Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W Pomlewie, sercu kaszubskich lasów, otoczony malowniczym ogrodem z okazałym stawem znajduje się hotel i restauracja Kozi Gród. To miejsce, gdzie w pełni oddamy się urokom natury. Cisza, spokój i kuchnia najwyższych lotów sprawią, że chwile spędzone w Kozim Grodzie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Pomlewo to kaszubska wieś położona nieopodal Przywidza. To właśnie tutaj w 2004 roku powstał rodzinny hotel i restauracja Kozi Gród. Dziś, po ponad 10 latach działalności, Kozi Gród to synonim hotelarstwa i gastronomii na najwyższym poziomie.

LUK 6550 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W restauracji Kozi Gród dominują dania z dziczyzny. Nie brakuje tu jednak również ryb oraz dań z wykorzystaniem darów lasu, czyli owoców leśnych i skarbów runa leśnego. Podawane są zawsze w zależności od pory roku, dzięki czemu mamy gwarancję, że są zawsze świeże.Specjalnością są dziki, jelenie, zające, bażanty serwowane w nowoczesnej odsłonie. Dziczyzna skórowana i przerabiana jest na miejscu w restauracji.

Zobacz film

Warto skusić się na comber z królika faszerowany wątróbką w otoczce z pistacji, białej czekolady, tymianku cytrynowego i sosu z czarnego bzu.

LUK 6590 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6596 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6600 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Gości kusi również pierś bażanta sous vide z puree z kasztanów karmelizowana jarzębiną, kiełkami groszku i chipsem z topinamburu.

LUK 6681 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6717 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Co na deser? Może ziemia jadalna z kremem z serka mascarpone i świeżymi owocami. Czy nie brzmi to pysznie?

LUK 6693 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6695 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Nalewki – to bogactwo kuchni Koziego Grodu, którego koniecznie trzeba spróbować. To m.in. dereniówka, pigwówka, malinówka, pędy sosny, morelówka – wszystkie dostępne w zależności od pory roku. Dania popijać można również lokalną wodą, bo ze studni o głębokości 185 metrów wydobywana jest uzdatniana woda pitna Kozigrodczanka.

Ale Kozi Gród to także ryby. Pochodzą zawsze od lokalnych dostawców (np. pstrągi kupowane są od dostawcy z Rumi). Zjemy tu dorsza, sandacza, troć i bałtyckiego łososia, jeśli jest dostępny. To jednak nie wszystko. Z zarybianego stawu z leczniczą borowiną na dnie, każdy z gości samodzielnie wyłowić może suma, karpia lub amura, które kucharze przygotowują na kolację i doprawiają świeżymi ziołami z przydomowego ogródka.

Jak podkreśla Bartosz Rozbiegała, szef kuchni restauracji Kozi Gród, w kuchni najważniejsza jest pasja: – Wiem, że robię to, co lubię i praca w kuchni daje mi ogromną satysfakcję. Moją specjalnością jest m.in. kuchnia myśliwska, której od dziecka uczyłem się od swojej mamy i kuchnia śródziemnomorska, którą osobiście bardzo lubię.

LUK 6632 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6640 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W przykuchennej wędzarni, przystosowanej również do wędzenia zimnym dymem, rodzą się smaki, które są prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

– Przykuchenna wędzarnia to oczko w głowie naszego szefa kuchni. Powstała dzięki bezcennej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu ojca właścicielki – specjalisty w dziedzinie wędzenia. Przygotowywane są w niej mięsiwa, wędliny, ryby oraz sery – mówi Alicja Kąkol z restauracji i hotelu Kozi Gród.

Pasztety z dziczyzny, konfitury z sezonowych owoców, chleb, torty, ciasta, desery, wcześniej wspomniane wędzone ryby i wędliny – to wszystko produkty, które załoga Koziego Grodu wytwarza samodzielnie. Domowe wyroby można również kupić i zabrać ze sobą, gdy przyjdzie czas opuścić ten uroczy zakątek Kaszub.

Wystrój restauracji nawiązuje do otoczenia i lokalizacji hotelu w sercu kaszubskich lasów. – Stąd dużo elementów z ciemniejszego drewna: podłoga jest z południowo-amerykańskiego drewna Lapacho, pozostałe elementy są wykonane z dębu. W restauracji i pubie przeważają naturalne kolory, a atmosferę buduje przeszklenie po jednej stronie restauracji z widokiem na ogród, staw i pobliskie lasy – dodaje Alicja Kąkol.

Jesienią i zimą przytulny i romantyczny klimat gwarantuje ogień tlący się w restauracyjnym kominku. Wiosną i latem zaś wygrzewać się można na tarasie lub piknikować na trawie. A to wszystko zawsze w harmonii z naturą i magią pomorskich Kaszub.

Kontakt

Leśników 3, Pomlewo k/ Gdańska

tel.: +48 58 692 07 80

e-mail: kozigrod@kozigrod.pl

www.kozigrod.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast