Restauracja Zamku Krokowa. Kulinarne dziedzictwo w XXI wieku

Najważniejszą postacią Zamku w Krokowej była Luiza von Krockow – inicjatorka wielkiego krajobrazowego parku w modnym wówczas stylu wczesnoromantycznym, mecenaska literatury i sztuki. To spod jej pióra wyszła książka „Idee pedagogiczne”, która miała stanowić zaczyn dla wychowania panien wszelkiego stanu. Do dzisiaj w zamku w sali jej imienia organizujemy rozmaite przedsięwzięcia kulturalne, w tym koncerty choćby Vivaldiego czy wernisaże – opowiada Joanna Kujawska, manager Zamku Krokowa.
Dziś szefem kuchni jest Pan Ryszard Okoń. Gości wabi zapachem staropolskiej kuchni zabarwionej kaszubskim smakiem. Wyborna dziczyzna, ryby, ptactwo i kunsztownie przyrządzone desery to znak rozpoznawczy tego miejsca.
– Filozofia, która przyświeca restauracji w Zamku w Krokowej jest tradycją wziętą z Pomorza a szczególnie z Kaszub. W kuchni korzystamy z produktów uprawianych i hodowanych w regionie. Stawiamy na prosty sezonowy smak i lokalnych producentów, którzy dostarczają nam ryby czy owoce – mówi szef kuchni Ryszard Okoń.
Jednocześnie podkreśla, że najważniejsze dla niego jest zaufanie klientów. Największą nagrodą jest powrót gości. – To zasługa najwyższej jakości produktów, z których misternie przygotowuję potrawy – dodaje Ryszard Okoń.
W zamkowej kuchni własnoręcznie przygotowywane są kluski, makarony, pierogi, lody kilku smaków, konfitury z pieczonych śliwek z dodatkiem wanilii lub cynamonu. Chodzi o to, by serwować gościom jak najmniej przetworzone produkty, możliwie jak najczęściej własnego wyrobu.
Restauracja Krokowa – Menu
Co szef kuchni poleca z zamkowego menu? Na przystawkę będzie to tatar z jelenia.
Danie główne to poliki wołowe na purée chrzanowym z karmelizowaną marchewką.
Deser zaś jest prosty, ale przepyszny: to owoce pod kardamonową kruszonką.
Zamek Krokowa to hotel wraz z zapleczem konferencyjnym. Goście korzystać mogą z pięciu wygodnych i funkcjonalnych sal bankietowych i konferencyjnych ze standardowym wyposażeniem w sprzęt multimedialny. W Krokowej, nieopodal zamku, znajduje się również wyjątkowe muzeum. Urządzone w dawnej oberży Pod księciem Mestwinem przybliża historie splatających się tutaj losów Polaków, Kaszubów i Niemców.
Warto tu zajrzeć podróżując po Kaszubach Północnych.