Anna Włodarczyk

Browar PG4: Piwo to ludzie

Anna Włodarczyk
10.05.2019

Niegdyś mieściła się tu dyrekcja kolei, potem kolejowa przychodnia, po czym budynek okryto wielkimi płachtami i przystąpiono do prac remontowych, a niejeden mieszkaniec Gdańska zastanawiał się, co w nim powstaje. W czerwcu 2017 roku zagadka została rozwiązana: w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP otwarto Browar PG4 wraz z hotelem.

pg4 1 14 - Browar PG4: Piwo to ludziepg4 1 10 - Browar PG4: Piwo to ludzie

„Piwo to LUDZIE ” – tak brzmi hasło przewodnie tego miejsca i jest realizowane w każdym aspekcie, od wystroju po menu. Warto tu się wybrać choćby po to, by podejrzeć piękne wnętrza, w których króluje drewno i cegła, ale prawdziwymi gwiazdami są lśniące miedziane kadzie (aktywne, nie ozdobne). Zainteresowani piwowarstwem będą się tu czuć jak w raju, bo obsługa chętnie oprowadza po warzelniach i opowiada o powstającym tu piwie. Wycieczki po browarze urządzane są bardzo często, wystarczy wcześniej umówić się z obsługą. Przy odrobinie szczęścia trafi nam się na spacer z naczelnym piwowarem, twórcą wszystkich piw, Johannesem HerbeRgiem.

pg4 1 4 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Johannes to piwowar z wieloletnim doświadczeniem. Stworzył wszystkie piwa: od lagera, pilsa, stouta, czy pszenicznego, aż po flagowe piwo starogdańskie, stworzone według starogdańskiej receptury (to piwo jest w Browarze od początku).

pg4 1 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Obecnie największym skarbem browaru PG4 jest piwo jopejskie (Jopenbier), produkowane w Gdańsku od 1449 roku. Prace nad odtworzeniem jego receptury trwały od początku istnienia browaru i obecnie można spróbować efektu finalnego, niezwykłego trunku o ciemnej barwie i wyrazistym smaku. Co ciekawe, również bezalkoholowe napoje typu Cola, Fanta, Sprite są robione na miejscu i smakują o wiele lepiej, niż oryginały – są mniej słodkie i bardziej orzeźwiające.

pg4 1 2 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Degustacja piwa w Browar PG4 to jedno, a drugie to odpowiednie menu, podkreślające smak tego napoju. Nowy Szef kuchni browaru PG4, Piotr Domański (26-letnie doświadczenie w kulinariach), odmienił oblicze kulinarne browaru. Menu nabrało charakteru i spójności, opiera się teraz na lokalnych smakach i potrawach. Wiem, co mówię, bo pamiętam kartę z początków działalności browaru – było dość przewidywalne i bez niespodzianek, tymczasem lektura obecnego jest intrygująca i zapowiada ciekawą przygodę kulinarną. Wiele z dań zostało wzbogaconych o nutę piwną, np. zupa cytrynowa z piwną pianką czy wolnopieczony boczek marynowany w piwie i Coli. Przy każdym daniu wskazano piwo, jakie do niego pasuje.

Jak mówi Piotr Domański:

„Weszliśmy w kulinaria tak, by pasowały do naszego piwa. Ono jest naszym priorytetem i powodem dumy, każda potrawa ma na celu podkreślenie kolejnego gatunku piwa, jakiego można spróbować w PG4. Nie ma tu kuchni europejskiej, jest gdańska z elementami starogdańskimi. Zaryzykowałbym nawet określenie, że mamy tu kuchnię browarniczą – pasującą do piwa. W kuchni nie pracujemy na półproduktach, staramy się robić wszystko od podstaw (np. zakwas do żurku, własne pieczywo, ryby z własnej wędzarni). Wszystkie produkty, na jakich gotujemy są świeże. Menu zmieniamy sezonowo, co cztery miesiące.”

No dobrze, czas na jedzenie! Z przystawek próbuję śledzia w oleju rydzowym z galaretką z trawy żubrowej i agrestu.

browar pg4 1 12 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Następnie na stole ląduje rib eye stek z długodojrzewającej wołowiny z ziemniakiem hasselback (taki nacinany od góry i pieczony) młodą marchewką i botwinką. Mój wewnętrzny mięsożerca budzi się rzadko i głównie na takie uczty – z rozkoszą zjadam doskonałej jakości mięso i pyszne dodatki.

browar pg4 1 6 - Browar PG4: Piwo to ludziebrowar pg4 1 4 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Żeby zachować równowagę, próbuję dania dla wegetarian, gołąbków warzywnych z kaszą pęczak, grzybami i sosem śmietanowym. Są cudowne, lekkie i rozpływające się w ustach.

browar pg4 1 11 - Browar PG4: Piwo to ludziebrowar pg4 1 7 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Skubię jeszcze odrobinę morskiego podpłomyka z wędzoną na miejscu makrelą i cebulką, który jest idealną przekąską do piwa (i odskocznią od wszechobecnej pizzy).

browar pg4 1 - Browar PG4: Piwo to ludzie

Wycieczkę do PG4 polecam zafiksowanym na punkcie piwa, zabytkowych wnętrz w nowoczesnej aranżacji i dobrej, świeżej, lokalnej kuchni, która idealnie pasuje do piwa. No i jeszcze jedno – być w Browarze PG4 i nie spróbować piwa jopejskiego to grzech!

Kontakt:

Podwale Grodzkie 4, 80-895 Gdańsk

tel. + 48 668 215 608

e-mail: gastronomia@pg4.pl

www.pg4.pl

 

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast