Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Sztuczka – kulinarne czary-mary

W samym centrum Gdyni, nieopodal ulicy Władysława IV, jednej z najruchliwszych w portowym mieście, w klasycznej, modernistycznej kamienicy znajduje się restauracja Sztuczka. Nazwa nie jest przypadkowa. Zasiadając do stołu nierzadko ma się wrażenie, że serwowane tu dania powstały po wypowiedzeniu tajemniczego zaklęcia.

W czym tkwi sekret niesamowitości dań serwowanych w restauracji Sztuczka? – Jest to na pewno kuchnia modernistyczna, która czerpie z wiedzy i pasji naszych kucharzy – wyjaśnia Jacek Koprowski (szef kuchni restauracji Sztuczka) – Na talerzach widać wpływy azjatyckie jak i indyjskie, włoskie, francuskie. Mieszamy style i techniki. Bawimy się smakiem, bawimy się kuchnią, bo na tym to polega. Staramy się za wszelką cenę zaskoczyć gościa i sprawić, by czuł się u nas dobrze. Takie podejście pozwala nam zdekonstruować klasyczny polski żurek, sałatkę jarzynową jak i tiramisu, na zupie bouillabaise kończąc. Czerpiemy inspirację ze wszystkiego, co nas otacza. Na warsztat bierzemy zarówno lokalne, jak i sezonowe produkty, ale gdy mamy pomysł, nie wahamy się sięgnąć po homara czy foie gras – opowiada Jacek Koprowski.

LUK 9432 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9431 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Stąd fantazyjne połączenia, które na długo pozostają w pamięci gości. Szef kuchni czaruje tatarem wołowym z marynowaną czerwoną papryką, wędzonym majonezem, kruszonymi pistacjami, żelem z kolendry i kolendrową oliwą oraz salami spianata picante.

LUK 9307 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9317 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9340 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Goście rozsmakowują się w foie gras z espumą z gęsiej wątróbki, puree z karmelizowanych pomarańczy, czereśniami skąpanymi w redukcji buraczanej i pangrattato.

LUK 9321 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9333 1 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9339 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

A może ravioli z wędzonym węgorzem i ziemniakami z domową ricottą, fondue z pora i kurek i smażonymi kwiatami kopru? Czarujących podniebienia połączeń smaków jest tu co nie miara.

LUK 9348 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9369 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

– Nie zamykamy się na nic, czyli jesteśmy otwarci na wszystko – śmieje się Piotr Wałęsa.

W kuchni restauracji Sztuczka dowodzi head chef Jacek Koprowski. – Moja kuchnia to nieustanny pęd i dążenie do perfekcji, chęć jak najlepszego wykorzystania składnika, który w tym momencie jest w szczycie sezonu, chęć rozebrania go na czynniki pierwsze i złożenie na nowo w innej formie, ale z tym samym efektem smakowym – opowiada. – Kładę bardzo duży nacisk na jakość składników jak i smak całego dania i to jest dla mnie najważniejsze. Moja kuchnia to mariaż stylów – dużo czerpię z kuchni włoskiej, na której w gastronomii się wychowałem. Mam też duży szacunek do francuskich fundamentów i azjatyckich wpływów – mówi Jacek Koprowski.

LUK 9404 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9412 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-maryLUK 9415 - Restauracja Sztuczka - kulinarne czary-mary

Jednak sama Gdynia i Pomorze również nie szczędzą inspiracji. Kucharze restauracji Sztuczka regularnie odwiedzają słynną gdyńską halę targową , która słynie z wysokiej jakości produktów. Lokalni producenci i dostawcy gwarantują świeże łososie bałtyckie, turboty i śledzie. W sezonie w menu nie brakuje dań ze szparagami oliwkowymi czy potraw z dodatkiem subtelnej kaszubskiej truskawki.

Zobacz film

– Zależnie od potrzeb danego menu produkujemy własną ricottę, sporządzamy suszoną słoninę czy kisimy kapustę z szafranem. Staramy się uczyć każdego produktu poświęcając mu czas, a jeśli nas to nie zadowala, to za chwilę, miesiąc lub rok wracamy i bierzemy go w obroty starając się spojrzeć z innej perspektywy – wyjaśnia Piotr Wałęsa.

W karcie restauracji Sztuczka znajdziemy też mnóstwo wyrobów alkoholowych z regionu, przez wspaniałe nalewki i cydry po okowity z młodych ziemniaków, owsa, jęczmienia, żyta i pszenicy.

Magia smaków na talerzu? W gdyńskiej restauracji Sztuczka czarowanie jest na porządku dziennym.

 

Kontakt:

ul. Antoniego Abrahama 40, Gdynia

tel.: +48 58 622 24 94

e-mail: rezerwacjasztuczka@gmail.com

www.sztuczka.com

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast