Łukasz Stafiej/www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Nordowi Mól – tu zjesz jak u kaszubskiej mamy

Celbowo. Niewielka osada kaszubska położona nieopodal Pucka, w połowie drogi między Redą a Władysławowem. To tutaj, w miejscu – zdaje się – dość niepozornym znajduje się restauracja Nordowi Mól. Północne Miejsce (po kaszubsku) serwuje kuchnię polską z elementami kuchni kaszubskiej. Bo, jak się okazuje, Kaszuby Północne tradycją kulinarną wcale nie ustępują klasykom, jakie podaje się na wschodzie czy na południu tego regionu kulturowego. Docenili to eksperci – według Poland 100 Best Restaurants w 2015 roku Nordowi Mól zasłużył na tytuł Najlepszej Karczmy Przydrożnej w Polsce.

Na zewnątrz restauracji Nordowi MólWewnątrz restauracji Nordowi Mól

– Nasza filozofia to przede wszystkim promowanie tradycyjnej kuchni polskiej z elementami kuchni kaszubskiej – wyjaśnia Agnieszka Kamecka z restauracji Nordowi Mól. – Menu naszej karty charakteryzuje duży wybór dań – 76 pozycji, które szef naszej kuchni komponuje w oparciu o tradycyjne receptury, często pozyskane od gospodyń wiejskich. Stąd dominującą rolę w naszych daniach stanowią naturalne składniki i smak regionu Kaszub.

Gości restauracji Nordowi Mól podczas spożywania obiadu
Codzienne dostawy mięs i ryb od okolicznych dostawców (m.in. hurtownia Koryb z Pucka, hodowla pstrągów z Redy) dają gwarancję świeżości produktów serwowanych w restauracji Nordowi Mól. Ponieważ kucharze sami wytwarzają wiele produktów, a goście często o nie dopytują, wybrane kiełbasy, wędzone ryby, pasztety i smalce kupić można w restauracyjnym sklepiku.

A co zjemy w samej restauracji?

Na przystawkę szef kuchni, Krzysztof Rozum, serwuje tatar z polędwiczek z gęsi z cebulą, marynowanymi ogórkiem i pieczarkami i bułką.

tatar z polędwiczek z gęsi z cebulą, marynowanymi ogórkiem i pieczarkami i bułką

Danie główne to zrazy wołowe w sosie własnym z kaszą gryczaną i burakami.

zrazy wołowe w sosie własnym z kaszą gryczaną i burakami w restauracji Nordowi Mól

Na deser szarlotka na gorąco z lodami waniliowymi.

Deser szarlotka na gorąco z lodami waniliowymiszarlotka na gorąco z lodami waniliowymi

Warto skusić się również na tradycyjne zupy kaszubskie, jak czernina, zupa brukwiowa czy Eintopf. W restauracji na kilka sposobów podaje się również gęś, z której słyną Kaszuby.

– Staram się jak najlepiej wpasować w gusta naszych gości. Każda potrawa wymaga indywidualnego podejścia i musi być perfekcyjnie dopracowana, mimo swej prostoty i z założenia tradycyjnego charakteru. Stawiam na sprawdzone, polskie przepisy, bez dodatkowych modyfikacji. Szybko, ciepło i tradycyjnie – podsumowuje Krzysztof Rozum.

Krzysztof Rozum

Klasyczny smak, z którego słynie restauracja Nordowi Mól, dopełniany jest przez charakterystyczny wystrój restauracji. Już sam budynek przykuwa uwagę – to dworek kaszubski z murem szachulcowym i czerwoną falistą dachówką.

– W otoczeniu restauracji znajdziemy ekspozycję starych maszyn rolniczych oraz malowniczy ogród z kołem młyńskim przy zarybionym stawie. Po wejściu do restauracji uwagę przykuwają kaszubskie dekoracje (hafty, obrazy, dekoracje okien) i całość wyposażenia utrzymana w konwencji XX-lecia międzywojennego. Oprócz elementów kaszubskich, znajdziemy w jednej z sal historię Pucka sprzed ponad 400 lat – a chodzi o Kaprów Królewskich, którzy tu stacjonowali. Ich flagowy okręt św. Jerzy został zbudowany w Pucku, a makiety innych żaglowców oraz biesiadne sceny z życia Kaprów dopełniają dekorację morskiego charakteru tej sali – opowiada Agnieszka Kamecka.

Do restauracji Nordowi Mól trafić nietrudno – znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 216 łączącej tzw. Małe Trójmiasto z Puckiem i Półwyspem Helskim.

 

Kontakt

Celbowo 27 A,  Puck

tel.: +48 058 673-20-02

e-mail: marketing@nordowimol.pl

www.nordowimol.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast