Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad Motławą

Tatar ze śledzia na plińcach ziemniaczanych, zupa musztardowa czy pieczona gęś z golcami – typowo kaszubskie dania, ale serwowane w niezwykle eleganckiej, nastrojowej lokalizacji proponuje restauracja Filharmonia. Lokal znajdujący się na wyspie Ołowianka, na drugim brzegu Motławy, to pozycja obowiązkowa na liście miejsc do odwiedzenia w Gdańsku.

– Niezmiennie znajdujemy się w tej samej lokalizacji, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, ale możemy mówić o nowym otwarciu – opowiadają właściciele restauracji Filharmonia w Gdańsku. – Niedaleko od nas znajduje się niedawno otwarta kładka, która łączy pobrzeże z wyspą Ołowianka. Tuż obok znajduje się również charakterystyczny napis GDAŃSK, który już dziś stał się dużą atrakcją turystyczną. Dzięki temu jesteśmy bliżej Głównego Miasta – dodają.

LUK 4470 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4352 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4357 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad Motławą

Restauracja Filharmonia zaprasza gości promując swoją stałą kartę dań. Jednak zawsze, w zależności od pory roku, jest ona uzupełniana o sezonowe wkładki. Wszystko po to, by próbować najświeższych i najbardziej wartościowych produktów.

Marcin Szlagowski, szef kuchni restauracji Filharmonia, stawia w karcie na wyraźne akcenty kuchni kaszubskiej. Zna się na tym doskonale, ponieważ jest Kaszubem z krwi i kości. Chociażby golce, o których za chwilę będziemy mówić, to inspiracja zaczerpnięta prosto z kaszubskiego domu szefa Szlagowskiego.

Pierwsze danie to godna polecenia kaszubska zupa musztardowa, której nie znajdzie się w karcie żadnego innego lokalu gastronomicznego w regionie. Gotowana jest na bazie niepodrabialnej, jedynej w swoim rodzaju musztardy kaszubskiej.

Gościom skłonnym odkrywać nowe smaki szef kuchni zaserwuje gęś pieczoną z golcami kaszubskimi (kluski ziemniaczane). To danie hitowe, zamawiane tutaj niezwykle często i zawsze chwalone.

LUK 4522 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4489 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4485 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad Motławą

Godne uwagi jest również carpaccio ze śliwek. To autorski deser szefa kuchni.

W karcie znajdziemy również między innymi 750-gramowego steka wołowego marynowanego zgodnie z recepturą szefa kuchni. Tajemnica tego dania tkwi w długo pieczonej wołowinie.

Kuchnia lokalna, to produkty z regionu. – Staram się proponować gościom nieoczywiste produkty. Stąd na przykład pomysł na  rzadko spotykanego okonia słodkowodnego. Serwujemy delikatnego, białego fileta. Okoń słodkowodny to ryba niedoceniana przez Polaków. To o wiele bardziej wyrafinowane mięso niż na przykład sandacz. Okoń posiada niepodważalne walory smakowe i jest łatwy w konsumpcji – opowiada szef Marcin Szlagowski.

LUK 4396 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4419 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad MotławąLUK 4423 - Restauracja Filharmonia. Kaszubskie specjały nad Motławą

Ryby serwowane w restauracji Filharmonia pochodzą od lokalnych dostawców. Dorsza dostarcza na przykład zaprzyjaźniony pan Artur, rybak z Gdyni Orłowa.

Restauracja Filharmonia to nie tylko jedzenie i napawanie się niesamowitym widokiem starego Gdańska. Restauracja Filharmonia zaprasza na cykl life cooking. Zainteresowani gotowaniem na żywo obserwować mogą kulinarne poczynania szefa kuchni, a następnie próbować dań, które serwowane są do stołu prosto z patelni.

 

Kontakt

ul. Ołowianka 1, Gdańsk

tel.: +48 58 323-83-58

e-mail: manager@restauracjafilharmonia.pl

www.restauracjafilharmonia.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast