Łukasz Stafiej/www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Ponad 700 lat. Tyle liczy sobie historia zamku rodziny von Krockow na Kaszubach Północnych. To tutaj gościł król Zygmunt III Waza, a u schyłku XVIII wieku nauczycielem był wielki niemiecki filozof Johann Gottlieb Fichte. Dziś Zamek Krokowa to hotel i restauracja, gdzie serwowane są najlepsze polsko-kaszubskie dania.
Zamek Krokowa 2 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Najważniejszą postacią Zamku w Krokowej była Luiza von Krockow – inicjatorka wielkiego krajobrazowego parku w modnym wówczas stylu wczesnoromantycznym, mecenaska literatury i sztuki. To spod jej pióra wyszła książka „Idee pedagogiczne”, która miała stanowić zaczyn dla wychowania panien wszelkiego stanu. Do dzisiaj w zamku w sali jej imienia organizujemy rozmaite przedsięwzięcia kulturalne, w tym koncerty choćby Vivaldiego czy wernisaże – opowiada Joanna Kujawska, manager Zamku Krokowa.

Zamek Krokowa 3 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wiekuZamek Krokowa 1 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Dziś szefem kuchni jest Pan Ryszard Okoń. Gości wabi zapachem staropolskiej kuchni zabarwionej kaszubskim smakiem. Wyborna dziczyzna, ryby, ptactwo i kunsztownie przyrządzone desery to znak rozpoznawczy tego miejsca.

Zamek Krokowa 8 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

– Filozofia, która przyświeca restauracji w Zamku w Krokowej jest tradycją wziętą z Pomorza a szczególnie z Kaszub. W kuchni korzystamy z produktów uprawianych i hodowanych w regionie. Stawiamy na prosty sezonowy smak i lokalnych producentów, którzy dostarczają nam ryby czy owoce – mówi szef kuchni Ryszard Okoń.

Jednocześnie podkreśla, że najważniejsze dla niego jest zaufanie klientów. Największą nagrodą jest powrót gości. – To zasługa najwyższej jakości produktów, z których misternie przygotowuję potrawy – dodaje Ryszard Okoń.

W zamkowej kuchni własnoręcznie przygotowywane są kluski, makarony, pierogi, lody kilku smaków, konfitury z pieczonych śliwek z dodatkiem wanilii lub cynamonu. Chodzi o to, by serwować gościom jak najmniej przetworzone produkty, możliwie jak najczęściej własnego wyrobu.

Restauracja Krokowa – Menu

Co szef kuchni poleca z zamkowego menu? Na przystawkę będzie to tatar z jelenia.

Zamek Krokowa 4 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Danie główne to poliki wołowe na purée chrzanowym z karmelizowaną marchewką.

Zamek Krokowa 5 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Deser zaś jest prosty, ale przepyszny: to owoce pod kardamonową kruszonką.

Zamek Krokowa 7 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wiekuZamek Krokowa 6 - Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Zamek Krokowa to hotel wraz z zapleczem konferencyjnym. Goście korzystać mogą z pięciu wygodnych i funkcjonalnych sal bankietowych i konferencyjnych ze standardowym wyposażeniem w sprzęt multimedialny. W Krokowej, nieopodal zamku, znajduje się również wyjątkowe muzeum. Urządzone w dawnej oberży Pod księciem Mestwinem przybliża historie splatających się tutaj losów Polaków, Kaszubów i Niemców.

Warto tu zajrzeć podróżując po Kaszubach Północnych.

Kontakt:
ul. Zamkowa 1, 84-110 Krokowa
tel.: +48 58 77 42 111
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WordPress Ads
Wielkość czcionki
Kontrast