Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Zafishowani – tak smakuje rybna tradycja

„Zainspirowała nas rybna tradycja Gdańska”, tak o restauracji Zafishowani na Długim Pobrzeżu w Gdańsku mówią jej właściciele. Lepszego miejsca do kultywowana rybnej tradycji wybrać nie mogli. Tuż nad brzegiem Motławy, z widokiem na historyczny okręt Sołdek, w otoczeniu gwaru portowego miasta, skosztować można najlepszych pomorskich ryb.

LUK 2838 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2843 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2819 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

– Nasze menu ma pokazać że ryba to historia, że Gdańsk nie znaczy tylko dorsz i troć, ale też ryby jeziorne Kaszub – mówi Magdalena Kołada, menedżerka restauracji Zafishowani.

LUK 2942 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Ryby do restauracji zamawiane są kilka razy w tygodniu. Pochodzą zarówno od popularnych dostawców takich jak pucki Koryb, jak i z targu czy od lokalnych dostawców. Z kolei zioła, kiełki i regionalne warzywa dostarcza Ogrodnictwo Lawenda. Kozi ser zamawiany jest w sprawdzonym na Pomorzu gospodarstwie Kaszubska Koza. Jednak kuchnia zgrabnie korzysta także z umiejętności swoich ekspertów. Codziennie rano w kuchni wypiekany jest chleb – pszenny z otrębami, z dodatkiem orzechów i czarnuszki. Wędzi się tu też pstrągi, których później można spróbować w pastach domowego wyrobu.

LUK 2814 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Rybne dania popisowe Zafishowanych to halibut na pesto z czosnku niedźwiedziego z karmelizowaną marchewką i tłuczonymi ziemniakami oraz troć bałtycka z kaszą pęczak z puree buraczanym, ogórkiem i solirodem.

LUK 2753 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2764 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Wśród przystawek z kolei rządzi halibut, a właściwie jego marynowane kawałki podawane na oliwie ziołowej z ogórkiem i chrzanową pastą. Goście chwalą sobie również tatar z łososia serwowany w towarzystwie marynowanych warzyw, solirodu i pudru z oliwek.

LUK 2702 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2723 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2658 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2673 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Na deser koniecznie należy zamówić sernik z kaszubskiego koziego sera z musem z orzechów laskowych. Delikatny i świeży sernik cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród zagranicznych gości. Warto skosztować także tarte z białej czekolady na spodzie z płatków owsianych i żurawiny. Czekoladową słodycz łagodzi dodatek żelu z rokitnika.

LUK 2731 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2745 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Choć nazwa może zmylić, w Zafishowanych skosztujemy także dań mięsnych. Kubki smakowe rozszaleją się, gdy zmówimy pierś z gęsi confit na sosie ze skorzonery, sosem z żurawiną i kopytkami. Jednak to gęś wydaje się być mięsnym hitem Zafishowanych. Tak bardzo smakowała gościom w poprzedniej restauracji znajdującej się w tym miejscu (Kokieteria), że szef kuchni nie mógł z niej zrezygnować.

LUK 2790 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2796 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

– Inspiruje mnie polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu. Liczy się świeży produkt i odpowiedni proces technologiczny, który pomoże zachować jego wartości odżywcze i wizualne walory. Wyjątkowość staram zachować się w prostocie gotowania i szacunku do produktu – mówi Daniel Chrzanowski, szef kuchni w Zafishowanych. Dzięki jego kreatywności i nieszablonowemu podejściu do żywności, w restauracji próbować można rybnych smaków najwyższych lotów.

LUK 2924 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Obejrzyj film

Na pozytywną opinię Zafishowanych pracują wykształceni kucharze z dużym doświadczeniem i wrażliwością kulinarną, którzy tworzą zgrany zespół, odpowiedzialny za sukces restauracji. Tomasz Guzik – obecnie zastępca Szefa Kuchni – to charakterny i pomysłowy kucharz, dla którego gotowanie to życiowa pasja. W zespole jest też Michał Zaborski, który doświadczenie zdobywał na Wyspach Brytyjskich.

Menu w Zafishowanych jest krótkie. Dzięki temu mamy pewność, że produkty są tu zawsze najwyższej jakości. Gdy dany składnik jest niedostępny, zastępuje się go innym, zawsze sezonowym i zawsze świeżym.

Warto podkreślić również, że miłośnicy lokalnego piwa na pewno docenią w karcie obecność napitków z browaru Amber. W karcie win poza licznymi pozycjami zagranicznymi goście odkryją polskie etykiety – Sey Sey Winnicy Płochockich, Dolina Bystrzycy Rose czy Pinot Noir z Zachowic. Serwuje się tu także kilka rodzajów miodów pitnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

LUK 2847 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycjaLUK 2853 - Restauracja Zafishowani - tak smakuje rybna tradycja

Zafishowani to także nowoczesny, interesujący wystrój. W kolorystyce dominuje orzech i szarości. Zaskakiwać może wykładzina, która imituje kostkę brukową – to ukłon w stronę nowoczesnych, surowych wystrojów wnętrz. Skromne jest też nakrycie stołu, nawiązujące do szarego papieru menu i prostoty, którą kierują się właściciele restauracji. Dzięki przytulnym lożom w oknach goście delektować się mogą nie tylko smakiem, ale i widokiem na gwarne Długie Pobrzeże.

 

Kontakt

ul. Tokarska 6, 80-888 Gdańsk

tel.: + 48 661 511 811

email: info@zafishowani.pl

www.zafishowani.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Wielkość czcionki
Kontrast