Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku – Piwna 47 Food&Wine Bar

– Nasza nowa karta to typowo jesienne połączenie smaków wytrawnych ze słodkimi. W karcie pojawią się nietypowe smaki, jak na przykład czekolada, na bazie której robimy sosy do mięs. Dania łamane są  cytrusami i generalnie owocami. Mimo tego, że mamy jesień i karta może wydawać się ciężka, to i tak próbujemy złamać smak, żeby ożywić to, co podajemy na talerzu – mówi Marcin Faliszek, szef kuchni restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar w Gdańsku. Lokal właśnie wystartował z nową kartą dań i win.

– Wszystkie przepisy kulinarne są autorskie. Wszystko wymyślam sam, komponuję i dobieram składniki. Dla mnie najważniejsze jest łamanie smaku, zaskoczenie gości oraz tworzenie w koncepcji slow food. Oznacza to, że wykorzystujemy jak najwięcej produktów z regionu i wspieramy lokalnych dostawców. Nie korzystamy z półproduktów, a większość elementów składowych dania wykonujemy sami – podkreśla szef kuchni restauracji Piwna 47 Food&Wina Bar Marcin Faliszek.

LUK 1195 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1133 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

W jesiennej odsłonie karty restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar szef kuchni Marcin Faliszek na przystawkę proponuje foie gras w dwóch odsłonach. Pierwsza to Pate de Foie Gras, czyli w zamyśle pasztet ze stłuczonych wątróbek gęsich i kaczych.

W drugiej odsłonie to foie gras smażone, podawane z emulsją z pomarańczy oraz z chutneyem z truskawki kaszubskiej (zbieranej samodzielnie, konserwowanej i przechowywanej na jesień) i arbuza z gorczycą. Całość dopełnia emulsja z wypiekanej w restauracji chałki.

Nowością w karcie jesiennej jest również pełne tęsknoty spojrzenie w kierunku słonecznej Italii. To vitello tonnato, czyli cielęcina w sosie z tuńczyka, anchois i kaparów.

Odświeżeniem, ale jednocześnie ukłonem w stronę jesieni jest również krem z cukinii podawany z oliwą truflową własnej produkcji i kozim serem od regionalnego dostawcy.

Dania główne to między innymi boczek z dzika podany z kiszonymi burakami z sosem grzybowym i kaszą z rodzynkami i smażoną dynią oraz polędwica wołowa na czarnej soczewicy podana z marchwią z fois gras i sosem porto.

LUK 1128 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1169 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1219 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

O dobór win do dań w restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar dba sommelier Przemysław Antoni Bogdański.

– Stosujemy foodpairing, ale dość nietypowy. U nas nie ma sztywnych i z góry narzuconych połączeń dań z winami. Stosujemy bardziej elastyczną zasadę i do każdego dania jesteśmy w stanie dobrać kilka rodzajów wina. Wszystko zależy od tego, co nasi goście lubią i na co mają ochotę – opowiada sommelier.

– Nasza nowa karta win przechodzi rewolucję. Z jednej strony wyselekcjonowaliśmy wina, które są niezwykle klasyczne, ale trudno dostępne. Z drugiej strony zawierają mało znane apelacje – dodaje.

Będzie można zatem odnieść się do klasyki i spróbować wina z najstarszego regionu winiarskiego na świecie. To oczywiście Gruzja. Ale w karcie nie brakuje też tak egzotycznych krajów pochodzenia wina jak Liban. Posmakujemy też win z mało znanych apelacji z Hiszpanii, Izraela czy Południowej Afryki.

– Gości raczymy 90 indeksami stałymi. Do tego codziennie mamy niespodzianki, czyli wina, które nie znajdują się w karcie, ale które zaskakują i którymi możemy zachwycić naszych gości – podsumowuje Przemysław Antoni Bogdański.

Zaskoczenie, zachwyt i przede wszystkim uczta dla podniebienia. Tej jesieni warto zajrzeć do restauracji Piwna 47 Food&Wine Bar w Gdańsku.

LUK 1250 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1259 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine BarLUK 1275 - Rożnorodność na talerzu, niespodzianka w kieliszku - Piwna 47 Food&Wine Bar

 

Kontakt

Piwna 47 Food&Wine Bar,

ul. Piwna 47, Gdańsk

tel.:  +48 58 380 88 80

e-mail: info@piwna47.pl

www.piwna47.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast