Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W Pomlewie, sercu kaszubskich lasów, otoczony malowniczym ogrodem z okazałym stawem znajduje się hotel i restauracja Kozi Gród. To miejsce, gdzie w pełni oddamy się urokom natury. Cisza, spokój i kuchnia najwyższych lotów sprawią, że chwile spędzone w Kozim Grodzie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Pomlewo to kaszubska wieś położona nieopodal Przywidza. To właśnie tutaj w 2004 roku powstał rodzinny hotel i restauracja Kozi Gród. Dziś, po ponad 10 latach działalności, Kozi Gród to synonim hotelarstwa i gastronomii na najwyższym poziomie.

LUK 6550 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W restauracji Kozi Gród dominują dania z dziczyzny. Nie brakuje tu jednak również ryb oraz dań z wykorzystaniem darów lasu, czyli owoców leśnych i skarbów runa leśnego. Podawane są zawsze w zależności od pory roku, dzięki czemu mamy gwarancję, że są zawsze świeże.Specjalnością są dziki, jelenie, zające, bażanty serwowane w nowoczesnej odsłonie. Dziczyzna skórowana i przerabiana jest na miejscu w restauracji.

Zobacz film

Warto skusić się na comber z królika faszerowany wątróbką w otoczce z pistacji, białej czekolady, tymianku cytrynowego i sosu z czarnego bzu.

LUK 6590 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6596 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6600 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Gości kusi również pierś bażanta sous vide z puree z kasztanów karmelizowana jarzębiną, kiełkami groszku i chipsem z topinamburu.

LUK 6681 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6717 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Co na deser? Może ziemia jadalna z kremem z serka mascarpone i świeżymi owocami. Czy nie brzmi to pysznie?

LUK 6693 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6695 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

Nalewki – to bogactwo kuchni Koziego Grodu, którego koniecznie trzeba spróbować. To m.in. dereniówka, pigwówka, malinówka, pędy sosny, morelówka – wszystkie dostępne w zależności od pory roku. Dania popijać można również lokalną wodą, bo ze studni o głębokości 185 metrów wydobywana jest uzdatniana woda pitna Kozigrodczanka.

Ale Kozi Gród to także ryby. Pochodzą zawsze od lokalnych dostawców (np. pstrągi kupowane są od dostawcy z Rumi). Zjemy tu dorsza, sandacza, troć i bałtyckiego łososia, jeśli jest dostępny. To jednak nie wszystko. Z zarybianego stawu z leczniczą borowiną na dnie, każdy z gości samodzielnie wyłowić może suma, karpia lub amura, które kucharze przygotowują na kolację i doprawiają świeżymi ziołami z przydomowego ogródka.

Jak podkreśla Bartosz Rozbiegała, szef kuchni restauracji Kozi Gród, w kuchni najważniejsza jest pasja: – Wiem, że robię to, co lubię i praca w kuchni daje mi ogromną satysfakcję. Moją specjalnością jest m.in. kuchnia myśliwska, której od dziecka uczyłem się od swojej mamy i kuchnia śródziemnomorska, którą osobiście bardzo lubię.

LUK 6632 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.LUK 6640 - Restauracja hotelu Kozi Gród. Kaszuby, naturalnie.

W przykuchennej wędzarni, przystosowanej również do wędzenia zimnym dymem, rodzą się smaki, które są prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

– Przykuchenna wędzarnia to oczko w głowie naszego szefa kuchni. Powstała dzięki bezcennej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu ojca właścicielki – specjalisty w dziedzinie wędzenia. Przygotowywane są w niej mięsiwa, wędliny, ryby oraz sery – mówi Alicja Kąkol z restauracji i hotelu Kozi Gród.

Pasztety z dziczyzny, konfitury z sezonowych owoców, chleb, torty, ciasta, desery, wcześniej wspomniane wędzone ryby i wędliny – to wszystko produkty, które załoga Koziego Grodu wytwarza samodzielnie. Domowe wyroby można również kupić i zabrać ze sobą, gdy przyjdzie czas opuścić ten uroczy zakątek Kaszub.

Wystrój restauracji nawiązuje do otoczenia i lokalizacji hotelu w sercu kaszubskich lasów. – Stąd dużo elementów z ciemniejszego drewna: podłoga jest z południowo-amerykańskiego drewna Lapacho, pozostałe elementy są wykonane z dębu. W restauracji i pubie przeważają naturalne kolory, a atmosferę buduje przeszklenie po jednej stronie restauracji z widokiem na ogród, staw i pobliskie lasy – dodaje Alicja Kąkol.

Jesienią i zimą przytulny i romantyczny klimat gwarantuje ogień tlący się w restauracyjnym kominku. Wiosną i latem zaś wygrzewać się można na tarasie lub piknikować na trawie. A to wszystko zawsze w harmonii z naturą i magią pomorskich Kaszub.

Kontakt

Leśników 3, Pomlewo k/ Gdańska

tel.: +48 58 692 07 80

e-mail: kozigrod@kozigrod.pl

www.kozigrod.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast