Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Sztuczka – kulinarne czary-mary

W samym centrum Gdyni, nieopodal ulicy Władysława IV, jednej z najruchliwszych w portowym mieście, w klasycznej, modernistycznej kamienicy znajduje się restauracja Sztuczka. Nazwa nie jest przypadkowa. Zasiadając do stołu nierzadko ma się wrażenie, że serwowane tu dania powstały po wypowiedzeniu tajemniczego zaklęcia.

W czym tkwi sekret niesamowitości dań serwowanych w restauracji Sztuczka? – Jest to na pewno kuchnia modernistyczna, która czerpie z wiedzy i pasji naszych kucharzy – wyjaśnia Jacek Koprowski (szef kuchni restauracji Sztuczka) – Na talerzach widać wpływy azjatyckie jak i indyjskie, włoskie, francuskie. Mieszamy style i techniki. Bawimy się smakiem, bawimy się kuchnią, bo na tym to polega. Staramy się za wszelką cenę zaskoczyć gościa i sprawić, by czuł się u nas dobrze. Takie podejście pozwala nam zdekonstruować klasyczny polski żurek, sałatkę jarzynową jak i tiramisu, na zupie bouillabaise kończąc. Czerpiemy inspirację ze wszystkiego, co nas otacza. Na warsztat bierzemy zarówno lokalne, jak i sezonowe produkty, ale gdy mamy pomysł, nie wahamy się sięgnąć po homara czy foie gras – opowiada Jacek Koprowski.

LUK 9432 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9431 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Stąd fantazyjne połączenia, które na długo pozostają w pamięci gości. Szef kuchni czaruje tatarem wołowym z marynowaną czerwoną papryką, wędzonym majonezem, kruszonymi pistacjami, żelem z kolendry i kolendrową oliwą oraz salami spianata picante.

LUK 9307 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9317 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9340 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Goście rozsmakowują się w foie gras z espumą z gęsiej wątróbki, puree z karmelizowanych pomarańczy, czereśniami skąpanymi w redukcji buraczanej i pangrattato.

LUK 9321 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9333 1 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9339 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

A może ravioli z wędzonym węgorzem i ziemniakami z domową ricottą, fondue z pora i kurek i smażonymi kwiatami kopru? Czarujących podniebienia połączeń smaków jest tu co nie miara.

LUK 9348 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9369 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

– Nie zamykamy się na nic, czyli jesteśmy otwarci na wszystko – śmieje się Piotr Wałęsa.

W kuchni restauracji Sztuczka dowodzi head chef Jacek Koprowski. – Moja kuchnia to nieustanny pęd i dążenie do perfekcji, chęć jak najlepszego wykorzystania składnika, który w tym momencie jest w szczycie sezonu, chęć rozebrania go na czynniki pierwsze i złożenie na nowo w innej formie, ale z tym samym efektem smakowym – opowiada. – Kładę bardzo duży nacisk na jakość składników jak i smak całego dania i to jest dla mnie najważniejsze. Moja kuchnia to mariaż stylów – dużo czerpię z kuchni włoskiej, na której w gastronomii się wychowałem. Mam też duży szacunek do francuskich fundamentów i azjatyckich wpływów – mówi Jacek Koprowski.

LUK 9404 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9412 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9415 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Jednak sama Gdynia i Pomorze również nie szczędzą inspiracji. Kucharze restauracji Sztuczka regularnie odwiedzają słynną gdyńską halę targową , która słynie z wysokiej jakości produktów. Lokalni producenci i dostawcy gwarantują świeże łososie bałtyckie, turboty i śledzie. W sezonie w menu nie brakuje dań ze szparagami oliwkowymi czy potraw z dodatkiem subtelnej kaszubskiej truskawki.

Zobacz film

– Zależnie od potrzeb danego menu produkujemy własną ricottę, sporządzamy suszoną słoninę czy kisimy kapustę z szafranem. Staramy się uczyć każdego produktu poświęcając mu czas, a jeśli nas to nie zadowala, to za chwilę, miesiąc lub rok wracamy i bierzemy go w obroty starając się spojrzeć z innej perspektywy – wyjaśnia Piotr Wałęsa.

W karcie restauracji Sztuczka znajdziemy też mnóstwo wyrobów alkoholowych z regionu, przez wspaniałe nalewki i cydry po okowity z młodych ziemniaków, owsa, jęczmienia, żyta i pszenicy.

Magia smaków na talerzu? W gdyńskiej restauracji Sztuczka czarowanie jest na porządku dziennym.

 

Kontakt:

ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia

tel.: +48 58 622 24 94

e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com

www.sztuczka.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielkość czcionki
Kontrast