Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Zafishowani – tak smakuje rybna tradycja

„Zainspirowała nas rybna tradycja Gdańska”, tak o restauracji Zafishowani na Długim Pobrzeżu w Gdańsku mówią jej właściciele. Lepszego miejsca do kultywowana rybnej tradycji wybrać nie mogli. Tuż nad brzegiem Motławy, z widokiem na historyczny okręt Sołdek, w otoczeniu gwaru portowego miasta, skosztować można najlepszych pomorskich ryb.

LUK 2838 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2843 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2819 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

– Nasze menu ma pokazać że ryba to historia, że Gdańsk nie znaczy tylko dorsz i troć, ale też ryby jeziorne Kaszub – mówi Magdalena Kołada, menedżerka restauracji Zafishowani.

LUK 2942 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Ryby do restauracji zamawiane są kilka razy w tygodniu. Pochodzą zarówno od popularnych dostawców takich jak pucki Koryb, jak i z targu czy od lokalnych dostawców. Z kolei zioła, kiełki i regionalne warzywa dostarcza Ogrodnictwo Lawenda. Kozi ser zamawiany jest w sprawdzonym na Pomorzu gospodarstwie Kaszubska Koza. Jednak kuchnia zgrabnie korzysta także z umiejętności swoich ekspertów. Codziennie rano w kuchni wypiekany jest chleb – pszenny z otrębami, z dodatkiem orzechów i czarnuszki. Wędzi się tu też pstrągi, których później można spróbować w pastach domowego wyrobu.

LUK 2814 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Rybne dania popisowe Zafishowanych to halibut na pesto z czosnku niedźwiedziego z karmelizowaną marchewką i tłuczonymi ziemniakami oraz troć bałtycka z kaszą pęczak z puree buraczanym, ogórkiem i solirodem.

LUK 2753 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2764 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Wśród przystawek z kolei rządzi halibut, a właściwie jego marynowane kawałki podawane na oliwie ziołowej z ogórkiem i chrzanową pastą. Goście chwalą sobie również tatar z łososia serwowany w towarzystwie marynowanych warzyw, solirodu i pudru z oliwek.

LUK 2702 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2723 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2658 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2673 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Na deser koniecznie należy zamówić sernik z kaszubskiego koziego sera z musem z orzechów laskowych. Delikatny i świeży sernik cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród zagranicznych gości. Warto skosztować także tarte z białej czekolady na spodzie z płatków owsianych i żurawiny. Czekoladową słodycz łagodzi dodatek żelu z rokitnika.

LUK 2731 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2745 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Choć nazwa może zmylić, w Zafishowanych skosztujemy także dań mięsnych. Kubki smakowe rozszaleją się, gdy zmówimy pierś z gęsi confit na sosie ze skorzonery, sosem z żurawiną i kopytkami. Jednak to gęś wydaje się być mięsnym hitem Zafishowanych. Tak bardzo smakowała gościom w poprzedniej restauracji znajdującej się w tym miejscu (Kokieteria), że szef kuchni nie mógł z niej zrezygnować.

LUK 2790 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2796 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

– Inspiruje mnie polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu. Liczy się świeży produkt i odpowiedni proces technologiczny, który pomoże zachować jego wartości odżywcze i wizualne walory. Wyjątkowość staram zachować się w prostocie gotowania i szacunku do produktu – mówi Daniel Chrzanowski, szef kuchni w Zafishowanych. Dzięki jego kreatywności i nieszablonowemu podejściu do żywności, w restauracji próbować można rybnych smaków najwyższych lotów.

LUK 2924 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Obejrzyj film

Na pozytywną opinię Zafishowanych pracują wykształceni kucharze z dużym doświadczeniem i wrażliwością kulinarną, którzy tworzą zgrany zespół, odpowiedzialny za sukces restauracji. Tomasz Guzik – obecnie zastępca Szefa Kuchni – to charakterny i pomysłowy kucharz, dla którego gotowanie to życiowa pasja. W zespole jest też Michał Zaborski, który doświadczenie zdobywał na Wyspach Brytyjskich.

Menu w Zafishowanych jest krótkie. Dzięki temu mamy pewność, że produkty są tu zawsze najwyższej jakości. Gdy dany składnik jest niedostępny, zastępuje się go innym, zawsze sezonowym i zawsze świeżym.

Warto podkreślić również, że miłośnicy lokalnego piwa na pewno docenią w karcie obecność napitków z browaru Amber. W karcie win poza licznymi pozycjami zagranicznymi goście odkryją polskie etykiety – Sey Sey Winnicy Płochockich, Dolina Bystrzycy Rose czy Pinot Noir z Zachowic. Serwuje się tu także kilka rodzajów miodów pitnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

LUK 2847 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2853 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Zafishowani to także nowoczesny, interesujący wystrój. W kolorystyce dominuje orzech i szarości. Zaskakiwać może wykładzina, która imituje kostkę brukową – to ukłon w stronę nowoczesnych, surowych wystrojów wnętrz. Skromne jest też nakrycie stołu, nawiązujące do szarego papieru menu i prostoty, którą kierują się właściciele restauracji. Dzięki przytulnym lożom w oknach goście delektować się mogą nie tylko smakiem, ale i widokiem na gwarne Długie Pobrzeże.

 

Kontakt

ul. Tokarska 6, 80-888 Gdańsk

tel.: + 48 661 511 811

email: info@zafishowani.pl

www.zafishowani.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wielkość czcionki
Kontrast