Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Restauracja Kubicki w Gdańsku to wyjątkowe miejsce na mapie miasta i kartach jego historii. Z widokiem na Filharmonię Bałtycką, gdańskiego Żurawia i Motławę, zachwyca lokalizacją, wyborną polską kuchnią i tradycją, która sięga stu lat.

Restauracja Kubicki to prawie stuletnia seniorka na gastronomicznej mapie Gdańska. Lokal założony w 1918 roku przez Brunona Kubickiego jako Cafe International oddawał wówczas ducha entuzjastycznych czasów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To było miejsce otwarte nie tylko na mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, ale również na gości z dalekich krajów. W radosnej atmosferze, przy dźwiękach fortepianu, kuchni najwyższych lotów i dobrym alkoholu bawiono się tu do rana.

 

LUK 6774 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6779 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6872 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Historia zobowiązuje, dlatego gdy nowi właściciele, Beata i Grzegorz Zalescy, przejęli lokal, za swoją misję obrali przywrócenie temu miejscu jego dawną świetność.

– Nasza restauracja to miejsce wyjątkowe, do którego chce się wracać – podkreśla Beata Zaleska. – Nasi goście cenią nie tylko świetną kuchnię, ale i atmosferę, która panuje w restauracji. Już od progu nasi kelnerzy witają uśmiechem, są otwarci, żartują, ale z drugiej strony to profesjonaliści, którzy świetnie znają się na swoim fachu. Panuje u nas pozytywna, domowa atmosfera. To jest dla mnie najważniejsze. Chcemy, by nasi goście czuli się u nas jak w domu. A skoro tak często tu wracają, to wspólnym wysiłkiem chyba nam się to udaje – mówi właścicielka.

LUK 6885 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6786 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Restauracja Kubicki znajduje się w 350-letniej kamienicy, która kilka lat temu przeszła gruntowny remont. Składa się z trzech sal. W jednej z nich znajdziemy nawet fragment muru zamku krzyżackiego z cegłami, które pamiętają średniowiecze. Na ścianach podziwiać można zdjęcia pięknego Gdańska, również tego znanego sprzed lat. Czarującą atmosferę tego miejsca potęgują dźwięki wygrywane w każdy weekend przez pianistę. Muzyk umila gościom czas grając najlepsze standardy muzyczne.

Polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu w restauracji Kubicki

Restauracja Kubicki to raj dla tych, którzy lubią tradycyjną, polską kuchnię w nowoczesnym wydaniu. Od lat ogromną popularnością cieszą się tu klasyczne potrawy, takie jak gotowana golonka, kaczka po polsku, faszerowana polskimi jabłkami z sosem żurawinowym i klasyczną czerwoną kapustą.

Odnajdziemy tu też całą gamę rybnych przysmaków. W karcie zawsze znajdzie się tradycyjny dorsz. W sezonie podawany jest na czarnej soczewicy z sosem z masła homarowego z kaparami.

LUK 6901 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6912 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Goście zajadają się również kremem z buraka z malinami podawanym na gorąco z puree ziemniaczanym, wędzonym półgęskiem, pudrem z oliwy i suszonych pomidorów oraz popcornem z suszonej skóry wieprzowej.

LUK 6817 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6827 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Amatorzy słodkości powinni skusić się na mus orzechowy z sorbetem malinowo-gruszkowym i lodami kawowo-rumowymi.

LUK 6841 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6856 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Szef kuchni w restauracji Kubicki

– Tworzę kuchnię autorską, jednak na solidnych, staropolskich podstawach. Mam w głowie wiele przepisów sprzed lat, które sprawdzają się i dziś. Nasi goście chcą jeść polskie dania i my im to zapewniamy. Nie ulegam presji dzisiejszych czasów, choć oczywiście moje dania nie stronią od nowoczesności. Wykorzystuję m.in. nowoczesne techniki gotowania, ale zawsze działam intuicyjnie, zgodnie z zasadami tradycyjnej kuchni. Najważniejszym dla mnie, jako kucharza, jest sięganie po składniki dobrej jakości, głównie krajowych producentów. Jestem dumny z możliwości prezentacji swoich dań na bazie polskich, krajowych produktów oraz z tego, że możemy zagranicznym gościom udowodnić, że mamy dobry polski produkt – opowiada Damian Mazurowski, szef kuchni restauracji Kubicki.

LUK 6928 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wiekuLUK 6940 - Restauracja Kubicki. Stuletnia tradycja w XXI wieku

Karta zmienia się tu dwa razy do roku. Zawsze jednak są tzw. wkładki, na które składają się dania sezonowe. W czerwcu to np. zupa z pokrzywy. W restauracji Kubicki goście zajadają się też wypiekanym na miejscu chlebem z czarnuszką, słonecznikiem i dynią, domowym smalcem. Rozsmakowują się także w nalewkach, które przygotowywane są przez zespół szefa kuchni.

Gdańsk to nie tylko architektura i zabytki. To także świetna historia gastronomii. Odwiedzając miasto, koniecznie trzeba zatem zajrzeć na ul. Wartka 5 do restauracji Kubicki.

Kontakt:

ul. Wartka 5, Gdańsk

tel. +48 58 301 00 50

email: kontakt@restauracjakubicki.pl

www.restauracjakubicki.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast