Anna Włodarczyk

Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Anna Włodarczyk
01.07.2019

Nazwa lokalu potrafi wiele powiedzieć. Restauracja Pieterwas Krew i Woda wskazuje na to, że jest to miejsce z pazurem, w którym serwuje się wyraziste potrawy odzwierciedlające osobowość szefa kuchni. Krew oznacza, że w menu pojawia się mięso, a woda sugeruje obecność owoców morza i ryb.

krew i woda 1 4 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Wodakrew i woda 1 3 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Moje przypuszczenia potwierdza szef kuchni i współwłaściciel lokalu, Mariusz Pieterwas, uzupełniając je o dodatkowy wątek:

„Wiele osób uważa, że krew i woda to charaktery moje i mojej żony. Ja jestem tą krwią. Prowadzę tę restaurację na własnych zasadach, dlatego też umieściłem w nazwie własne nazwisko. Jestem czarno-biały i tak też gotuję. Nie mam nic do ukrycia, więc mamy tu otwartą kuchnię. Zawsze najważniejszy był dla mnie gość, relacja face to face. Lubię wiedzieć, dla kogo gotuję, lubię, gdy gość przychodzi właśnie na moje dania. Liczy się atmosfera restauracji, chemia między gościem a miejscem, obsługą.”

Krew i Woda1 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Wodakrew i woda 1 13 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Mariusz Pieterwas szef kuchni restauracji Krew i Woda

Mariusz Pieterwas to szef kuchni z dwudziestoletnim doświadczeniem, bogatą ścieżką zawodową i wyrazistymi poglądami na temat kuchni i gotowania. Pewnie dlatego nasza rozmowa była najciekawszą, jaką do tej pory przeprowadziłam i pozwolę sobie oddać głos szefowi, który najlepiej opowie o smakach restauracji Krew i Woda:

„Od lat prowadzę kuchnię autorską, gotuję i wymyślam własne rzeczy. Moje smaki ukształtowały podróże i praca z różnymi narodowościami. Moje koniki to kuchnia tajska i francuska, lubię je łączyć i przeplatać, oczywiście w swoim stylu. Lubię kreatywne, spontaniczne i szybkie gotowanie. Lubię  agresywne i wyraziste smaki, na granicy słodkiego, kwaśnego i słonego. Większości osób to docenia, bo goście do mnie wracają na konkretne potrawy. Nie przepadam za fine diningiem i mówię to otwarcie. Dla mnie to przerost formy nad treścią, poza tym czas fine diningu dobiegł końca – w Polsce nawet na dobre się nie rozwinął. Ja lubię restauracje, do których przychodzi się jeść i taka właśnie jest Krew i Woda”.

W kwestii menu szef kuchni mówi otwarcie:

„Moja karta jest niezmienna, jest ze mną trzynaście lat. Oczywiście po drodze ją ulepszałem, modyfikowałem. Wychodzę z założenia, że goście wracają do szefa kuchni na swoje wybrane, ulubione pozycje i do smaku, za którym tęsknią. Oczywiście żeby się nie nudzić, bawię się sezonową tablicą, na której pojawia się krótkie menu. Niekiedy tablica zmienia się co dwa tygodnie albo i co tydzień, nie ma tu ścisłych zasad.”

Krew i Woda – sezonowość i lokalność

W kwestii sezonowości i lokalności kuchni:

„W Polsce szefowie kuchni dzielą się na dwie grupy: tych, którzy uważają, że należy kierować się sezonowością i tych wychodzących z założenia, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do najlepszych produktów z całego świata i sezonowość nie jest kluczem do gotowania. Ja należę do tej drugiej grupy. Wybieram najlepszej jakości produkty, ale nie mam obaw przed sprowadzaniem ich z zagranicy. Oczywiście w menu pojawiają się sezonowe dodatki, ale nawet tego nie opisuję. Nie kieruję się też trendami, bo te tworzą szefowie kuchni, a ja jestem jednym z nich. A nowe pomysły, kierunki w kulinariach, rodzą się właśnie podczas spotkań szefów, wspólnego gotowania.”

W karcie restauracji Pieterwas Krew i Woda znajduje się nieco wołowiny i wieprzowiny, a także dużo owoców morza i ryb. Jak podkreśla współwłaścicielka, Marta Pieterwas: „naszą filozofią jest brak dziczyzny, zwierząt futerkowych i mięsa młodych zwierząt (jagnięciny, cielęciny). Homary, które można znaleźć w karcie, są zabijane humanitarnie. Nie serwujemy też zagrożonych wyginięciem produktów, wybieramy produkty świadomie i odpowiedzialnie”.

W menu kusi w zasadzie wszystko, od zup (np. rybna na pomidorach, ramen na ośmiornicy), przez mule (np. homarowe na wywarze z homara, tajskie z mlekiem kokosowym i czerwonym curry), po dania rybne (np. udon z mięsem z homara, risotto z kalmarami i krewetkami z gorgonzolą) czy desery (np. owoce w porto pod koglem moglem, sernik brulee z sorbetem z mango-marakuja z sosem brzoskwiniowym). Są też pozycje dla wegetarian i karta z potrawami dla najmłodszych.

Z pomocą szefa kuchni wybieram potrawy, których będę próbować. Idziemy w klasykę: na przystawkę otrzymuję aksamitne, ale wyraziste w smaku wątróbki drobiowe w czerwonym winie  z  szalotką i prażonymi migdałami (są w karcie od samego początku).

krew i woda 1 15a 2 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Wodakrew i woda 1 15 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Następnie próbuję dorsza atlantyckiego z risotto z chorizo,  szpinakiem i sosem beurre-blanc. Ryba jest doskonale przyrządzona i pięknie gra z risotto, a gwiazdą talerza jest cudowny sos.

krew i woda 1 31 1 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Ostatnie danie, policzek wołowy konfitowany w gęsim tłuszczu z puree ziemniaczanym, sosem demi glace i bearnaise z ogórkiem kiszonym to kwintesencja prostych, ale pięknych smaków. Po raz kolejny jestem pod wrażeniem sosu – próbując sosu bernaise dziękuję za Francuzów i ich wkład w światowe kulinaria, a także szefowi kuchni – za piękną przeplatankę klasyki z free stylem.

krew i woda 1 23 3 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Restauracja Pieterwas Krew i Woda szczyci się również świetną kartą win, co roku docenianą nagrodą Wine Spectator Award. Oprócz win, na gości czekają piwa z lokalnego browaru Amber, wódka z młodego ziemniaka czy sezonowe nalewki (np. truskawkowa z wanilią, porzeczkowa, rabarbarowa czy jagodowa), dzieło szefa kuchni.

krew i woda 1 - Restauracja z charakterem: Pieterwas Krew i Woda

Restaurację opuszczam dopieszczona pysznym, ale nie przekombinowanym jedzeniem na najwyższym poziomie i bogatsza o ciekawe spojrzenie na kulinaria, jakie przedstawił mi szef kuchni.

 

Kontakt

Pieterwas Krew i Woda

ul. Abrahama 41, Gdynia

tel. + 48 570 282 282

e-mail: kontakt@restauracjapieterwas.pl

www.krewiwoda.pl

PARTNER
POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast