się przekonać.

Trunki tworzone z dumą

Wódki i okowity z Podola Wielkiego cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów i zdobywają nagrody, m.in. trzy złote i 3 podwójnie złote medale w konkursie Warsaw Spirits Competition 2019. Gorzelnia współpracuje także z Johnem Borellem przy produkcji trunków Kania. W 2020 roku wybrane okowity zostały docenione złotym, srebrnym i brązowym medalem na Berlin International Spirits Competition. Nie dziwi nas ten sukces.

– Gros alkoholi w Polsce, która jak wiemy jest światową stolicą wódki powstaje z surowców niskiej jakości. W dyskusji rodzinnej stwierdziliśmy, że chcemy to zmienić przynajmniej na naszą skalę i możliwości. Sami produkujemy surowce, więc jesteśmy pewni ich jakości. Dla przykładu, do okowity z pszenicy wykorzystujemy pszenicę chlebową, czyli najlepszą możliwą. Tak samo jest w przypadku żyta, jęczmienia czy każdego innego surowca. Dzięki temu, nasze alkohole są tak złożone, że nawet laik poczuje wyraźną różnicę w smaku trunków – dodaje Michał Paszota.

Gorzelnia Podole Wielkie 19 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 21 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 22 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Ale nie samą wódką człowiek żyje. W gospodarstwie produkowane są również – co może być zaskakujące – miód oraz olej rzepakowy. I w obu przypadkach – podobnie jak z wódką – liczy się przede wszystkim jakość. Nie ma mowy o półproduktach, a wszystko tworzone jest od podstaw. Ciekawostką jest fakt, że gospodarze tego miejsca nie prowadzą własnej pasieki, ale każdego roku zapraszają zaprzyjaźnionych pszczelarzy na swoje pola rzepaku.

Gorzelnia Podole Wielkie 15 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 16 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjamiGorzelnia Podole Wielkie 14 - Podole Wielkie. Pomorska gorzelnia z tradycjami

Wycieczka do gorzelni

Dużym atutem gorzelni Podole Wielkie jest możliwość jej zwiedzenia. Właściciele lubią przyjmować gości, z którymi chętnie dzielą się swoją pasją. Wycieczki odbywają się we wtorki i soboty i trwają około 1,5 h. Podczas wizyty, poza możliwością podejrzenia, jak wygląda proces produkcji alkoholu od kuchni, nie zabraknie również degustacji wybranych trunków. Aktualne informacje o dniach, godzinach i organizacji wycieczek znajdują się na stronie www.podolewielkie.pl.

 

Kontakt

Podole Wielkie 22, Główczyce
tel.: +48 59 811 66 70
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WordPress Ads
Wielkość czcionki
Kontrast