Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Justyna Michalkiewicz-Waloszek
11.09.2019

Regionalna kuchnia, cydr i piwo z tradycją oraz wypoczynek na łonie natury – tak może wyglądać nasz urlop w Polsce. W poszukiwaniu tych dobrodziejstw, warto skierować swoje kroki na Pomorze.

Cafe Polskie Smaki teskt Skandynawski - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Pomorze to region w północnej Polsce, składający z się z kilku krain geograficznych: tętniącego miejskim życiem Trójmiasta, popularnych Kaszub oraz mniej znanych, ale równie malowniczych – Żuław, Kociewia oraz Powiśla.

Mówi się, że to właśnie na Kaszubach są najpiękniejsze zachody słońca. Wystarczy usiąść na pomoście z widokiem na jedno z tysiąca kaszubskich jezior i… po prostu oddychać. Ale Kaszuby zachwycają nie tylko o zachodzie. Podobnie jest na całym Pomorzu. Łagodne pagórki, zielone łąki, majestatyczne lasy i wartkie rzeki – tutaj można odpocząć i dobrze zjeść.

Ryba, a może gęsina?

Restauracje z kuchnią regionalną prześcigają się w serwowaniu coraz to smaczniejszych dań, z rybą w roli głównej. Dobrym wyborem będzie tradycyjny śledź bałtycki. Polecamy również dorsza, turbota i flądrę. A jeżeli chcemy posmakować dania, które zdobywa nagrody – wybierzmy gęsinę. Najlepiej tradycyjną, gotowaną sous-vide z dodatkiem kwaśnego owocu.

ryby Tłusta Kaczka fot. Joanna Ogórek tekst Wlk. Brytania - Pomorze pełne tradycyjnych smaków ryby Piwna 47 - Pomorze pełne tradycyjnych smakówgęś 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Pachnący chleb i aromatyczne sery w regionalnej kuchni

Większość dobrych restauracji z kuchnią regionalną na Pomorzu piecze własny chleb. Pieczywo najlepiej smakuje z własnoręcznie robionym masłem, np. bazyliowym, smakową oliwą oraz regionalnym serem. Sery z Kaszub są aromatyczne i rozpływają się w ustach. Zaskoczeniem może być ser z dodatkiem… alkoholu. „Pijana koza” dojrzewa w oparach nalewek z najlepszych polskich owoców. A jeżeli wolimy sery od krów, te najlepsze znajdziemy w Nowym Klinczu.

tekst niemiecki - Pomorze pełne tradycyjnych smaków miody tekst skandynawski - Pomorze pełne tradycyjnych smakówsery 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 3 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 2 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 1 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Piwo, a może cydr?

Jak rzeczą annały z XIX wieku, każdy szanujący się mieszkaniec Pomorza wypijał rocznie 120 litrów piwa. Tradycja browarnicza sięga tutaj setek lat wstecz. Rzemieślnicze browary, gdzie napijemy się złocistego trunku znajdziemy np. w Bytowie, Kościerzynie oraz w Gościszewie na Powiślu. Wszystkie są tworzone z pasją, według dawnej piwowarskiej receptury.

Brovarnia Gdańsk 3 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Brovarnia Gdańsk 2 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Brovarnia Gdańsk 1 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

A jeżeli mamy ochotę spróbować cydru z polskich jabłek, ten najlepszy znajdziemy w lokalnej cydrowni w Otominie.

Cydr tekst niemiecki - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Cydr tekst niemiecki 2 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WordPress Ads
Wielkość czcionki
Kontrast