Łukasz Stafiej www.lukaszstafiej.pl

Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

– Oferujemy najwyższej jakości regionalną kuchnię polską, wręcz staropolską. Nie boimy się też zahaczać o kuchnię autorską, bo zależy nam na tym, by się wyróżniać – mówi Tomasz Szydzikowski, szef kuchni restauracji Zielona Brama w Przywidzu. Specjalność szefa kuchni to ryby słodkowodne z okolicznych jezior, smakowite perliczki kupowane u zaprzyjaźnionych gospodarzy, cielęcina, wołowina i gęsina, która rozsławia Zieloną Bramę w całym regionie. W lipcu 2016 gęś szmurowana Tomasza Szadzikowskiego zdobyła Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie Pomorskie Smaki.

LUK 6510 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

Pomorska gęsina serwowana w restauracji Zielona Brama w Przywidzu to najlepszy dowód na inspirację staropolską kuchnią. Dawniej w Polsce bez gęsiny nie mogła odbyć się żadna uroczysta impreza. Jednak, z niezrozumiałych powodów, swego czasu gęsina popadła w niełaskę i została zapomniana. Na szczęście w ostatnich latach Polacy na nowo zaczynają ją odkrywać. Gęsinę z Kaszub namiętnie promuje właśnie restauracja Zielona Brama. Zjemy tu zarówno klasyczne danie obiadowe, czyli rzeczoną wcześniej, nagrodzoną gęś szmurowaną w sosie żurawinowym, jak i mniej oczywistą przystawkę w postaci tatara z gęsiny na razowcu z kartuskim ogórkiem i marynatami z domowej spiżarni.

LUK 6394 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan bratLUK 6442 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

Dla miłośników ryb szef kuchni przygotuje wyjątkowy duet. To troć wędrowna z dorszem. Ryby podawane są z jaśminowym ryżem, zielonym groszkiem, sałatką z pomidorów i świeżych ziół.

LUK 6455 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

Na deser klasyk, czyli mus czekoladowy z konfiturą z malin.

LUK 6477 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan bratLUK 6486 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat
– Staramy się sięgać po rzeczy zapomniane, po rozwiązania, które spowodują, że, szczególnie młodzi ludzie odkryją klasyczną, polską kuchnię. Młodzi klienci, którzy bywają u nas z rodzinami, pierwszy raz spotykają się z wieloma potrawami. W domach nikt już tak nie gotuje i nie piecze. Dlatego przyjąłem też niejako rolę edukatora. Zawsze opowiadam gościom, co jedzą, w jaki sposób danie zostało przyrządzone. Naszą rolą jest kulinarna edukacja – podkreśla Tomasz Szydzikowski.

Szef kuchni potrafi i lubi zaskakiwać gości. Ryby pieczone w brytfannach, chleb prosto z pieca – ludowe produkty przyciągają do Zielonej Bramy jak magnes. Do tego niezapomniane w smaku własnoręcznie robione pasztety, konfitury i nalewki (hitem jest nalewka w kwiatu czarnego bzu).

LUK 6371 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan bratLUK 6375 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

– Dla mnie wieś i folklor to nieskończona inspiracja. Tak też gotuję – odnoszę się do kuchni tradycyjnej, niezmiernie bogatej. Nie wdrażam kuchni fusion. Bardziej staram się położyć na talerzu coś, co będzie smakować, co zaskoczy ciekawym smakiem. Jednocześnie bardzo ważna dla mnie jest strona estetyczna dania. Dlatego moje talerze są bogate, pełne kwiatów. Danie i piękne otoczenie, w którym się znajdujemy, mają być spójne – dodaje szef Szydzikowski.

LUK 6355 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan bratLUK 6544 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan bratLUK 6491 - Restauracja Zielona Brama. Z folklorem za pan brat

Restauracja Zielona Brama znajduje się w kompleksie Centrum Sportu i Rekreacji w Przywidzu. Przed wojną znajdował się tu pałac, jednak po II wojnie światowej budynek mocno ucierpiał. Po latach niebytu został odbudowany. Nowi właściciele, państwo Krzyżanowscy, tchnęli w niego dawnego, pałacowego ducha. Co jednak ważne, kompleks Zielona Brama, choć urządzony właśnie w stylu pałacowym, zachęca domową, niezobowiązującą, serdeczną atmosferą. Goście czują się tutaj swobodnie, jak w domu. Dziś na terenie kompleksu znajdują się też stadnina koni, hotel, pensjonat, , pierogarnia, wioska indiańska oraz ośrodek narciarski. W ośrodku odbywają się również wesela i duże imprezy okolicznościowe.

 

Kontakt

ul. Gdańska 26, Przywidz

tel.: +48 58 682 51 55

e-mail: restauracja@zielonabrama.com.pl

www.zielonabrama.com.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast