Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

– Goście chwalą nas przede wszystkim za jakość podawanych dań i ich wyjątkowy smak. Pokazujemy, jak gotuje się na Kaszubach – opowiada Marek Hewelt, właściciel restauracji Nordowi Mól w Celbowie. To jeden z najbardziej charakterystycznych lokali na Pomorzu, który serwuje tradycyjną kuchnię Kaszub.

Ewa i Marek Hewelt restaurację Nordowi Mól prowadzą od 12 lat. Jak mówi Marek Hewelt: – Nasz główny cel to eksponowanie elementów kaszubskich. Zarówno w kulinariach jak i w wystroju i klimacie lokalu.

LUK 1954 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

Po przekroczeniu progu restauracji, natychmiast przenosimy się w kolorową krainę Kaszub. Sala wypełniona drewnem, z licznymi akcentami nawiązującymi do Bałtyku, kaszubskie „duchy” zapraszające do stołu… To wyjątkowy klimat, który zachęca, by spędzić tu więcej czasu.

LUK 1957 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

Kuchnią dowodzi szef Dariusz Potrykus. Jak sam mówi, kuchnię kaszubską zna od podszewki, ponieważ sam jest rodowitym Kaszubą. Gotuje tak, jak nauczyła go mama i babcia.

LUK 1950 1 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

Goście restauracji Nordowi Mól cenią sobie to, co w klasycznej kuchni kaszubskiej najsmaczniejsze. W karcie nie brakuje zatem dań z dziczyzny, ptactwa i ryb. Dużym powodzeniem cieszy się gęsina pod wieloma postaciami. To tatar z gęsich polędwiczek, udko z gęsi confit z ziemniakami i czerwoną, zasmażaną kapustą albo pierś gęsi z sosem żurawinowym.

LUK 1863 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

W menu znajdziemy również rumianą kaczuchę, czyli de facto pół kaczki pieczonej z dodatkami albo klasyczne danie wiejskie, czyli ziemniaki gniecione ze smażonym boczkiem i sadzonymi jajkami – bùlwё sztãmpóné.

Kaszubskie frykasy to również ryby – pstrąg z hodowli na rzece Redzie pieczony w maśle koperkowym albo śledź z bulwami (jabłko, ogórek kiszony, śmietana i ziemniaki).

LUK 1919 1 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchniLUK 1902 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

Jak zaznacza właściciel, karta jest tak skomponowana, by zadowolić i stały klientów, i tych, którzy zaglądają tu po raz pierwszy. Sezonowo stała karta wzbogacana jest o tak zwaną wkładkę z okazjonalnymi daniami. Może to być na przykład stek z jelenia lub schab z dzika.

Wielką popularnością cieszą się ręcznie lepione pierogi. Oferta jest niezwykle bogata, bo w restauracji Nordowi Mół zjemy pierogi z gęsiny, mięsne, z dzika, z łososiem, ruskie albo z truskawkami i jagodami.

Ucztę wieńczy nalewka z aronii i wiśni, którą gospodarze częstują swoich gości.

Każdy, kto kaszubskie smaki chce zabrać ze sobą do domu, ma ku temu niepowtarzalną okazję. W obiekcie funkcjonuje sklepik z regionalnymi wyrobami. Znajdziemy tu całe bogactwo mięs i ryb. – To wszystko nasze własne produkty. Sami wędzimy ryby, produkujemy i wędzimy kiełbasy, szynki i półgęski. Sprzedajemy nasz smalec z gęsi i wieprzowy, golonkę, tradycyjny zylc kaszubski, pasztety drobiowe i wieprzowe. Jeśli chodzi o ryby, gorąco polecam śledzia opiekanego w occie – opowiada Marek Hewelt.

LUK 1987 1 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchniLUK 1984 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchniLUK 1974 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchniLUK 1965 - Restauracja Nordowi Mól. Witajcie w kaszubskiej kuchni

Teren, na którym znajduje się restauracja Nordowi Mól ciągle się powiększa. Kilka lat temu powstała chata grillowa z obszernym paleniskiem. Teraz właściciele prowadzą nowe inwestycje – to budowa sali konferencyjnej i części hotelowej z 27 pokojami.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku restauracja Nordowi Mól otrzymała tytuł Najlepszej Karczmy Przydrożnej w Polsce.

Kontakt:
Celbowo 27 A, 84-100 Puck
tel.: +48 58 673 20 02
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast