Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w Gdyni

Okno na świat, raj dla smakoszy, gwarant świeżości i jakości. Od zawsze przybywały tu pielgrzymki klientów z całej Polski. To tutaj zawsze dostać można było warzywa i owoce prosto od rolników, cytrusy, które przypływały do gdyńskiego portu na wielkich statkach, tak bardzo pożądane przez łasuchów słodycze z zachodu, mięso od najlepszych rzeźników oraz przede wszystkim ryby prosto od rybaków z Pomorza. Miejska Hala Targowa w Gdyni to miejsce, gdzie wyjątkowy duch kupiectwa unosi się nieprzerwanie od 80 lat.

Miejska Hala Targowa przy ulicy Wójta Radtkego to tak naprawdę zespół budynków. Ich tradycja sięga lat 30. XX wieku. Powstały według projektu Jerzego Müllera i Stefana Reychmana i są uznawane za jeden z nielicznych przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze. Pierwotnie w skład zespołu budynków wchodziła hala owocowo-warzywna, hala mięsna i osobna hala rybna.

Hala rybna to chluba całego kompleksu handlowego. To również chluba Gdyni. Znajdziemy tu najświeższe ryby pochodzące zarówno z Bałtyku, jak i z okolicznych akwenów słodkowodnych. Kupimy tu zatem świeżego łososia bałtyckiego, sandacza z Zatoki Gdańskiej, dorsza, troć bałtycką, flądrę, pstrąga czy śledzie, które są prawdziwym przysmakiem nad polskim morzem. Na stoiskach znajdziemy również sieję, karpia, szczupaka, okonia czy węgorza z lokalnych jezior i rzek. Raz w tygodniu pojawia się także dostawa z Berlina, dokąd zwożone są bardziej egzotyczne gatunki ryb np. z Morza Śródziemnego czy owoce morza. A to nie wszystko. Jak informuje zarządca Miejskiej Hali Targowej w Gdyni: – Raz w tygodniu na halę rybną trafia także transport świeżych owoców morza wyłowionych u wybrzeży Chorwacji, przywiezionych nocnym samolotem, które znikają ze stoisk rybnych w ciągu dwóch, trzech godzin.

LUK 1293 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w GdyniLUK 1280 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w GdyniLUK 1309 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w Gdyni

Gatunków ryb jest tu mnóstwo i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są to zarówno ryby surowe, w całości, filetowane, jak i wędzone, marynowane czy „przetworzone” np. pasty rybne czy koreczki.

Kupcy zaopatrują się bezpośrednio u rybaków. Tych z Oksywia albo z Orłowa lub z innych części województwa – z Półwyspu Helskiego, Władysławowa czy okolic. Rybacy codziennie o świcie zarzucają sieci, a rano ryby są już na brzegu. Kupcy z gdyńskiej hali kupują je i przewożą do swoich pawilonów, by raczyć nimi wymagających klientów.

Kto kupuje ryby na słynnej gdyńskiej hali? To mieszkańcy Trójmiasta i okolicznych miejscowości. Nie brakuje klientów z głębi województwa, np. z Kaszub. Kaszubi cenią wysoką jakość produktów, dlatego po dobrą rybę są w stanie przyjechać kilkadziesiąt kilometrów. Na hali zaopatrują się także restauratorzy i właściciele tawern. Mają swoje ulubione stoiska, ściśle współpracują z kupcami i ryby zamawiają na potęgę.

LUK 1291 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w GdyniLUK 1289 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w GdyniLUK 1294 - Rybna historia zaczyna się tutaj. Miejska Hala Targowa w Gdyni

Miejska Hala Targowa to wielka historia prężnie rozwijającego się miasta i najlepsza tradycja kupiectwa. Zainteresowani takim aspektem działalności obiektu mogą wziąć udział w specjalnie organizowanych spacerach, które odbywają się kilka razy w roku. Po hali oprowadzają miłośnicy Gdyni, osoby związane z halą albo gastronomicy. Często odbywają się tu również pokazy kulinarne. Na hali swoimi daniami częstowali między innymi tacy sławni restauratorzy jak Ewa „Malika” Szyc-Juchnowicz czy Jacek Fedde.

Klienci niezwykle cenią sobie nie tylko jakość sprzedawanych na hali produktów, ale także wiedzę i doświadczenie kupców. Niektórzy z nich z halą związali interes życia i właściwie całe życie! Prowadzą tu rodzinne stoiska, biznesy przejmują po rodzicach czy dziadkach. Pan Jacek Adamski swój pawilon rybny prowadzi od przeszło 30 lat i jest pod tym względem prawdziwym rekordzistą. Jak przekonuje, bez doświadczonych kupców hala rybna nie miałaby swojej duszy i jakości.

Zdjęcia: Łukasz Stafiej (www.lukaszstafiej.pl)

Kontakt:

Miejskie Hale Targowe w Gdyni
ul.Wójta Radtkego 36/40

www.haletargowegdynia.pl

POLECANE DLA CIEBIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast