Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Justyna Michalkiewicz-Waloszek
11.09.2019

Regionalna kuchnia, cydr i piwo z tradycją oraz wypoczynek na łonie natury – tak może wyglądać nasz urlop w Polsce. W poszukiwaniu tych dobrodziejstw, warto skierować swoje kroki na Pomorze.

Kuchnia regionalna w restauracji Cafe Polskie Smaki w Sopocie

Pomorze to region w północnej Polsce, składający z się z kilku krain geograficznych: tętniącego miejskim życiem Trójmiasta, popularnych Kaszub oraz mniej znanych, ale równie malowniczych – Żuław, Kociewia oraz Powiśla.

Mówi się, że to właśnie na Kaszubach są najpiękniejsze zachody słońca. Wystarczy usiąść na pomoście z widokiem na jedno z tysiąca kaszubskich jezior i… po prostu oddychać. Ale Kaszuby zachwycają nie tylko o zachodzie. Podobnie jest na całym Pomorzu. Łagodne pagórki, zielone łąki, majestatyczne lasy i wartkie rzeki – tutaj można odpocząć i dobrze zjeść.

Ryba, a może gęsina?

Restauracje z kuchnią regionalną prześcigają się w serwowaniu coraz to smaczniejszych dań, z rybą w roli głównej. Dobrym wyborem będzie tradycyjny śledź bałtycki. Polecamy również dorsza, turbota i flądrę. A jeżeli chcemy posmakować dania, które zdobywa nagrody – wybierzmy gęsinę. Najlepiej tradycyjną, gotowaną sous-vide z dodatkiem kwaśnego owocu.

ryby Tłusta Kaczka fot. Joanna Ogórek tekst Wlk. Brytania - Pomorze pełne tradycyjnych smaków ryby Piwna 47 - Pomorze pełne tradycyjnych smakówgęś 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Pachnący chleb i aromatyczne sery w regionalnej kuchni

Większość dobrych restauracji z kuchnią regionalną na Pomorzu piecze własny chleb. Pieczywo najlepiej smakuje z własnoręcznie robionym masłem, np. bazyliowym, smakową oliwą oraz regionalnym serem. Sery z Kaszub są aromatyczne i rozpływają się w ustach. Zaskoczeniem może być ser z dodatkiem… alkoholu. „Pijana koza” dojrzewa w oparach nalewek z najlepszych polskich owoców. A jeżeli wolimy sery od krów, te najlepsze znajdziemy w Nowym Klinczu.

Chleb w kuchni regionalnej w Pomorskim miody tekst skandynawski - Pomorze pełne tradycyjnych smakówsery 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 3 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 2 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Kaszubska koza 1 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

Piwo, a może cydr?

Jak rzeczą annały z XIX wieku, każdy szanujący się mieszkaniec Pomorza wypijał rocznie 120 litrów piwa. Tradycja browarnicza sięga tutaj setek lat wstecz. Rzemieślnicze browary, gdzie napijemy się złocistego trunku znajdziemy np. w Bytowie, Kościerzynie oraz w Gościszewie na Powiślu. Wszystkie są tworzone z pasją, według dawnej piwowarskiej receptury.

Brovarnia Gdańsk 3 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Brovarnia Gdańsk 2 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków Brovarnia Gdańsk 1 1 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

A jeżeli mamy ochotę spróbować cydru z polskich jabłek, ten najlepszy znajdziemy w lokalnej cydrowni w Otominie.

Cydr w kuchni regionalnej w restauracji Tabun w Otominie Cydr tekst niemiecki 2 - Pomorze pełne tradycyjnych smaków

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast