Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

Po drugiej stronie gdańskiej Motławy, na wyspie Ołowianka, skąd rozpościera się czarujący widok na Długie Pobrzeże, znajduje się restauracja Filharmonia. Nazwa nie jest przypadkowa – szef kuchni nie tylko gotuje jak maestro, ale sam lokal znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Państwowej Filharmonii Bałtyckiej.

LUK 3231 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3238 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3242 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

Restauracja Filharmonia działa od 2007 roku. Filozofia właścicieli jest prosta: zaskoczyć gości kompozycją dania, jego składnikami i smakiem.

Zadanie, choć nie brzmi na zbyt skomplikowane, wymaga od kucharzy nie lada kunsztu i doświadczenia. Jak się okazuje, wyzwanie to ze świetnymi rezultatami podejmuje Mikołaj Gilecki, szef kuchni restauracji Filharmonia. Jest samoukiem, ale o tym, że obrał właściwą drogę w swoim życiu zawodowym świadczy jego staż pracy – w gastronomii pracuje od 18 lat.

LUK 3260 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

– Kuchnia, którą prowadzę, jest moją kuchnią autorską. Wyróżnia ją to, że szalejemy ze smakami, łączymy podstawowe regionalne produkty z elementami kuchni fusion. I naprawdę fajnie wygląda to na talerzu i smakuje niepowtarzalnie. Przy każdym kęsie odkrywamy coś nowego – opowiada Mikołaj Gilecki.

Delikatny, ale i zaskakujący ze względu na połączenia smak mięsa odkryjemy w dwóch daniach głównych, które poleca szef kuchni. To jagnięcina z puree z pietruszki, sosem miętowym, cukrowym groszkiem i warzywami sezonowymi.

LUK 3194 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3195 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

Z drugiej strony pokusić się można o dziczyznę, czyli polędwicę z jelenia z truflowym ziemniakiem, podgrzybkami, fioletowym kalafiorem, żółtymi i różowymi burakami i sosem czekoladowym.

LUK 3200 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3192 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3216 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

Na deser tarta cytrynowa, coulis kokosowe, figi, krystalizowana biała i mleczna czekolada.

LUK 3215 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smakówLUK 3225 - Restauracja Filharmonia. Niezapomniana symfonia smaków

Restauracja Filharmonia na stałe gości na liście najlepszych lokali gastronomicznych w Gdańsku. – W tym roku otrzymaliśmy wyróżnienie Gault&Millau – jedną czapkę. Z kolei w 2015 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie Noc Restauracji – mówi Karolina Murawska z restauracji Filharmonia.

Goście chwalą nie tylko świeżość i zaskakujące połączenia smaków. Doceniają również przywiązanie do lokalnych produktów (pomorski sandacz, jagnięcina czy jeleń pochodzące od lokalnych przedsiębiorców) oraz niebywałą fantazję kulinarną kucharzy. Robione przez nich pasztety, lody czy sorbety to raj dla najbardziej wymagających.

Obejrzyj video

Restauracja Filharmonia znajduje się w budynku, którego historia sięga XIX wieku. Wnętrze lokalu przypomina o czasach, gdy w modzie była architektura neogotycka. Zachowane jej elementy w połączniu z nowoczesną elegancją i wielkim malowidłem ściennym o powierzchni 120 metrów kwadratowych rozpościerające się na trzech kondygnacjach daje oryginalny efekt. Goście odwiedzają restaurację Filharmonia nie tylko po to, by rozsmakować się w wyjątkowych daniach, ale także po to, by obejrzeć Gdańsk z innej perspektywy i napawać się historią, która gości w murach budynków na wyspie Ołowianka.

 

Kontakt

Ołowianka 1, Gdańsk

tel.:+48 799 000 003

e-mail: biuro@restauracjafilharmonia.pl

www.restauracjagdansk.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast