Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Restauracja Szafarnia 10, choć na gastronomicznej mapie Gdańska pojawiła się stosunkowo niedawno, bo na początku 2015 roku, bardzo szybko zdołała wyrobić sobie markę jednej z najbardziej prestiżowych w mieście. To w dużej mierze zasługa znakomitego szefa kuchni lokalu, Grzegorza Labudy, który w 2016 roku zdobył tytuł Najlepszego Szefa Kuchni Tradycyjnej Polski Północnej przyznanego przez żółty przewodnik Gault &Millau.

Restauracja Szafarnia 10 - szef kuchniLUK 3165 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smakiLUK 3180 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Turyści i pasjonaci Gdańska przebywając w mieście napawają się nie tylko fantastycznymi widokami zabytkowego miasta. Chcą również zasmakować Gdańska możliwe wszystkimi zmysłami. Dlatego powinni zajrzeć do przewodnika „Smaki Gdańska”, czyli swoistej antologii wyselekcjonowanych dań i restauracji, które stanowią o tradycji i kulinarnym bogactwie miasta. Jedną z najbardziej „gdańskich” przystawek jest tatar z bałtyckiego dorsza z wątróbką z dorsza, kompresowanym ogórkiem i sosem gorczycowym. Serwuje się ją w restauracji Szafarnia 10.

To lokal z cudownym widokiem na gdańską marinę. Choć nieco oddalony od Traktu Królewskiego, swoista kameralność dodaje mu czaru. Szefem kuchni jest tu Grzegorz Labuda, postać znana w świecie kulinariów. Swoją karierę rozpoczynał na rodzinnym Pomorzu, w Zamku Jan III Sobieski w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Stamtąd trafił do sopockich restauracji Villa Sedan oraz Hotelu Nadmorskiego, a następnie do Poznania i na Mazury. – W swojej karierze miał okazję gotować dla prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, premierów krajów Unii Europejskiej w trakcie trwania polskiej prezydencji, a także dla finalistek konkursu Miss World – opowiada Edyta Treder z restauracji Szafarnia 10.

Restauracja Szafarnia 10 - wystrój wnętrzaLUK 3179 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Grzegorz Labuda jako szef kuchni był wielokrotnie nagradzany. Jest członkiem prestiżowego klubu Chaine des Rotisseurs, wiceprezesem Fundacji Szefów Kuchni. W 2016 roku do kolekcji przybyło kolejne, niezwykle prestiżowe wyróżnienie – Grzegorz Labuda zdobył tytuł Najlepszego Szefa Kuchni Tradycyjnej Polski Północnej przyznanego przez Żółty Przewodnik Gault & Millau.

LUK 3152 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

„Konsekwentnie wyznajemy nasze złote zasady: potrawy mają być regionalne, komponowane w oparciu o dobrej jakości, sezonowe produkty”, podkreślają właściciele restauracji Szafarnia 10.

Stąd w karcie ryby morskie kupowane od zaprzyjaźnionych rybaków lub zakupione na targach rybnych, ryby słodkowodne z jezior z okolicy Chmielna, warzywa i owoce z ekologicznych ogrodnictw pod Pruszczem Gdańskim i miody z Pasieki Dębowej Dębogórze.

Co poleca szef kuchni? To kacze języki z kaszanką z białej kaszy i puree z szarej renety.

LUK 3120 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smakiLUK 3122 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Albo schab z dzika z krokietem z orkiszu, puree z dyni i naturalnym sosem.

Restauracja Szafarnia 10LUK 3107 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Poszukujący odważniejszych smaków mogą skusić się na tatar z sarny z sosem buraczkowym z czekoladą, dynią i gruszką w occie.

LUK 3077 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smakiLUK 3093 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Dla miłośników ryb jest troć bałtycka z pęczotto z burakami i koprem włoskim.

LUK 3087 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smakiLUK 3089 - Restauracja Szafarnia 10. Poznaj klasyczne gdańskie smaki

Wiele produktów powstaje w kuchni, do której – z racji na otwartość – zajrzeć może każdy zainteresowany. Pasztety, galarety, farsze, pasty oraz musy, które stanowią wyśmienite przystawki i zakąski na każde spotkanie przy stole powstają na bazie przepisów z „Domowej paszteciarni”, książki autorstwa szefa Labudy.

Szafarnia 10 to synonim nowoczesnej kuchni polskiej i pomorskiej kulinarnej tradycji. Warto tu zajrzeć, by poznać prawdziwe gdańskie smaki.

 

Kontakt

ul. Szafarnia 10, Gdańsk

tel.: +48 58 600 85 00

e-mail: restauracja@szafarnia10.pl

www.szafarnia10.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast