Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni

Pomorska kuchnia tradycyjna w wersji, której nie powstydziłyby się najbardziej prestiżowe restauracje w Europie – tak w skrócie można opisać to, w jaki sposób karmieni są goście w restauracji Biały Królik w hotelu Quadrille Conference & Spa w Gdyni. Dzięki niebywałej fantazji właścicielek hotelu i szefa kuchni wizyta w restauracji Biały Królik staje się prawdziwą kulinarną przygodą.

LUK 3836 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3845 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3848 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni
– Zajmujemy się produktami, które są zakorzenione w naszej polskiej kulturze i łączymy je w oryginalny, nowoczesny sposób – mówi Marcin Popielarz, szef kuchni restauracji Biały Królik.

LUK 3859 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni
By udowodnić swoje słowa, szef Popielarz serwuje wędzonego kaszubskiego węgorza z marynowanymi ostrygami, chrzanową panna cottą, galaretką z ogórka i majonezem ziołowym.

LUK 3650 2 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3650 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3673 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3688 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni

To jedno z pięciu zimnych dań proponowanych w ramach menu degustacyjnego. Decydując się na taką ucztę zamówić możemy cztery, sześć lub osiem dań. Wybieramy spośród dań zimnych, ciepłych i oczywiście deserów.

O tym, jak bardzo kucharze restauracji Biały Królik uwielbiają rozkładać na czynniki pierwsze pomorskie produkty i staropolską kuchnię, świadczy choćby prosty, acz przepyszny barszcz z hibiskusa gotowany na wędzonych kościach cielęcych.

LUK 3696 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3711 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3714 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3733 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni

Na deser szef proponuje chipsy i lody z topinamburu ze słonym karmelem, fermentowanym czarnym bzem i ziemią z orzechów pekan.

LUK 3778 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3785 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3797 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3817 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeniLUK 3785 - Restauracja Biały Królik. Bajeczne jedzenie w bajkowej przestrzeni

– Z reguły podaję dania, które składają się z dobrze znanych mi produktów. Pochodzę ze wsi na Żuławach, gdzie miałem do nich bezpośredni dostęp. Moja mama i babcia bardzo dobrze gotowały. Babcia tworzyła w kuchni miks litewsko-polski. To zawsze było kreatywne, bo mama i babcia gotowały po prostu z tego, co miały, a więc często z kilku produktów. Taką filozofię przejąłem i ja – wybieram kilka produktów i tworzę z nich nowe smaki i tekstury – mówi Marcin Popielarz i jednocześnie przekonuje, że nie powinniśmy się bać eksperymentowania z polską kuchnią.

– Nigdy nie podaję gościom czegoś, co nie jest sprawdzone. U nas dania przechodzą poważne testy. Na talerzu lądują tylko potrawy wypróbowane przez nas. Jestem bardzo krytyczny w stosunku do swoich dań, dlatego często je zmieniam. Jeśli danie jest bardzo dobre, to zazwyczaj podoba mi się przez kilka miesięcy. Później muszę je zmienić. W sezonie warzywnym kartę rotujemy co tydzień. Było tak, że miesięcznie wymienialiśmy po 16 dań. Jesienią staramy się zmieniać kartę raz w miesiącu – wyjaśnia szef Popielarz.

Karta składa się zazwyczaj z sześciu dań lunchowych i kilkudziesięciu dań z menu degustacyjnego. Smaki są zawsze zbalansowane tak, by nie przesadzić w żadną ze stron. Kolacja degustacyjna kończy się zawsze petit four, na które składa się np. żelka z malin, fermentowany topinambur lub kolendra w czekoladzie.

Właściciele z dumą mówią, że wspierają lokalnych producentów żywności. Ryby, które zjemy w restauracji Biały Królik pochodzą z lokalnej hodowli w Kleszczewie. Sery to wyroby regionalnych producentów takich jak Osada Burego Misia i Kaszubska Koza. Grzyby zbierane są w Borach Tucholskich, a warzywa i zioła dostarczane są przez rodzinę szefa kuchni prosto z Żuław.

– Gdy goście przychodzą do nas, chcą dostać jakość, a nie ilość. Dlatego, gdy się do nas zawita, można mieć pewność, że dostanie się u zawsze świeży kawałek mięsa i ryby. Codziennie robimy sosy i dressingi. Proponujemy smaki, które każdy lubi, smaki dzieciństwa. Nie chcę, by gość zastanawiał się, co ma na talerzu. Ma usiąść przy stole i zjeść dobry posiłek. To ma być smaczne. Stawiamy na smak i wygląd, który jest podstawą. A zgrać to jest bardzo trudno – dodaje Marcin Popielarz.

Quadrille Conference & Spa w Gdyni to wyjątkowe miejsce na hotelowej mapie Pomorza. Pałac von Krockow wybudowany w XVIII wieku został pieczołowicie zmodernizowany i po długim remoncie zamienił się w bajkowy zameczek żywcem wyjęty ze słynnej „Alicji w Krainie Czarów”. Takie też są sale restauracji Biały Królik – biała, miętowa i żółta urzekają urokiem i przemyślanym wystrojem. Latem dania spożywać można na tarasie z widokiem na malowniczy ogród otaczający pałac.

Wszystko jak w powieści Lewisa Carrolla.

 

Kontakt

ul. Folwarczna 2, Gdynia

tel.: + 48 58 351 03 30

e-mail: restauracja@bialy-krolik.pl

www.bialy-krolik.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast