Joanna Ogórek

PONCZ

Kamil Sadkowski
08.08.2014

Uważnie obserwuję nasze stoły i z dumą mogę stwierdzić, że zaczynamy szanować lokalne produkty. Nie jest to nic nadzwyczajnego – ale biorąc nasze zawirowania historii i szukanie tożsamości kulinarnej – wszystkich nagle olśniło, co tylko i wyłącznie świadczy niestety o naszej niskiej narodowej samoocenie. Duch w narodzie jednak nie ginie i chcę oddać delikatny hołd wszystkim którzy za nic mają trunki z innych szerokości geograficznych.

Nie namawiam do upodlenia, ale podzielę się pomysłem na poncz w wersji polskiej. Nasze składniki będą królowały w składzie trunku idealnego na letnie upały, który równie dobrze można nazwać „radością w wiadrze”. Jest to pomysł na dobrą imprezę dla każdego, bez podziałów społecznych, bez nadęcia. Zapewniam jednak, że wszyscy bez wątpienia odnajdą radość w rozkoszowaniu się tym ciekawym połączeniem, przystosowanym do każdych warunków.

Zabieramy się za pokrojenie jabłek i gruszek w plastry i namaczamy w solidnej ilości Żubrówki – nabiorą szalonego smaku i mocy. Potrzebny będzie nam syrop cukrowy, czyli buraczana historia naszego białego cukru w niewielkiej ilości wody. Po wymieszaniu i całkowitym rozpuszczeniu kryształków musi powstać płynna, ale gęsta postać do złudzenia przypominająca syrop. Żeby nie było za słodko wyciskamy sok z cytryny. Niezbędny będzie również mętny sok z jabłek, najlepiej z małej niszowej tłoczni. Kolejnym składnikiem rodem z naszych sadów będzie cydr, koniecznie w wersji wytrawnej, bez zbędnych dodatków miodu czy cynamonu, a takie wersje również się pojawiają. Oczywiście niezbędny będzie lód, najlepiej w dużych kostkach, i garść posiekanej mięty.

img 1256 - PONCZ

Wspomniane wcześniej wiadro będzie źródłem, do którego nasi towarzysze będą wracali jak na skrzydłach. Obawiam się nawet, że niektórzy na własnej skórze przekonają się, czym jest tupot białych mew o poranku. Wszystko w waszych rękach, wiadro bywa ciężkie…

Warto pamiętać, aby przygotować solidny kubeł. Teraz już tylko podaję moim zdaniem najlepsze proporcje litrażowe na paliwo, które napędzi niejedną imprezę. Tylko pamiętajcie: wasze wiadro, wasze smaki! Z czasem warto skomponować swój przepis na „idealne wiadro”.

Ognisty płyn wymieszany z turówką wonną, czyli potocznie nazywaną żubrówką, 0,5 l.

Dwie solidne garści jabłek i gruszek w plastrach

Sok z jabłek, 3 l.

Cydr wytrawny, 1 l.

Syrop cukrowy, 1 szklanka

Sok z cytryny, 0,5 szklanki.

img 1261 - PONCZimg 1258 - PONCZ

Wszystkie składniki swoje ostatnie chwile spędzą wymieszane w wiadrze z solidną ilością lodu. Pamiętać należy, że ten magiczny płyn z wiadra bywa czasami małym zdrajcą, zabiera nas do innego świata. Powrót do rzeczywistości następnego poranka bywa ciężki, zawsze jednak jest wiadro, które czeka i kusi…

img 1263 - PONCZ

Składniki

Ognisty płyn wymieszany z turówką wonną, czyli potocznie nazywaną żubrówką, 0,5 l.

Dwie solidne garści jabłek i gruszek w plastrach

Sok z jabłek, 3 l.

Cydr wytrawny, 1 l.

Syrop cukrowy, 1 szklanka

Sok z cytryny, 0,5 szklanki

 

Materiał udostępniony przez anywhere.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast