Iwona Kowalska, Kajetan Kusina

Pomorski renesans browarnictwa

Kajetan Kusina
03.10.2014

Fascynacja lokalnym piwowarstwem trwa. Coraz większą popularnością cieszą się lokale serwujące piwo, które wyrabiane jest na miejscu. Świeżość, walory smakowe i tradycyjna receptura biją na głowę seryjne produkcje.

Gdańska tradycja warzenia piwa sięga zamierzchłych czasów – już na początku XIV wieku działało w mieście prawie czterysta browarów, co sprawiało, że miasto było najważniejszym producentem złotego trunku w tej części Europy. Wyjątkową popularność zdobyło na świecie piwo jopejskie, które było specjalnością gdańskich piwowarów. Na początku spożywano syrop piwny, który ceniono między innymi za swoje wartości lecznicze, później jednak jego receptura zaczęła przypominać tę znaną z dzisiejszych czasów. Napój stał się dla miasta na tyle istotny, że ulice, na której stały wyrabiające go browary została nazwana Jopengasse. O znaczeniu piwa może świadczyć także fakt, że gdański Żuraw zbudowano jako dźwig do przenoszenia beczek z tym napojem.

W czasach napoleońskich piwo zaczęto jednak uważać za napój niegodny porządnego obywatela. Na początku XX wieku w Gdańsku funkcjonowały już zaledwie dwa browary, które w końcu też przestały działać. Na szczęście historia ta ma szczęśliwy finał. Od kilku lat Trójmiasto i okolice przeżywa prawdziwy renesans fascynacji regionalnym piwem, co oczywiście ma wpływ na powstawanie miejsc, gdzie można napić się napoju wyrabianego na miejscu.

img 617 - Pomorski renesans browarnictwa

Gdańskim lokalem, w którym warto spróbować wyrabianego na miejscu piwa jest z całą pewnością zlokalizowana w Hotelu Gdańsk Brovarnia. To właśnie Brovarnia jako pierwsza wskrzesiła lokalną tradycję warzenia piwa. Tamtejsi piwowarzy mogą poszczycić się nie lada osiągnięciem. Ich piwo pszeniczne i ciemne zostało uznane za najlepsze piwo na ogólnopolskim konkursie browarów rzemieślniczych w Żywcu, podobnie jak piwo ciemne trzy lata wcześniej. Trudno chyba o lepszą rekomendację umiejętności ale i smaku.

img 613 - Pomorski renesans browarnictwaimg 619 - Pomorski renesans browarnictwa

Kolejnym z takich miejsc jest ulokowany na dawnej ulicy Jopengasse „Browar Piwna”. Warzonych tam jest paręnaście gatunków piw, z których dostępnych jest tylko kilka naraz. Wynika to z dążenia do doskonałości przez piwowarów, którzy przedkładają jakość nad ilość wytwarzanego napoju. Piwo można kosztować na miejscu, ale istnieje także opcja zakupu butelek lub ich całego pakietu, co wydaje się idealnym pomysłem na prezent dla każdego piwosza.

Chcący spróbować piwa warzonego poza Trójmiastem powinni odwiedzić Stary Browar Kościerzyna. Podawany tam trunek to owoc połączenia ponad stupiędziesięcioletniej tradycji i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Opisując kaszubskie browary nie można oczywiście zapomnieć o mieszczącym się w siedzibie Centrum Edukacji i Promocji Regionu lokalu  „Kaszubka Korona”. Warzonych jest tam sześć rodzajów piwa opartych na tradycyjnych kaszubskich recepturach.

Najbardziej znanym pomorskim producentem piwa jest browar Amber. Pomimo, że to już seryjna produkcja wciąż daleko mu do koncernowego molocha. Jego najbardziej znane wyroby to niepasteryzowane „Żywe” i „Koźlak”, ale w ofercie ma wiele innych ciekawych smaków takich jak wypuszczony nie tak dawno „Czarny Bez”. Browar Amber co roku organizuje festiwal Koźlaki Bielkowskie, nazywane pomorskim Oktoberfestem.

Prawdziwy Oktoberfest czeka jednak nie gdzie indziej jak w Brovarni Hotelu Gdańsk. Oczywiście nawiązuje nazwą do sławnego bawarskiego święta wszystkich piwoszy, ale jego celem jest kultywowanie lokalnych tradycji warzenia złotego trunku. Przez ponad 5 tygodni – od 19 września do końca października –spróbować będzie można przygotowanego specjalnie z tej okazji piwa. Jak na światową stolicę bursztynu przystało oczywiście amber lager, o barwie tej szlachetnej kopaliny i delikatnym karmelowym posmaku. Jak każde piwo w Brovarni, to również warzone jest zgodnie z tradycyjnymi gdańskimi recepturami ale i  najstarszym na świecie bawarskim prawem czystości, tzw. Reinheitsgebot, które ma swój początek w 1516 roku.

img 1608 - Pomorski renesans browarnictwaimg 1609 - Pomorski renesans browarnictwaimg 1610 - Pomorski renesans browarnictwa

Materiał udostępniony przez anywhere.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast