Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku – Piwna 47 Food&Wine Bar

– Nasza nowa karta to typowo jesienne połączenie smaków wytrawnych ze słodkimi. W karcie pojawią się nietypowe smaki, jak na przykład czekolada, na bazie której robimy sosy do mięs. Dania łamane są  cytrusami i generalnie owocami. Mimo tego, że mamy jesień i karta może wydawać się ciężka, to i tak próbujemy złamać smak, żeby ożywić to, co podajemy na talerzu – mówi Marcin Faliszek, szef kuchni restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar w Gdańsku. Lokal właśnie wystartował z nową kartą dań i win.

– Wszystkie przepisy kulinarne są autorskie. Wszystko wymyślam sam, komponuję i dobieram składniki. Dla mnie najważniejsze jest łamanie smaku, zaskoczenie gości oraz tworzenie w koncepcji slow food. Oznacza to, że wykorzystujemy jak najwięcej produktów z regionu i wspieramy lokalnych dostawców. Nie korzystamy z półproduktów, a większość elementów składowych dania wykonujemy sami – podkreśla szef kuchni restauracji Piwna 47 Food&Wina Bar Marcin Faliszek.

LUK 1195 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1133 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

W jesiennej odsłonie karty restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar szef kuchni Marcin Faliszek na przystawkę proponuje foie gras w dwóch odsłonach. Pierwsza to Pate de Foie Gras, czyli w zamyśle pasztet ze stłuczonych wątróbek gęsich i kaczych.

W drugiej odsłonie to foie gras smażone, podawane z emulsją z pomarańczy oraz z chutneyem z truskawki kaszubskiej (zbieranej samodzielnie, konserwowanej i przechowywanej na jesień) i arbuza z gorczycą. Całość dopełnia emulsja z wypiekanej w restauracji chałki.

Nowością w karcie jesiennej jest również pełne tęsknoty spojrzenie w kierunku słonecznej Italii. To vitello tonnato, czyli cielęcina w sosie z tuńczyka, anchois i kaparów.

Odświeżeniem, ale jednocześnie ukłonem w stronę jesieni jest również krem z cukinii podawany z oliwą truflową własnej produkcji i kozim serem od regionalnego dostawcy.

Dania główne to między innymi boczek z dzika podany z kiszonymi burakami z sosem grzybowym i kaszą z rodzynkami i smażoną dynią oraz polędwica wołowa na czarnej soczewicy podana z marchwią z fois gras i sosem porto.

LUK 1128 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1169 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1219 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

O dobór win do dań w restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar dba sommelier Przemysław Antoni Bogdański.

– Stosujemy foodpairing, ale dość nietypowy. U nas nie ma sztywnych i z góry narzuconych połączeń dań z winami. Stosujemy bardziej elastyczną zasadę i do każdego dania jesteśmy w stanie dobrać kilka rodzajów wina. Wszystko zależy od tego, co nasi goście lubią i na co mają ochotę – opowiada sommelier.

– Nasza nowa karta win przechodzi rewolucję. Z jednej strony wyselekcjonowaliśmy wina, które są niezwykle klasyczne, ale trudno dostępne. Z drugiej strony zawierają mało znane apelacje – dodaje.

Będzie można zatem odnieść się do klasyki i spróbować wina z najstarszego regionu winiarskiego na świecie. To oczywiście Gruzja. Ale w karcie nie brakuje też tak egzotycznych krajów pochodzenia wina jak Liban. Posmakujemy też win z mało znanych apelacji z Hiszpanii, Izraela czy Południowej Afryki.

– Gości raczymy 90 indeksami stałymi. Do tego codziennie mamy niespodzianki, czyli wina, które nie znajdują się w karcie, ale które zaskakują i którymi możemy zachwycić naszych gości – podsumowuje Przemysław Antoni Bogdański.

Zaskoczenie, zachwyt i przede wszystkim uczta dla podniebienia. Tej jesieni warto zajrzeć do restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar w Gdańsku.

LUK 1250 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1259 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1275 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

 

Kontakt

Piwna 47 Food&Wine Bar,

ul. Piwna 47, Gdańsk

tel.:  +48 58 380 88 80

e-mail: info@piwna47.pl

www.piwna47.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast