Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchni

Chłodnik z ogórka z lodami z marakui i maślanki, comber jagnięcy z kawiorem z pstrąga albo chłodny deser z białych szparagów z grejpfrutem – takie czary tylko w gdyńskiej restauracji Sztuczka. To jeden z najważniejszych adresów restauracyjnych w Polsce. Restauracja słynie z nieszablonowego podejścia do kulinariów. I właśnie to stało się jej znakiem rozpoznawczym.

Restauracja Sztuczka to przede wszystkim wyjątkowy smak najwyższej jakości produktów. Zespół pod dowództwem szefa Jacka Koprowskiego każdego dnia wspina się na wyżyny kreatywności, by zaskoczyć gości nieznanymi dotąd aromatami dań – wydawałoby się – powszechnie znanych.

– Gdybym miał podać definicję mojej kuchni, pewnie powiedziałbym, że bardzo lubię łączyć mięso z rybą. To mój znak rozpoznawczy i staram się tego trzymać. Swoje doświadczenie wywodzę z kuchni włoskiej, a klasycznym, wybitnym włoskim połączeniem smaków jest dla mnie vitello tonnato. Redefiniowałem to danie już wielokrotnie. Uwielbiam bawić się jego konwencją, aczkolwiek zawsze podkreślam, że nie można przekombinować. Zawsze najważniejszy jest smak – podkreśla Jacek Koprowski.

LUK 7924 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchniLUK 7855 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchniLUK 7894 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchni

Choć wielu gości uważa, że restauracja Sztuczka porusza się w nurcie fine dining, szef Koprowski jest innego zdania. – Nie czuję, by był to fine dining, aczkolwiek pewnie gdzieś w ten schemat wskakujemy. Jednak to nie jest dla mnie najważniejsze. Ja bardzo często improwizuję na talerzu. Nie każdy talerz wygląda u mnie tak samo, choć oczywiście proporcje, techniki wykonania i składniki zawsze się zgadzają. To takie szaleństwo kontrolowane. Sam wygląd dania to pole do popisu. Najważniejsze są połączenie smakowe – opowiada.

W sezonie wiosenno-letnim Jacek Koprowski stawia na kwiaty bzu. Jak przyznaje, nie tylko uwielbia pracować na tym produkcie w kuchni, ale bardzo lubi go również zbierać. Kwiaty bzu pojawią się w daniach wytrawnych i deserach.

W ciepłe dni nie zabraknie również szparagów i truskawek. Na lato owoce w kształcie serca połączone zostaną z wołowiną. Będzie to tatar wołowy z piklowaną kaszubską truskawką, świeżą truskawką i ostrygowym majonezem.

Goście raczeni będą również porzeczkowym assiette. W wieloelementowym daniu zjemy między innymi sorbet porzeczkowy z kardamonem, porzeczkową emulsję z maślanką czy po prostu świeże porzeczki z oliwą i solą, które jeszcze bardziej wyciągną smak owoców. Ponieważ restauracja Sztuczka słynie z tego, że jej zespół uwielbia rozkładać produkty na czynniki pierwsze i bawi się dostępnymi w kuchni technikami gotowania, możemy mieć pewność, że porzeczkowe assiette zaskoczy niejednego znawcę kulinariów.

LUK 7934 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchniLUK 7953 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchni

Restauracja Sztuczka oferuje zarówno dania z karty, jak i sety degustacyjne. W tym sezonie są to propozycje siedmio- lub dziesięciosetowe. Nowością jest food pairing… piwny. Szef Koprowski rozpoczął współpracę z piwowarem Michałem Saksem. W lokalu odbywają się cykliczne kolacje połączone z degustacją piwa.

– Praca w kuchni absolutnie się nie nudzi, jeśli ma się takie możliwości, jakie mam ja – podsumowuje Jacek Koprowski. – Stoi za mną bardzo kreatywny zespół, który nie raz potrafi mnie zaskoczyć. Często jest tak, że rzucam hasło, a mój zespół interpretuje je po swojemu. Wszystkim nam daje to ogromną frajdę.

LUK 7847 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchniLUK 7849 - Restauracja Sztuczka. Oryginalne podejście do europejskiej kuchni

 

Kontakt:

ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia

tel.: +48 58 622 24 94

e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com

www.sztuczka.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast